Tılgın Modemde Trafik Hız Sınırlama

Uğur Yüksekol

Hectopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Ofiste kullandığımız TTnet'in Tılgın modeminde her bilgisayarın aynı şekilde internet hızı olmasını istiyoruz. Malum dizi, film vs falan açılınca diğer taraflardaki bilgisayarlar ağlamaya başlıyor. 7-8 tane laptop var. Tabii bir de 7-8 tane cep telefonu demek bu. Toplamda 20 makinanın da internet hızlarını sabitlemek için bu modemde ne yapmam gerekli? Qos falan demişler ama ben bizim TILGIN'da bulamadım öyle bir şey. Nereden nasıl yapılacak bu iş? Bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim.
"Tek bilgisayara üzerinden interneti dağıtın" vs gibisinde çözümler değil de, direkt modemden halledebileceğimiz çözüm yöntemi tercih sebebidir. :) Herkese teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadasim Tilgin modemine bagli olan bir cihaz yada bilgisayardaki bir tarayiciya girip 192.168.1.1 yazarak modeme giris yap ve ordan ayarlar kismina bak eger bulamazsan gelismis ayarlar seceneginin olup olmadigina bak Gelismis Ayarlar diye bir bölüm bulursan oraya bak orda Qos(Quality of Service) yerini bulup o ag'a bagli olan tüm cihazlara esit sekilde bant genisligi dagitabilirsin. Sen simdi 20 Cihazdan bahsediyorsun ama örnek olarak sanal baglanti hizin 16.000 Mbit ise fiziksel olarakta ulasabilecegin hiz genelde 10-11 Mbit olur, ki bunu 20 tane cihaza esit sekilte minimum ve maximum bant genisligi olarak yayarsan ortalama dagitacagin hiz cihaz basina 0.5 - 1 Mbit arasi olur, bunuda belirteyim

Son düzenleme:
Bu modem kısıtlanmışmı ne olmuş anlamadım gitti.
TTnet'in verdiği modem. Bu yüzden ne Qos ne bişi yok.
İnternetten baktığım bazı arayüzlerde ayar, voip falan gibi sekmeler var.
Hatta yeni turknet internet hizmeti çektirdik onda da her menü mevcut. (şuanlık açılmasını bekliyoruz.)

Bu modem bu haliyle çalışır durumda. Wireless vs hepsi sıkıntısız çalışıyor. Acaba ayarları vs ttnet üzerinden mi alıyor?
1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı