Rehber ThrottleStop Kullanımı ve Limit Sebepleri

TPL sekmenizin ekran görüntüsünü atın.
Macunu 4 gün önce yeniledim.
FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. İlk CPU Cache'i seçin. Unlock Adjustable Voltage kutusunu tikleyin. Sonrasında Offset Voltage'i -100 olarak ayarlayın. Aynı işlemi CPU Core'a da yapın. Eğer başarılı olursa biraz daha arttırırız. Bir de sistemin Lenovo mu?

Hayır, Acer Nitro 5 AN515-54

@erengore üstat bir sorum olacak. Tulpar t725.1 kullanıyorum. İşlemcim 11800h. Ben rahatlıkla -70mv undervolt yaptım ve kullanıyorum. Ancak aynı cihaza sahip iki kişide yapılan undervolt hiçbir şekilde geçerli olmuyor. Fıvr sekmesinde sağ üst köşedeki ofset kısmında görünmüyor. Kendi cihazımda yaptığım ayarlara ait kayıt dosyasını diğer cihaza aktarıp o ayarlar ile ThrottleStop'u açınca işlemci hızları ile ilgili yaptığım ayarlar geçerli olurken voltaj hiçbir şekilde işlemiyor. BIOS üzerinden undervolt yaptığımızda da sonuç aynı. Bir şey voltaj değişikliğine izin vermiyor. BIOS ayarlarından işlemci hızları ve voltajı üzerinde değişiklik yapmayı engelleyen kilit pasif. Yani değişiklik yapabiliyoruz ama voltaj değişim işlemi hiçbir şekilde geçerli olmuyor.
Bu sorunla daha önce karşılaştınız mı? Çözmek için yapabileceğimiz bir şey var mı?

Mikrokod güncelleştirmeleri ile ilgili olabilir. Mikrokod ile ilgili olabileceğini hatırlıyorum ama çözümünü tam hatırlamıyorum. Format atarak çözenler de vardı sanırım.

Mikrokod güncelleştirmeleri ile ilgili olabilir. Mikrokod ile ilgili olabileceğini hatırlıyorum ama çözümünü tam hatırlamıyorum. Format atarak çözenler de vardı sanırım.

Yani sorunun donanım engelinden ziyade işletim sisteminden kaynaklı olabileceğini söylüyorsunuz.

Yani sorunun donanım engelinden ziyade işletim sisteminden kaynaklı olabileceğini söylüyorsunuz.
İşletim sisteminde mikrokod bir tür anahtar gibidir. Mikrokod güncelleştirmelerinin Windows Update ile alındığını anımsıyorum. Bu doğrultuda Mikrokod Donanım ve İşletim sisteminde bir tür komut seti yada köprü görevi görmüş oluyor sanırım. Tam bilgimin yettiği bir alan değil. Siz araştırsanız daha iyi olur muhtemelen. Ama eğer mikrokod ise yanlış hatırlamıyorsam çözüm olarak format atmak geçmişte işe yaratmıştı

Çok teşekkür ediyorum. Mikrokodu araştıracağım. Format atmayı denemelerini söyledim ancak sadece undervolt için format atmak istemediler. Ama illaki format atılacak bir gün. O zaman tekrar denenebilir.

Ben 4 aydır kullanıyorum, flatcast sitesinde radyom var, ışık FM ben radyoma 130 bot atıyorum dolayısı ile CPU yükseliyordu, Lenovo dizüstü. i7 32 GB RAM PC var. Bu programı yükledikten sonra yüzde 30 düştü CPU değerim. İşime yaradı ayrıca hiçbir sorun çıkarmadı, isteyen gönül rahatlığı ile kullanabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…