ThrottleStop Limitleri

"Throttle, sisteminizdeki birtakım parçaların belirli sebeplerle yavaşlaması ve yavaşlatılmasıdır."
Neye göre? Sistem 45W'da throttle olmuş. Olması gereken değer zaten. Sen bunu 80W yap, 80W olunca yine throttle olacak. Bu da throttle. 200W'a ulaşıp dursa yine throttle. Yani ucu nereye çıkıyor?

Güç olur, sıcaklık olur, akım olur, gerilim olur... İlla bir yerde fren devreye girecek yoksa sonsuz güç tüketimi mi olacak?

Adamın makinede güç limitinden yana bir problem yok, Intel amcanın istediği gibi çalışıyor. Daha fazlasını kaldırmaz zaten bu haliyle.
200W ayarlayınca 200W olmuyor belirli bir kapasitesi var. Siz sadece limit ayarlıyorsunuz.

Sonsuz güç tüketimi diye bir olay yok.

Sizin bahsettiğiniz fren olayının olmaması için parçanın frekanslarının sonsuza kadar açılmış olması lazım. Ancak Turbo Ratio'lar belirlidir. Hele ki çarpan kilitli bir CPU'da alt çekirdek çarpanlarını arttırsanız bile aynı çalışır.

Max Turbo Ratio ve Turbo Uyarımı sebebiyle parçalar sonsuza kadar gitmez.

Ancak Turbo Ratio'lar belirlidir.
Bu da throttle işte.
Güç olur, sıcaklık olur, akım olur, gerilim olur... İlla bir yerde fren devreye girecek
İşlemci çarpanı da bir sınırdır, throttle'dır. Throttle yapıyor işlemci, şunu yap bunu yap diye bir şey yok. Sen ne yaparsan yap bir yerde throttle olacaksın. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

Sen güç limitini açsan bile değişen bir şey olmaz muhtemelen. Sıcaklık var. Hadi soğuttun, yine değişen bir şey olmaz muhtemelen çünkü bu sefer de akımdan throttle yiyeceksin. Görsele bak, EDP çanları çalıyor. Hadi o da yok, maks. turbo frekansı 4.1GHz olan işlemci all core'da çok rahat 3.6-3.7'lere düşer ki zaten işlemci o seviyede çalışıyor.

Yani buradaki asıl dert sıcaklık. Uzun vadede performans sorunu çıkaracak değer.

Bu da throttle işte.

İşlemci çarpanı da bir sınırdır, throttle'dır. Throttle yapıyor işlemci, şunu yap bunu yap diye bir şey yok. Sen ne yaparsan yap bir yerde throttle olacaksın. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

Sen güç limitini açsan bile değişen bir şey olmaz muhtemelen. Sıcaklık var. Hadi soğuttun, yine değişen bir şey olmaz muhtemelen çünkü bu sefer de akımdan throttle yiyeceksin. Görsele bak, EDP çanları çalıyor. Hadi o da yok, maks. turbo frekansı 4.1GHz olan işlemci all core'da çok rahat 3.6-3.7'lere düşer ki zaten işlemci o seviyede çalışıyor.

Yani buradaki asıl dert sıcaklık. Uzun vadede performans sorunu çıkaracak değer.
Max Turbo Ratio Limit kapanını Throttle'a koyuyorsun onu da ben dedim zaten. Siz bir de aksine benim dediğim şey üzerinden bilgelik falan mı tasladığınızı düşünüyorsunuz ben anlamadım. Bu konuda Throttle'dan kasıt bu değil.

Sıcaklık sorununu hallet öyle yapalım işlemleri dedim ben zaten benim dediğim şeyi de tekrar söylüyorsunuz.

EDP Startup Throttle'ı. Akımsal daralmaya testte geçmiyor. Benim sistemde de akımsal daralmaya geçiyor Startupta.

Bu arada All Core'da düşmesine de Turbo Uyarımı/Turbo Zayıflaması diyoruz, ekleyeyim. Biz de biliyoruz yani. Her şeyin detayına girmiyoruz onlar normal şeyler. Girsem inan burada kimse bir şey anlamaz. Sayısız Throttle çözümü yaptım. Aynı modelin her CPU'sunda olacaktır dediğin şey. Fabrikasyon Throttle'ları Throttle'a sayıp burada bir anda gökten iner gibi bir anda niye bunu söyledin bilmiyorum. Ama bence yaptığın şey hoş değil yani.

Son düzenleme:
"Throttle, sisteminizdeki birtakım parçaların belirli sebeplerle yavaşlaması ve yavaşlatılmasıdır."
Neye göre? Sistem 45W'da throttle olmuş. Olması gereken değer zaten. Sen bunu 80W yap, 80W olunca yine throttle olacak. Bu da throttle. 200W'a ulaşıp dursa yine throttle. Yani ucu nereye çıkıyor?

Güç olur, sıcaklık olur, akım olur, gerilim olur... İlla bir yerde fren devreye girecek yoksa sonsuz güç tüketimi mi olacak?

Adamın makinede güç limitinden yana bir problem yok, Intel amcanın istediği gibi çalışıyor. Daha fazlasını kaldırmaz zaten bu haliyle.

Intel amcanın dediği şey i5 8300H ile aynı güç limitlerine sahip ol mu? Benim işlemcim bile 60W görebilirken bu işlemcide 45W limit var ve thermal throttle yemiş. Soğutmasına bakım yapılıp güç limiti kaldırılmalı, sonrasında UV yapıp dengelemek lazım. Throttle hakkında düzgün bir bilgin yok gördüğüm kadarıyla.

@LittleWarlocc senin mi var 🤣 Apple M2 cip de 20W güç tüketiyor, sanırım çok rezalet bir cip. Verimlilik nedir bir bak sonra Intel’e işini öğretirsin. Adamlar zaten köşeye sıkıştı, 2g performans için kendilerini parçalıyor.
Fabrikasyon Throttle'ları Throttle'a sayıp burada bir anda gökten iner gibi bir anda niye bunu söyledin bilmiyorum.
Ben sana yaptığın throttle taniminin yanlış olduğunu söylüyorum. Gözünde throttle kötü bir şey, olmaması gereken bir şey. Bu düşünce sebebiyle kaç tane konu açıyor insanlar Ryzen işlemcim 95 derece yardım edin tarzında. Halbuki Ryzen işlemcilerde frekans sınırını veya güç limiti yerine bu görevi sıcaklık görüyor, 95 derece gayet güvenli bir değer. Yani frekans yerine sıcaklık koymuslar bak herkesin aklı karıştı. Çünkü throttle tanımları hatalı. Bakıyor 95 derece, sanırım performans düşüyor diyor. Hayır sen sıvı soğutma da taksan 95 derecede çalışıyor o işlemci çoğu zaman çünkü sen soğuttukca frekans yerine sıcaklık throttle sebebi olduğu için kendini boostluyor throttle olana kadar. Fren bu.

Throttle işlemciyi frenleyen herhangi bir şeydir. Frekans da olur, akım da olur, gerilim bile olur. Bunu diyorum sürekli itiraz ediyorsun yok olmasın diye. İlk mesajımda bile dedim her halükarda throttle yaşayacaksın diye, tanımın yanlış diyorum.

Bu konuda olmaz ama bir yerde bu tanım hatası sorun olabilir, bunu düzeltiyorum.

Konudaki laptopun tüm tasarımı 45-50W’a göre yapılmış ayrıca, bunu masaüstü işlemciyle kıyaslamamak lazım. Power limit varsa sebebi de var. İncecik 2 tane borumsu şey çekiyorlar işlemciye, soğu diye bekliyorlar başında. Hadi ekran kartının yüzey alanı geniş ve gerilimi düşük, bir şekilde soğuyabiliyor. İşlemci öyle değil. Sen buna sıvı metal sürmedigin sürece 50W’ın ötesine geçer misin bilmem.

Bottleneck her sistemde olur, throttle herhangi bir limitasyondan dolayi kontrollu hizlanma/yavaslama yapilmasi eylemi.

OC yaptigin her sistemde her zaman bottleneck, limitlere yaklastiginda da throttle olacak. Power, termal, bandwidth vs bir ya da bir kac noktada.

@LittleWarlocc senin mi var 🤣 Apple M.2 cip de 20W güç tüketiyor, sanırım çok rezalet bir cip. Verimlilik nedir bir bak sonra Intel'e işini öğretirsin. Adamlar zaten köşeye sıkıştı, 2G performans için kendilerini parçalıyor.

Ben sana yaptığın throttle taniminin yanlış olduğunu söylüyorum. Gözünde throttle kötü bir şey, olmaması gereken bir şey. Bu düşünce sebebiyle kaç tane konu açıyor insanlar Ryzen işlemcim 95 derece yardım edin tarzında. Halbuki Ryzen işlemcilerde frekans sınırını veya güç limiti yerine bu görevi sıcaklık görüyor, 95 derece gayet güvenli bir değer. Yani frekans yerine sıcaklık koymuslar bak herkesin aklı karıştı. Çünkü throttle tanımları hatalı. Bakıyor 95 derece, sanırım performans düşüyor diyor. Hayır sen sıvı soğutma da taksan 95 derecede çalışıyor o işlemci çoğu zaman çünkü sen soğuttukca frekans yerine sıcaklık throttle sebebi olduğu için kendini boostluyor throttle olana kadar. Fren bu.

Throttle işlemciyi frenleyen herhangi bir şeydir. Frekans da olur, akım da olur, gerilim bile olur. Bunu diyorum sürekli itiraz ediyorsun yok olmasın diye. İlk mesajımda bile dedim her halükarda throttle yaşayacaksın diye, tanımın yanlış diyorum.

Bu konuda olmaz ama bir yerde bu tanım hatası sorun olabilir, bunu düzeltiyorum.

Konudaki laptopun tüm tasarımı 45-50W'a göre yapılmış ayrıca, bunu masaüstü işlemciyle kıyaslamamak lazım. Power limit varsa sebebi de var. İncecik 2 tane borumsu şey çekiyorlar işlemciye, soğu diye bekliyorlar başında. Hadi ekran kartının yüzey alanı geniş ve gerilimi düşük, bir şekilde soğuyabiliyor. İşlemci öyle değil. Sen buna sıvı metal sürmedigin sürece 50Win ötesine geçer misin bilmem.

Bu markanın suçu, Apple işlemcisini ne yapayım ben? 14nm işlemciyi 45W limitlemek markanın kalitesizliğidir, demek ki soğutması kötü. Ve evet bu konu hakkında senden daha bilgiliyim, soğutma sorunu çözüldükten sonra güc limiti düzelirse belki sorun yaşamayacak? Sen mi bileceksin sorun yasayip yasamayacagini, ilah mısın sen?

Markanın kalitesizliği macun bu arada onu da belirteyim, eski model Abra büyük ihtimalle.

@LittleWarlocc senin mi var 🤣 Apple M.2 cip de 20W güç tüketiyor, sanırım çok rezalet bir cip. Verimlilik nedir bir bak sonra Intel'e işini öğretirsin. Adamlar zaten köşeye sıkıştı, 2G performans için kendilerini parçalıyor.

Konudaki laptopun tüm tasarımı 45-50W'a göre yapılmış ayrıca, bunu masaüstü işlemciyle kıyaslamamak lazım. Power limit varsa sebebi de var. İncecik 2 tane borumsu şey çekiyorlar işlemciye, soğu diye bekliyorlar başında. Hadi ekran kartının yüzey alanı geniş ve gerilimi düşük, bir şekilde soğuyabiliyor. İşlemci öyle değil. Sen buna sıvı metal sürmedigin sürece 50Win ötesine geçer misin bilmem.

Aynı işlemciyle stok ayarlarda 60W gördüm, özellikle Intel'de işlemci belirtilen TDP değerinin üstünde çalışabiliyor rahatça ve normal bir durum. Sonda yazdığınız şey ayrı garip, sıvı metalsiz 140W soğutan sistemler bile var eskide kaldınız sanırsam. Tam verimi alabilmesi için limitlerin temizlenmesi lazım ve önce düzgün bi' bakım yaparak başlaması lazım, burada yanlış olan nedir?

Aynı işlemciyle stok ayarlarda 60W gördüm, özellikle Intel'de işlemci belirtilen TDP değerinin üstünde çalışabiliyor rahatça ve normal bir durum. Sonda yazdığınız şey ayrı garip, sıvı metalsiz 140W soğutan sistemler bile var eskide kaldınız sanırsam. Tam verimi alabilmesi için limitlerin temizlenmesi lazım ve önce düzgün bi' bakım yaparak başlaması lazım, burada yanlış olan nedir?
Boşverin yanlış bir şey yok zaten. Fark ettiyseniz ben de yorum yapmadım boşverin geçin. Tam verimle güzel güzel kullanacaksak açmak lazım limitleri. Sıcaklık sorunu varsa ilk onlar aşılacak sonra diğerleri.

Benim i9 13950HX 55W diye 55W mı kullanayım işlemciyi? 300W'a yaklaşıyor soğutunca işlemciyi. Oyunda da 100W çekmek istiyor UV'sizken. Gidip 55W'da boğayım mı CPU'yu?

TechPoweUp(TPU) foruma konu açtığımda, TPU'nun köklü yazarlarından birisi bana şu cevabı verdi;

"The 10200H has a 45W TDP power rating. The log file shows power limit throttling at less than 20W. You own a poorly engineered laptop that was not properly designed to run the CPU at its full rated power. Way back when this laptop was first purchased, you should have run a ThrottleStop log file and then returned this laptop immediately for a full refund. It is defective by design.

ThrottleStop does not have any way to fix this problem. If an embedded controller has been programmed to limit your CPU to only 20W when playing a game, there is nothing ThrottleStop can do about that
."

"10200H 45W TDP güç değerine sahiptir. Günlük dosyası, güç sınırının 20W'tan daha az bir değerde kısıldığını gösteriyor. CPU'yu tam nominal gücünde çalıştırmak için uygun şekilde tasarlanmamış, kötü tasarlanmış bir dizüstü bilgisayara sahipsiniz. Bu dizüstü bilgisayar ilk satın alındığında, bir ThrottleStop günlük dosyası çalıştırmalı ve ardından tam bir geri ödeme için bu dizüstü bilgisayarı hemen iade etmeliydiniz. Tasarım olarak kusurludur.

ThrottleStop'un bu sorunu çözmek için herhangi bir yolu yoktur. Eğer gömülü bir kontrol cihazı oyun oynarken CPU'nuzu sadece 20W ile sınırlayacak şekilde programlanmışsa, ThrottleStop'un bu konuda yapabileceği hiçbir şey yoktur."

Kısaca monsterın dandik işlerinden kaynaklıymış.

Yeni konular

Geri
Yukarı