Thrustmaster T248 vs T300RS GT

medusa52

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek
AM4 7nm MPK Islemcl
Anakart
GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2 4733MHZ(OC) DDR4
AM4 M.2 HDMI DP ATX
Ram
CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX Slyah
3600MHZ CL18 DDR4 Dual Kit
Ssd
Kingston 1TB NV2 Gen4x4 NVMe M.2 SSD (3500MB
Okuma / 2100MB Yazma)
Ekran kartı
GIGABYTE GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB
GDDR6 192 Bit
Kasa
GameBooster GB-2007B 650w 80+ BRONZE USB 3.0
Mesh. ARGB E-ATX Gaming Kasa
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır Thrustmaster T300RS GT almayı düşünüyorum fakat aynı markanın T248 modeli ise hem tuş fonksiyonelliği simit üzerindeki küçük LED ekran hem de simit tasarımı nedeniyle aklımı karıştırıyor. T300RS GT kayışlı fakat T248 hibrit olmasıyla beni tereddüt ettiriyor. Ürünleri deneyimlemiş ya da ürünleri kullanan arkadaşlarımın yorumlarını merak ediyorum. İki ürün arasında ciddi derecede karar veremiyorum.

Profilimdeki makalelerden biraz fikir edinebilirsiniz, sabah daha detaylı yardımcı olacağım.

T248'de devir göstergesi çokta önemli bir şey değil ama enkoder'li tuş sistemi gayet güzel bir şey. T248'in pedal seti T300'ün pedal setinden daha iyi ve daha uzun ömürlü. FFB gücü ve doğru aktarılması konusunda T300 T248'den daha önde. T248'in en büyük sıkıntısı, base kompakt bir yapıya sahip olduğundan ve adam akıllı bir soğutma sistemi olmadığından ısıl direnci T300 gibi büyük base'lere sahip olan direksiyonlara göre daha düşük. Kısacası T248'in bozulma oranı T300'den daha yüksek. T248 daha yeni bir model olduğu için T300'den daha uzun süre driver güncellemesi alacaktır.

Kısacası burada hangi direksiyonu alacağınız sizin tercihiniz. Direksiyonların birbirine büyük bir üstünlüğü söz konusu değil. Ben zamanında T300'ü tercih etmiştim ve pişman olmadım.

Son düzenleme:
Profilimdeki makalelerden biraz fikir edinebilirsiniz, sabah daha detaylı yardımcı olacağım.

T248'de devir göstergesi çokta önemli bir şey değil ama enkoder'li tuş sistemi gayet güzel bir şey. T248'in pedal seti T300'ün pedal setinden daha iyi ve daha uzun ömürlü. FFB gücü ve doğru aktarılması konusunda T300 T248'den daha önde. T248'in en büyük sıkıntısı, base kompakt bir yapıya sahip olduğundan ve adam akıllı bir soğutma sistemi olmadığından ısıl direnci T300 gibi büyük base'lere sahip olan direksiyonlara göre daha düşük. Kısacası T248'in bozulma oranı T300'den daha yüksek. T248 daha yeni bir model olduğu için T300'den daha uzun süre driver güncellemesi alacaktır.

Kısacası burada hangi direksiyonu alacağınız sizin tercihiniz. Direksiyonların birbirine büyük bir üstünlüğü söz konusu değil. Ben zamanında T300'ü tercih etmiştim ve pişman olmadım.

Peki sizce pedal ve erikoder tuş sisteminin tercih aşamasında çok bir büyük farklılığı var mı? Merak ettiğim pedal sistemi yanılmıyorsam t3pm ve t300 rs setinde gelen ise t3pa'ydı sanırım bu iki pedal setinde t3pa pedalı halen kullanışlı ve uzun ömürlü mü ?

Enkoder'li tuş kombinasyonu sistemi ACC gibi fazla tuş kullanan oyunlarda yardımcı olur ama sadece bunun için gidip T248 almayın, eğer bir gamepad'iniz varsa 'motoru açma, silecekleri çalıştırma...' gibi görevleri gamepad üzerine atayabilirsiniz.

İki pedalında bit çözünürlüğü aynı ama bu ölçümü doğru yapma oranları kullandıkları algılama cihazları yüzünden farklı. T3PM Hall-Effect (Manyetik Sistem) kullanıyor. T3PA ise Potansiyometre kullanıyor. T3PM'nin kullandığı Hall-Effect sensöründe herhangi bir sürtünme olmadığı için T3PA'ya göre daha uzun ömürlü ve daha doğru bir ölçüm yapıyor. Ayrıca T3PA'nın kronik bir sıkıntısı var. Fren veya Debriyaj yayından gelen gıcırdama sesi. Bu sorunun çözümü var ancak pedal setinin içerisi açmanız gerekli ve eğer pedal setinin içerisi açarsanız pedal seti garanti dışı kalacaktır.

Enkoder'li tuş kombinasyonu sistemi acc gibi fazla tuş kullanan oyunlarda yardımcı olur ama sadece bunun için gidip T248 almayın, eğer bir Gamepad'iniz varsa 'motoru açma, silecekleri çalıştırma...' gibi görevleri gamepad üzerine atayabilirsiniz.

İki pedalında bit çözünürlüğü aynı ama bu ölçümü doğru yapma oranları kullandıkları algılama cihazları yüzünden farklı. T3pm hall-effect (manyetik sistem) kullanıyor. T3pa ise potansiyometre kullanıyor. T3Pm'nin kullandığı hall-effect sensöründe herhangi bir sürtünme olmadığı için t3Pa'ya göre daha uzun ömürlü ve daha doğru bir ölçüm yapıyor. Ayrıca t3Pa'nın kronik bir sıkıntısı var. Fren veya debriyaj yayından gelen gıcırdama sesi. Bu sorunun çözümü var ancak pedal setinin içerisi açmanız gerekli ve eğer pedal setinin içerisi açarsanız pedal seti garanti dışı kalacaktır.

Yanlış bilmiyorsam Thrustmaster kendi ekosistemindeki direksiyon ve diger aparatları destekliyordu T300RS GT base modülü bu durumda t3pm ve T248 simidini T300 base ünitesine takmam mümkündür sanırım ilerleyen zamanlarda bu tür bir modifikasyona açıktı galiba T300RS GT eksik bir noktam olduysa düzeltin.

Yanlış bilmiyorsam Thrustmaster kendi ekosistemindeki direksiyon ve diger aparatları destekliyordu T300RS GT base modülü bu durumda t3pm ve T248 simidini T300 base ünitesine takmam mümkündür sanırım ilerleyen zamanlarda bu tür bir modifikasyona açıktı galiba T300RS GT eksik bir noktam olduysa düzeltin.
T248'in direksiyon simidi sökülebilir değil ama T300'e Thrustmaster ekosistemindeki tüm add-on aletleri takabilirsiniz ve evet T3PM'yi T300'e takabilirsiniz.

T248'in direksiyon simidi sökülebilir değil ama T300'e Thrustmaster ekosistemindeki tüm add-on aletleri takabilirsiniz ve evet T3PM'yi T300'e takabilirsiniz.

Yönlendirmeniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı