Rehber ThrottleStop Kullanımı ve Limit Sebepleri

Yaptım hocam 120 de denedim dediniz tüm ayarları eksiz yaptım her şeyi uyguladim yukarıda bir arkadaşın PC mesele 90 derece görüyor benim laptop 65 W gördüğü halde 80 derece üstüne bile çıkmıyor garip bir işlemci bendeki herhalde anlamadim gitti tek is parçacığı ile test yaptimda 3.9GHz sabit coklu yaptimda 3.1GHz 3 GHz görüyor.

Memnun musunuz özetle hocam?

Özetle evet menmunum ama şöyle bir problemi var hocam oyun oynarken bir anda düşüyor 2.3 GHz'e kadar düştüğünü gördüm oynadım oyunda Valorant öyle büyük bir oyunda değil.

Kolay gelsin. Bir sorum var: Throttlestop'ta turbo boost'u açıp kapatabiliyoruz. İşime yarıyor çünkü bazen okula gideceğimdir, bilgisayarımda video render yapacağımdır. Isınmadan ve isterse işlem daha uzun süre alsın diye turbo boost'u kapatıp öyle gidiyorum. Faydası da oluyor, Prochot yaptığım değer 90 derecede kesintisiz çalışacağına 70 derece gibi uzun sürede pek tehlikeli olmayan (fanları da zorlamayan) hızda çalışıyor. İşlem 1 saat yerine 2 saatte tamamlasa da akşama kadar dışarıdayım.

Asıl soruya gelecek olursak, Throttlestop'ta veya başka bir programda çekirdeğe göre turbo boost'u açıp kapatmak mümkün mü? İşlemcimde 8 thread var (iş parçacığı/çekirdeği mi deniliyor?). Video render için Task Manager'da "Set Affinity" üzerinden sadece son 2 çekirdeği (CPU7 ve CPU8) ayarlıyorum, diğer çekirdekler boş oluyor ve bu sayede video render yapsam da Chrome'da çok akıcı dolaşabiliyor, video izleyebiliyorum. Örneğin sadece CPU0-6 arasını turbo boost açık, render'ın olduğu CPU7-8'de kapalı olması mümkün mü, seçebiliyor muyuz?

Teşekkürler.
(Soruyu uzattıysam affola)

ThrottleStop FIVR sekmesinde sol alt kısımda Turbo limitleri vardır. Oradan çekirdeklerin Turbo frekansını ayarlayabilir hatta Turbosuz daha düşük frekanslara da ayarlayabilirsiniz. Misal bir İ7-7700HQ için örnek verecek olursam 4 çekirdek üzerinde şöyle bir şey yapılabilir: 38/38/28/28

Pek işe yaramadı gibi görünüyor. HWiNfO'daki sonuçlar, ayarları kaydettikten sonrakiler. Gözlemlediğime göre ya hepsi 1.8 GHz'da sabitleniyor, veya program çöküp hepsi tekrar 3.4 (default maksimum) değere çıkıyor.

Hmm öyleyse maalesef pek bir yöntem göremiyorum. Core Parking'i 0 ayarlamayı deneyebilirsiniz. QuickCPU ile yapın.

FIVR sekmesinde bulunan sol üstteki Non Turbo Ratio kısmı tam olarak ne işe yarıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…