Tidal vs Spotify

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Tidal'ı ilk Technopat'ta gördüm ve biraz araştırdım. Özellikle Technopat'ta çok övülmüş, çok tavsiye edilmiş. Hazır işsiz geceme denk gelmişim, bir deneyeyim dedim. Deneyimlediğim kadarıyla karşılaştırma yapacağım bu konuda.
Karşılaştırmaya başlamadan önce birkaç şey söylemek istiyorum. İki programı da hem Samsung Galaxy A20 telefonumun hoparlörüyle hem de bilgisayarda Arctis 3 kulaklığımla deneyimledim. Benim ekipmanlarımdan daha iyi ekipmanlar ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz tabii ki ancak ben değerlendirmemi buna göre yapacağım. Ayrıca detaylı incelemeyi Alice Merton'ın "Why So Serious" şarkısı ve Y2K ile bbno$'un "Lalala" düeti ile yaptım. Başka şarkılarla yine farklı sonuçlar almanız mümkün.

(Parantez içinde hangisinin konuda daha iyi olduğunu görebilirsiniz.)

1- Ses kalitesi (ufak farkla Tidal)
Yüksek ses kalitelerinde çok bir fark olduğu söylenemez ancak ufacık kaliteyle Tidal daha önde gibi geldi bana. Why So Serious şarkısında çok fark edemesem de Lalala şarkısında Spotify'da müzik sesi bir tık daha öndeydi. Bana göre kötü değil ancak Tidal'da müzik sesi bir tık daha geride kaldığından daha güzel bir deneyim sunduğu için bu konuda Tidal'ın daha iyi olduğunu söylemeliyim.

2- Fiyat (Bireyselde Tidal, Ailede Spotify)
Bedava hizmet de veren Spotify'ın fiyatları 17,99₺(bireysel) ve 20,99₺(aile) olarak değişiyor. Öğrenci de 13₺ gibi bir şeydi hatırladığım kadarıyla. Tidal'da ise işin boyutu biraz değişiyor. Bedava versiyonu yok ve iki çeşit üyelik var: Normal ve Hi-Fi.
Bireysel üyelikte fiyatlar 15₺ ve 29,99₺ olarak değişiyor. Aile üyeliğine geçtiğiniz zaman da aynı şekilde devam ediyor sanırım. Hi-fi için böyle, araştırsam da normal versiyon için olana ulaşamadım.

3- Özellikler (Spotify)
a)
Cihazlar arası senkronizasyon (Spotify)
Telefondan bir müzik dinliyorsunuzdur ve bilgisayara geçmek istersiniz ancak müziğin değişmesini istemiyorsunuzdur. Spotify bunun için biçilmiş kaftan. "Kullanılabilir Cihazlar" menüsünden bilgisayarınızı seçip rahatlıkla müziğinize devam edebilirsiniz ancak Tidal bunun hakkında hiçbir çalışma ortaya koymamış. Çok kötü bir özellik mi? Değil ancak kim tek tıkla halletmek varken boşuna müziği tekrar aramak ister ki?

b) Kütüphane (Aynı gibi)
Birkaç seneki önceki Spotify ile karşılaştırıyor olsaydık Spotify'ın çöpten farkı yoktu ancak şu an ikisi de aşırı iyi durumda deneyimlediğim kadarıyla. Tidal duyduğuma göre YouTube'un alt yapısını kullanıyormuş. Ayrıca Spotify'da son bir senedir falan müzik arayıp bulamadığım bir elin parmaklarını geçmez. Bu müzikleri de YouTube'dan dinlediğimi göz önünde bulundurursak Tidal bu konuda bir adım daha önde gibi.

c) Arayüz (Tidal)
Arayüzleri çok benzese de Tidal'a biraz daha iyi ve güzel göründü gözüme.

Genel değerlendirmem: Tidal oldukça iyi ancak kardeşim ve birkaç kişi ile birlikte aile paketini kullanıyoruz. Bu yüzden özellikle fiyatı ve cihazlar arası geçiş özelliğiyle Spotify'ı tercih ederdim.

Spotify'da her şey iyi de sesi biraz düşük geliyor bana. Yani 1-2 volume arttırmak isteği geliyor. Ses konusu benim için her zaman ön planda oluyor. Yoksa arşivde muhakkak dinlenecek şey bulunur. Ses konusunda Deezer'ı çok tuttum. Çok dolgun bir ses alıyorum. Deezer'a bir bakın..

Edit: Tidal çok önceden denemiştim. Sanırım çok iyi bir kulaklığınız olursa çok üst düzey bir ses kalitesi alıyorsunuz.

Odamda Alexa var ve Alexa hem Tidal'ı hem de Spotify'ı destekliyor ama Play Spotify Diyince Telefondan seçtiğimi çalıyor.
Ancak Tidal'da böyle bir şey yok ondan dolayı Tidal'dan türkçe şarkı bile çaldırtamıyorum.

Kısaca Spotify

Platformlar arasında kalite olarak Tidal'dan daha üstünü yok. Ancak bazı durumlar var. Örneğin HiFi bir kulaklığınız yoksa Tidal Hi-Fi/Master üyeliği almak anlamsız. Kullandıkları kod çözücüler de farklı. Tidal Master ile stüdyo kalitesinde, HiFi ile kayıpsız müzik dinlemeniz mümkün ama söylediğim gibi uygun ekipman şart. Son kullanıcılar için en uygun ve genelgeçer platform elbette Spotify. Kullanıcı dostu bir arayüzü var, fiyatı uygun ve kütüphanesi geniş (40 milyon civarı parça). Tidal müzik kütüphanesi 60, Apple Music kütüphanesi 45 milyon civarı parça barındırıyor. Geniş yelpazede ve kalite anlamında bakacak olursanız Deezer, Spotify, Apple Music, vb. hiçbiri Tidal ile kapışabilecek seviyede değil. Deezer Premium, Tidal'ın HiFi üyeliğine denk.

Tidal Master - Stüdyo kalitesi. Eşsiz netlik ve derinlik (MQA lisanslı).
Tidal HiFi - Kayıpsız CD kalitesi (1411kbps or 16bit / 44.1kHz) (Deezer Premium FLAC).
Tidal High - Veri kullanımı ve ses kalitesinin dengesi (320kbps AAC) (Apple Music 256kbps AAC - Spotify 320kbps OGG).
Tidal Normal - Yavaş bağlantılar ve düşük veri için daha düşük kalite.

Spotify'da her şey iyi de sesi biraz düşük geliyor bana. Yani 1-2 volume arttırmak isteği geliyor. Ses konusu benim için her zaman ön planda oluyor. Yoksa arşivde muhakkak dinlenecek şey bulunur. Ses konusunda Deezer'ı çok tuttum. Çok dolgun bir ses alıyorum. Deezer'a bir bakın..

Edit: Tidal çok önceden denemiştim. Sanırım çok iyi bir kulaklığınız olursa çok üst düzey bir ses kalitesi alıyorsunuz.
Sesi düşük gelmesinin sebebi şarkıyı açtığınızda kuşağınızı tırmalamasın diye ayar yapmışlar. Ses normalleştirmeyi etkinleştir adlı seçeneği kapatırsanız ses biraz daha fazla çıkar.

Spotify playlistlerimi tidal'a aktardım toplam 6200 küsürlü şarkının arasında 1350 tanesi tidal'de yoktu. Olmayanlar özellikle çok sık dinlediğim Türkçe müzikler. Eğer yabancı dinliyorsanız ideal ama özellikle eski Türk sanatcılarını dinleyen biriyseniz asla tavsiye etmem. Zeki Müren'in spotify'da 1000'e yakın şarkısı varken tidal'de ise 280 civarında. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı