Rehber ThrottleStop ile Undervolt ve CPU Tuning

Merhaba hocam, belki hatırlıyorsunuzdur. Sizinle 1 ay önce Monster Notebook için undervolt yapmıştık. Macunum kuruduğu için pek verimli olmamıştı bazı şeyleri kısmıştık. Birkaç gün önce elimden geldiğince termal macun yenilemesini ve fan temizliğini yaptım. Macun yenilemesi sonrası sıcaklıklar düştü fakat R6six'te FPS değerim drop boyutunda olmasa da çok dalgalanıyor. Sürekli 180-190'dan 120-130'lara düşüyor. Undervolt yaptığımda da dalgalanma değişmedi ama undervolt öncesi 90 fps'e düşüyordum. Sizinle SS'lerimi paylaşıyorum özellikle TPL sekmesinde ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim. İlk paylaştığım limits 30 dk R6s oynadıktan sonraki aldığım görüntü, sonraki limits clearlayıp TS Bench yaptıktan sonraki hali bilginiz olsun. Öncelikle söylemeliyim ki pil modu yüksek performans modunda ve Monster kontrol merkezinde turbo mod ayarlı halde bulunuyor. Macun yenilemesini ve fan temizliğini yaparken oldukça zorlandım çok sıkıntı çıkmadı ama işlemci üzerine sürdüğüm macunun yetersiz olduğundan şüpheliydim. Bu sonuçlar ondan ötürü olabilir mi?

Dosya Ekleri

• 1.png
    41,1 KB · Görüntüleme: 86
  • 2.png
    48,2 KB · Görüntüleme: 65
  • 3.png
    17 KB · Görüntüleme: 53
  • 4.png
    198,7 KB · Görüntüleme: 59
İşlemi tamamladım hocam. Hiç mavi ekran yemeden. Ben otomatik başlatma yapmak istemiyorum direkt Windows açıldığında açsam bir problem olur mu?
Olmaz. Nasıl isterseniz.
Macunu düzgün sürememişsiniz. Ve işlemci sürekli yavaşlıyor bundan dolayı. İlk macunu düzgün sürüp Thermal kısıtlamadan çıkmalısınız. Ondan çıkınca asıl işlemci sorunları görülür.

Anladım hocam teşekkür ederim. Fakat zar zor kapatabildim kasayı bu işlere elimin yatkın olmadığını farkettim. Bu nedenle bilgisayarın önümüzdeki 1-2 ay bende kalması gerektiği ve sonrasında teknik servise yollayacağımı düşünürsek şu an için ne ayarlar yapmam gerekir bu voltajlarla kullansam yine de etkili olmaz mı?

Etkili ancak fazla değil macundan dolayı. Frekans kısabilirsiniz ama boşverin bence. İşlemci 60W çekmiş bu çok yüksek. Soğumaz yani bu işlemci eğer 60W çeker ise. 45W ayarlayıp iki tarafı da Clamp'leyebilirsiniz. Yani 45 ayarlayın PL1 ve 2'yi. Ardından Clamp'leyin. Sıcaklık düşer de performans az düşebilir.

Anladım hocam teşekkür ederim.

Hocam macunu sadece orta kıvamda (çok fazla olmayacak) çipin metal kısmına süreceksiniz. Fazla sürerseniz ısı alışverişi yavaşlar ve haliyle işlemci ve ekran kartı çok fazla ısınır.

Hocam macunu sadece orta kıvamda (çok fazla olmayacak) çipin metal kısmına süreceksiniz. Fazla sürerseniz ısı alışverişi yavaşlar ve haliyle işlemci ve ekran kartı çok fazla ısınır.

Aslında fazla sürmedim az sürdüm. Ekran kartını güzel sürdüm fakat işlemci küçük olduğu için fazla sıkmayayım derken biraz az sürdüm ve dağıttım sanırım. Yine de teşekkürler.

@erengore Rehberiniz işime mükemmel bir şekilde yaradı, Mafia II oyununda rahatlıkla 80 ve üzerini gören işlemcim (i5 6200U) artık 70 dereceyi geçmiyor. Teşekkürler!

Son düzenleme:
@erengore hocam merhabalar. Aşağıya bıraktığım resimdeki yerler kilitli şekilde kilitlerini nasıl açabilirim bir türlü bulamadım. İşlemci 10750H.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    118,9 KB · Görüntüleme: 61
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…