Thunderbolt 4 to HDMI ve DisplayPort kablo önerisi

Eki Görüntüle 2106254

NVIDIA denetim masasında bu menüde DP çıkışı ya da Type-C çıkışı göstermiyorsa harici ekran kartınızdan çalışmıyordur. Dahili ekran kartınızdan çalışıyordur. Bu sebeple ekran ayarları değiştirilemez. Birçok laptop Type-C üzerinden harici ekran kartı ile görüntü vermiyor maalesef. Harici Ekran kartı ile görüntü verirse o zaman NVIDIA panelinden değiştirebilirsiniz.
eyvah! ozaman hdmi ye mi geçmeliyim? ne yapacağım şimdi? HDMİ 2.0 ile g-sync açılabilir mi?

Eyvah! O zaman HDMI'ye mi geçmeliyim? Ne yapacağım şimdi? HDMI 2.0 ile G-Sync açılabilir mi?

HDMI ile bildiğim kadarıyla halen G-Sync mümkün değil maalesef. G-Sync ihtiyacıda duyacağınızı düşünmüyorum. Düşey senkronizasyon açıldığında güncel oyunlarda Frame buffer çalışıyor. Fazla FPS'de alsanız az FPS'de alsanız monitörünüzün Hertz değerine yakın bir çerçeve oluşturup göndermeye çalışır. Eski oyunlarda V-Sync açıldığında düşük FPS alındığında bile yırtılma olabiliyordu. Test edip deneyin. Ayrıca Type-C'den görüntü aldığınızda dahili ekran kartınızdan görüntü veriyor sonuçta. Intel'in ekran ayarlarında da senkronizasyon ayarları olması lazım. Onu ayarlarsanızda Type-C üzerinden senkron ayarı yaparakda kullanabilirsiniz.

HDMI ile bildiğim kadarıyla halen G-Sync mümkün değil maalesef. G-Sync ihtiyacıda duyacağınızı düşünmüyorum. Düşey senkronizasyon açıldığında güncel oyunlarda Frame buffer çalışıyor. Fazla FPS'de alsanız az FPS'de alsanız monitörünüzün Hertz değerine yakın bir çerçeve oluşturup göndermeye çalışır. Eski oyunlarda V-Sync açıldığında düşük FPS alındığında bile yırtılma olabiliyordu. Test edip deneyin. Ayrıca Type-C'den görüntü aldığınızda dahili ekran kartınızdan görüntü veriyor sonuçta. Intel'in ekran ayarlarında da senkronizasyon ayarları olması lazım. Onu ayarlarsanızda Type-C üzerinden senkron ayarı yaparakda kullanabilirsiniz.
*Peki
1) ben usb-c/ DP kablosuyla oyun oynarken hangi ekran kartı çalışır? İntel mi nvidia rtx mi?*
2) usb-c/DP kablosu boşa mı gitti veya hangisini kullanmamı önerirsiniz? (Cs2 valo tarzı oyunlar için helede.)

1) ben USB-c/ DP kablosuyla oyun oynarken hangi ekran kartı çalışır? Intel mi NVIDIA RTX mi?*

Type-C ile bağlantı yaptığınızda hangi ekran kartıyla çalışacağını seçebilirsiniz. NVIDIA panelinden ya da Windows Ayarları->Sistem->Ekran Grafikler içinde oyun adını arayarak özelleştir diyerek hangi ekran kartını seçmek isterseniz onu çalıştırabilirsiniz.

1707073087828.png

2) usb-c/DP kablosu boşa mı gitti veya hangisini kullanmamı önerirsiniz? (CS2 Valorant tarzı oyunlar için helede.)

Type-C bağlantıda Düşük FPS alıyorsanız HDMI kullanabilirsiniz. Hikaye tabanlı oyunlarda Type-C kullandığınızda da HDMI kullandığınızda da benzer FPS'ler alacaksınız. Type-C bağlantıda Rekabetçi oyunlarda HDMI'ya göre daha düşük FPS alabilirsiniz. HDMI ile bağlantı yaptığınıda dahili ekranı kapatmanız gerekiyor. Dahili ekran kartı çalıştığı zaman işlemciden yediğinden dolayı bir miktar FPS düşmesi yaşayabilirsiniz. Bu sebeple Type-C'den bağlantı sağladığınızda rekabetçi oyunlarda tatmin edici FPS değerlerini almıyorsanız HDMI bağlantıya yönlenmenizde fayda var.

Type-C ile bağlantı yaptığınızda hangi ekran kartıyla çalışacağını seçebilirsiniz. NVIDIA panelinden ya da Windows Ayarları->Sistem->Ekran Grafikler içinde oyun adını arayarak özelleştir diyerek hangi ekran kartını seçmek isterseniz onu çalıştırabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2107481

Type-C bağlantıda Düşük FPS alıyorsanız HDMI kullanabilirsiniz. Hikaye tabanlı oyunlarda Type-C kullandığınızda da HDMI kullandığınızda da benzer FPS'ler alacaksınız. Type-C bağlantıda Rekabetçi oyunlarda HDMI'ya göre daha düşük FPS alabilirsiniz. HDMI ile bağlantı yaptığınıda dahili ekranı kapatmanız gerekiyor. Dahili ekran kartı çalıştığı zaman işlemciden yediğinden dolayı bir miktar FPS düşmesi yaşayabilirsiniz. Bu sebeple Type-C'den bağlantı sağladığınızda rekabetçi oyunlarda tatmin edici FPS değerlerini almıyorsanız HDMI bağlantıya yönlenmenizde fayda var.
Anladım yani usb-c/DP ile bağlandığında normal Displayporta göre tek eksik G-sync anladım değil mi.

Usb-c/DP ile İnter'in ekran kartıyla bağlandığı için herhangi bir fps sorunu açmayacağı gibi NVİDİA'yıda aynı hdmi veya normal Displayport gibi kullanabiliyoruz değil mi?

Anladım yani usb-c/DP ile bağlandığında normal Displayporta göre tek eksik G-Sync anladım değil mi?

Usb-c/DP ile İnter'in ekran kartıyla bağlandığı için herhangi bir FPS sorunu açmayacağı gibi NVIDIA'yı da aynı HDMI veya normal DisplayPort gibi kullanabiliyoruz değil mi?

HDMI ile bağlantı yaptığınızda dahili ekran kartını kapatıp işlemcinin daha rahat çalışması sağlanıyor. Type-C portunuzla bağlantı sağladığınızda laptopunuzun ekranının yaptığı işlevin aynısını yapıyor. Bir farkı yok yani. Her türlü NVIDIA ekran kartını sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Sadece mevzu görüntüyü aktaran cihaz hangisi olacağı. HDMI ile bağlantı yaptığınızda Görüntüyü NVIDIA ekran kartı üzerinden aktarıyor. Type-C'den bağlantı yaptığınızda ya da laptopun kendi ekranını kullandığınızda Intel ekran kartı üzerinden görüntü aktarılıyor. Intel ekran kartını da kullanırken görüntünün hangi ekran kartıyla işleneceğini seçebiliyorsunuz.

HDMI ile bağlantı yaptığınızda dahili ekran kartını kapatıp işlemcinin daha rahat çalışması sağlanıyor. Type-C portunuzla bağlantı sağladığınızda laptopunuzun ekranının yaptığı işlevin aynısını yapıyor. Bir farkı yok yani. Her türlü NVIDIA ekran kartını sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Sadece mevzu görüntüyü aktaran cihaz hangisi olacağı. HDMI ile bağlantı yaptığınızda Görüntüyü NVIDIA ekran kartı üzerinden aktarıyor. Type-C'den bağlantı yaptığınızda ya da laptopun kendi ekranını kullandığınızda Intel ekran kartı üzerinden görüntü aktarılıyor. Intel ekran kartını da kullanırken görüntünün hangi ekran kartıyla işleneceğini seçebiliyorsunuz
Anladım çok teşekkür ederim. Büyük yardımınız dokundu <3

HDMI ile bağlantı yaptığınızda dahili ekran kartını kapatıp işlemcinin daha rahat çalışması sağlanıyor. Type-C portunuzla bağlantı sağladığınızda laptopunuzun ekranının yaptığı işlevin aynısını yapıyor. Bir farkı yok yani. Her türlü NVIDIA ekran kartını sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Sadece mevzu görüntüyü aktaran cihaz hangisi olacağı. HDMI ile bağlantı yaptığınızda Görüntüyü NVIDIA ekran kartı üzerinden aktarıyor. Type-C'den bağlantı yaptığınızda ya da laptopun kendi ekranını kullandığınızda Intel ekran kartı üzerinden görüntü aktarılıyor. Intel ekran kartını da kullanırken görüntünün hangi ekran kartıyla işleneceğini seçebiliyorsunuz.
Ekran görüntüsü 2024-02-05 183606.png

usb-c/dp kablosuyla böyle görünüyor. Bu ne demek galiba düzgün çalışıyor.

Son düzenleme:
Ekran görüntüsü 2024-02-05 183606.png

usb-c/dp kablosuyla böyle görünüyor. Bu ne demek galiba düzgün çalışıyor.

Harici Ekran kartında Valorant'ın çalıştığını gösteriyor. Bir sorun yok. Düzgün çalışıyor.

Geri
Yukarı