Tinnitus kulak çınlaması hastalığına yakalanan var mı?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Selamünaleyküm. İyi geceler. Forumda tinnitus yani kulak çınlaması hastalığına yakalanan bir kullanıcı oldu mu? Birkaç sorum olacak kendisine. Yardım eden herkese teşekkürler.

Ben orta kulak iltihabı sebebiyle 20 gündür bu çınlamayı yaşıyorum. Son 2 gündür azalma olsa da ilk günler dayanılmaz durumdaydı. Kulağında her saniye duran bir sivrisinek gibi kesintisiz sesini duyuyorsun. Gündüz vakti bilgisayarın başındayken bile bir şeyler okurken veya oyun oynarken konsantre olamıyorsun. Gece o sessiz ortamda uyumak ise işkence gibiydi. Bu olaya çok dikkat edin, kulağınızı iyi koruyun. Uzun süre kulaklıkla durmayın ve sesi yüksek açmayın. Bu hastalık tedavi edilemez ve ömür boyu kalıcı hale dönüşebiliyor. Sonucunda intihara yol açabiliyor.

Yaklaşık 11-12 yıldır çekiyorum ben. Olacağı varsa oluyor. Alacağınız hiçbir önlem bunu engelleyemez tıpkı tip 1 diyabet gibi. Genelde kulak ile beyin arasındaki sinirlerden dolayı oluyor. Henüz tedavisi yok,bu konuda çalışmalar yürütülüyor. Bu hastalığa sahip insanların en büyük düşmanı stres. Stres seviyesi arttıkça çınlama da dayanılmaz seviyelere çıkıyor. Çınlama zaman içerisinde azalıp artabiliyor veya tını olarak şekil değiştirebiliyor. Uğultuyla başlayanlarınki çınlamaya,çınlamayla başlayanlarınki tıslamaya evrilmesi gibi bir çok varyasyonu mevcut.Kafeini,tuzu ve stresi komple hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.
Dediğim gibi günümüzde bazı istisnai durumlar haricinde hiçbir tedavisi yok. Umut tacirlerine kanıp sakın paranızı kaptırmayın.
Psikolojinizi korumanız gerekiyor. Ben 3-4 kez intiharın eşiğinden döndüm. Bir ara o kadar şiddetlenmişti ki dayanamadım kendimi balkonun korkuluklarının dışında buldum. Az daha atlayacaktım. Ama atlamadım, her hastalığın tedavisi bir gün bulunacak umuduyla yaşıyorum. 50 yıl içinde sağırlar duyacak, körler görecek, felçliler yürüyecek. Bu hastalığın da tedavisi bulunacak.

Dilerseniz buradan sohbet edebiliriz. Hem bu sorunu yasayan birileri varsa onlara da bir faydasi dokunur.

Bende arada bir sanki kulagımda basınç oluyormuş kulagım tıkanıyormus gibi oluyor hafif bir çınlama sesi geliyor ve gidiyor daha önce 2 gün boyunca bu cınlama olmustu yatamadım ve sinirden aglayarak sabaha kadar oturdum 2.günün gecesi hastaneye gittim ve doktor orta kulak iltihabısın dedi kulagama bakıp sonra bir igne vurdu ve yolladı etkisi azaldı igneyi olduktan sonra yaklasık bir 6 7 ay olmadı fakat geçen hafta bir 5 ila 10 saniye arasında cınlama oldu hani derler ya hakkında konusuyor o tarz acaba risk grubunda mıyımdır gerçekten kaldırılabilecek bir hastallık degil zor Allah yardımcısı olsun herkesin.

Yaklaşık 11-12 yıldır çekiyorum ben. Olacağı varsa oluyor. Alacağınız hiçbir önlem bunu engelleyemez tıpkı tip 1 diyabet gibi. Genelde kulak ile beyin arasındaki sinirlerden dolayı oluyor. Henüz tedavisi yok, bu konuda çalışmalar yürütülüyor. Bu hastalığa sahip insanların en büyük düşmanı stres. Stres seviyesi arttıkça çınlama da dayanılmaz seviyelere çıkıyor. Çınlama zaman içerisinde azalıp artabiliyor veya tını olarak şekil değiştirebiliyor. Uğultuyla başlayanlarınki çınlamaya, çınlamayla başlayanlarınki tıslamaya evrilmesi gibi birçok varyasyonu mevcut. Kafeini, tuzu ve stresi komple hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.
Dediğim gibi günümüzde bazı istisnai durumlar haricinde hiçbir tedavisi yok. Umut tacirlerine kanıp sakın paranızı kaptırmayın.
Psikolojinizi korumanız gerekiyor. Ben 3-4 kez intiharın eşiğinden döndüm. Bir ara o kadar şiddetlenmişti ki dayanamadım kendimi balkonun korkuluklarının dışında buldum. Az daha atlayacaktım. Ama atlamadım, her hastalığın tedavisi bir gün bulunacak umuduyla yaşıyorum. 50 yıl içinde sağırlar duyacak, körler görecek, felçliler yürüyecek. Bu hastalığın da tedavisi bulunacak.

Tek ümidimiz bilim hocam. Umarım dedikleriniz olur.

@XEfe.Bey

Tinnitus cinlamaya verilen genel bir isim. Bircok insanda anlik olarak kulakta cinlama meydana gelebiliyor ve tekrar saniyeler icinde kayboluyor. Eger bu durumu sürekli yasiyorsaniz o zaman bir KBB uzmanina görünmenizde fayda var.

arada bir sanki kulagımda basınç oluyormuş kulagım tıkanıyormus gibi oluyor hafif bir çınlama sesi geliyor ve gidiyor

Bu zaten tamamen basinc ile baglantili bir durum. Basinc oldugu an sanki hafiften sagir olmus gibi oluyorsunuz ve o an basinc ile birlikte cinlama da ortaya cikiyor. Bende de bu durum ara sira meydana gelmekte.

fakat geçen hafta bir 5 ila 10 saniye arasında cınlama oldu

Bu durum normal olarak kabul edilebilir. Bende 7 senedir düzenli cinlama olmasina ragmen bir de ara sira bu anlik cinlamalar devreye giriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı