Tiner Görüntü Vermeyen Ekran Kartını Tamir Eder mi?

Enes Kırmızı

Decapat
Daha fazla  
İnternetten izlediğim videolarda bozuk görüntü veren ekran kartlarını selülozik tiner dökerek tamir ediyorlardı. Benim elimde selülozik tiner var. Sizce tiner işe yarar mı?

Bakın 3 dakika eğer 10 15 saniye fazla ısınırsa ekran kartının üstünde ki birimler çok hassas olduğu için tamamen gider elektrik işleri çok garip birşey bu yüzden başında süre tutsanız daha iyi olur umarım olumlu sonuç verir.
Aşırıya kaçmazsa bir şey olacağını zannetmem. Kondansatörler bir tek sıkıntı yaratır fazla ısıttığınız taktirde tabiki. 3 dakika ideal bir süre. Fırının kapağını kapatın 200 derecede önceden ısıtın, sonra çıkartın biraz soğusun. Takın ve sonucu görün.

Aşırıya kaçmazsa bir şey olacağını zannetmem. Kondansatörler bir tek sıkıntı yaratır fazla ısıttığınız taktirde tabiki. 3 dakika ideal bir süre. Fırının kapağını kapatın 200 derecede önceden ısıtın, sonra çıkartın biraz soğusun. Takın ve sonucu görün.
Sanırsam direk atılıyor önceden ısıtılan fırın sorun çıkartabilir genelde direk 200 dereceyi açıp ekran kartını koyuyorlar mikrodalgaya.Normal fırına fırın tepsisi ve düz alimünyum folyo üzerine koyuyorlar.Mikrodalgada servis tabağı üzerine ama bir BGA makinesi kadar etki eder mi bilmem ama uzun süreli bir çözüm.

Zaten kartın lehimleriyle ve chipseti ile ilgili bir durum BGA bile ömür boyu garanti veremiyor.Ama 6 ay rahat götürür bu işlemler.
Karta göre fırın işleminin süresi değişiyor. Kimi kart 1 ay bile götürmezken, kimi yıllar boyu götürebiliyor. Bu kartın genel yapısı ile alakalı.

Karta göre fırın işleminin süresi değişiyor. Kimi kart 1 ay bile götürmezken, kimi yıllar boyu götürebiliyor. Bu kartın genel yapısı ile alakalı.
Zaten kartın lehimleriyle ve chipseti ile ilgili bir durum BGA bile ömür boyu garanti veremiyor.Ama 6 ay rahat götürür bu işlemler.
Selülozik tiner döktüm. Temizledim. Sonra ekran kartını taktım PC ye. Çalıştırdım ve görüntü geldi. Fırınlama işlemini de yapmadım. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Selülozik tiner döktüm. Temizledim. Sonra ekran kartını taktım PC ye. Çalıştırdım ve görüntü geldi. Fırınlama işlemini de yapmadım. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
İlginç bir çözüm yöntemiymiş. 😀 Fırınlama yöntemi de işe yarardı ama güvenli yoldan çözmüşsünüz.

Geri
Yukarı