Tip 1 diyabet ve askerlik

Tip1 diyabet orduya ve polis akademisine alınmıyor.
İlk sağlık ocağında ön muayene oluyorsunuz ardından hastaneye heyete çıkmak için 3-5 doktora görünüyorsunuz doktorlara göründükten 2 hafta sonra heyet sonucunuz belli oluyor . Heyet sonucunuzu alıp ilçenizdeki askerlik şubesine teslim ediyorsunuz oradaki teğmen (bende teğmen vardı) damgalayıp işlemi bitiyor.

Merak edenler için sonuçları söylemek istiyorum. Yaklaşık 20 gün kadar uğraştım. Doktor biraz zorladı. Sanırım sorumluluğu üstüne almak istemedi. İlk yorumda belirttiğim bölümlere gidip hepsinden sorun yoktur raporu aldım. En son endokrinoloji bölümüne geldim. Neredeyse her gün gittim endokrinoloji bölümüne, her gittiğimde benden başka başka tahliller istedi. En sonunda Tip-1 diyabet olduğumu kanıtlar bir tahlil istedi. Bu tahlil Ankara'ya gidiyormuş ve en az 1 ay sonra geliyormuş. Techili bozdurduktan sonra şubeye bir rapor vermek için 30 gününüz var. Yoksa polis zoruyla evinizden alıyorlarmış diye okudum. Beni çıkmaza sokmaya çalıştı fakat 10 sene önceki tahlillerimi bile saklayan ben bunun da üstesinden geldim. Hastaneye ilk yattığımda doktorun istediği raporu buldum. O raporu verdiğimde sanki 20 gündür beni uğraştırmamış gibi ''tamam ya bu raporla olur'' dedi ve askerliğe elverişli değildir imzasını attı. Heyete girdim, içeride yaklaşık 10 kadar doktor vardı ve içeride en fazla 15 saniye kaldım. Kimse bir şey sormadı. 3 gün sonra da TSK'ya verilecek kağıdı aldım ve şubeye verdim.
Kardeşim ben de 10 senedir tip 1 diyabetim ve artık okuldan dolayı da tecil durumum bu sene sonunda bitiyor. Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 31.12.2022 tarihine kadar askerlik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir, mesajı geldi. Askerlik işini hep ertelemiştim belki tip 1 diyabetin çözümü bulunur da askere gidebilirim diye fakat artık mümkün değil bu kısa sürede. Öncelikle direkt hastaneye gitmek mi lazım bu raporu almak için yoksa askerlik şubesine gidip tecili bozdurup durumu mu bildirmek gerekiyor. Bahsettiğin tip 1 diyabet olduğumu gösteren raporlar 2 hastanede de mevcut fakat benim elimde yok. O raporlara ulaşmam işimi halleder mi sence ? 10 sene önce 2 hastanede de tip 1 diyabet teşhisi kondu ve bilindiği gibi çözümü olmayan bir hastalık. Mantıken o raporların süre sınır olmaksızın geçerli olması gerekiyor.

Kardeşim ben de 10 senedir tip 1 diyabetim ve artık okuldan dolayı da tecil durumum bu sene sonunda bitiyor. Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 31.12.2022 tarihine kadar askerlik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir, mesajı geldi. Askerlik işini hep ertelemiştim belki tip 1 diyabetin çözümü bulunur da askere gidebilirim diye fakat artık mümkün değil bu kısa sürede. Öncelikle direkt hastaneye gitmek mi lazım bu raporu almak için yoksa askerlik şubesine gidip tecili bozdurup durumu mu bildirmek gerekiyor. Bahsettiğin tip 1 diyabet olduğumu gösteren raporlar 2 hastanede de mevcut fakat benim elimde yok. O raporlara ulaşmam işimi halleder mi sence ? 10 sene önce 2 hastanede de tip 1 diyabet teşhisi kondu ve bilindiği gibi çözümü olmayan bir hastalık. Mantıken o raporların süre sınır olmaksızın geçerli olması gerekiyor.
Önce tecil bozuluyor. Daha sonra sağlık ocağına gitmen gerek. Orası seni heyet olan bir hastaneye sevk ediyor. Orada işlemler başlıyor. Elindeki raporlar bir işe yaramaz. Bütün tahlilleri tekrar olman gerek. Bütün doktorlara görünüyorsun. Sadece sana ilk tanı konduğunda tip 1 olduğunu kanıtlar bir belgen varsa o işine yarayabilir. Bu yaklaşık 1 ay süren bir tahlilin sonucu olan bir belge. Benim hastane sürecim 17-18 gün civarında sürmüştü. Tecili bozduktan sonra 1 ay vaktin var. Tip 1 ile askere gitmen imkansız. Sormak istediğin sorular varsa buradan yardımcı olabilirim.

Önce tecil bozuluyor. Daha sonra sağlık ocağına gitmen gerek. Orası seni heyet olan bir hastaneye sevk ediyor. Orada işlemler başlıyor. Elindeki raporlar bir işe yaramaz. Bütün tahlilleri tekrar olman gerek. Bütün doktorlara görünüyorsun. Sadece sana ilk tanı konduğunda tip 1 olduğunu kanıtlar bir belgen varsa o işine yarayabilir. Bu yaklaşık 1 ay süren bir tahlilin sonucu olan bir belge. Benim hastane sürecim 17-18 gün civarında sürmüştü. Tecili bozduktan sonra 1 ay vaktin var. Tip 1 ile askere gitmen imkansız. Sormak istediğin sorular varsa buradan yardımcı olabilirim.
Evet ben de bundan korkuyordum. Sürecin uzaması en nefret ettiğim konu. Yani tam hatırımda değil ama tip 1 olduğumu kanıtlar raporlardı sanırım. Çünkü devlet hastanesinde teşhis konmuştu 2012 yılında, oradaki doktor başka yere de gidin orada da bir baksınlar demişti. Biz de gidip test vs yaptırdık, yapılan testlere göre evet kesin tip 1 sin neyini merak ediyorsun diyerek terslenmiştim hatta :). O belgelere ulaşmam kolay olur mu bilmiyorum ama eğer alabilirsem bu 17-18 günlük yaşadığın sürece gerek kalmaz değil mi ? Çünkü bulunduğum yerde ne askerlik şubesi var ne de tüm doktorların olduğu bir hastane. Eğer işim senin ki gibi olursa baya zorlayacak beni git gel işleri. Hepsi farklı yerlerde. E-nabızda ilaç raporları falan var ama onların hükmü yok sanırım.

Evet ben de bundan korkuyordum. Sürecin uzaması en nefret ettiğim konu. Yani tam hatırımda değil ama tip 1 olduğumu kanıtlar raporlardı sanırım. Çünkü devlet hastanesinde teşhis konmuştu 2012 yılında, oradaki doktor başka yere de gidin orada da bir baksınlar demişti. Biz de gidip test vs yaptırdık, yapılan testlere göre evet kesin tip 1 sin neyini merak ediyorsun diyerek terslenmiştim hatta :). O belgelere ulaşmam kolay olur mu bilmiyorum ama eğer alabilirsem bu 17-18 günlük yaşadığın sürece gerek kalmaz değil mi ? Çünkü bulunduğum yerde ne askerlik şubesi var ne de tüm doktorların olduğu bir hastane. Eğer işim senin ki gibi olursa baya zorlayacak beni git gel işleri. Hepsi farklı yerlerde. E-nabızda ilaç raporları falan var ama onların hükmü yok sanırım.
Herhangi eski bir tahlilin geçerliliği yok. Bütün bölümlerde bütün tahlilleri tekrar vermen gerekiyor. Tip 1 olduğunu kanıtlar belgen varsa endokrin bölümünde çok sorun olmayacaktır. Beni zorlayan Endokrin bölümüydü sadece. Bazı doktorlar uzun süren tahliller isteyebiliyor ( 24 saatlik idrar tahlili gibi). Kardiyoloji efor testi isteyebiliyor ki bazı hastanelerde efor testleri yakın günlerde randevusu olmuyor. Yanına ilaç kullanım geçmişini almanı tavsiye ederim işini biraz da olsa kolaylaştırır. Tip 1 olduğunu kanıtlar tahlili hangi laboratuvara gönderdiysen onlar da geçmiş tahlillerin raporuyla ilgili yardımcı olabilirler. Ben bu şekilde o rapora ulaştım.

Merhaba;
Bende yaklaşık 10 yıldır tip 2 diyabet hastasıyım. 1 Mart 2022 tarihiyle askerlik işlemleri için askerlik şubeye gittim hastalığımı belirttim aile hekimimden hastaneye sevk edilmem gerektiği söylendi. Bende direk hastaneye sevkimi istedim. Askeri hastaneye sevk ettiler. İç hastalıklarına hastalığımı belirttim gerekli tahlilleri aldılar. Sonuçlar çıkınca bulunduğum ilde kurul perşembe günü toplanıyordu. Kurula sevk ettiler perşembe günü kurula girdim. Kurulda hiçbir şey sormadan direk muafiyet verdiler. Ort. 15 gün sonra da askerlik şubeden muafiyet raporu geldi.

Her yerde olduğu gibi doktordan doktora değişiyor durum. Değişiyor dediğim sonuç değişmez tip 1 diyabetli kesinlikle askerlik yapamaz! Bu kesin ve nettir. Fakat bunu bilmeyen doktorlar bile var emin olun. İş bilmez doktorların uğraştırması sonu sürecin uzama durumu oluyor belli ki. Tip 2 diyabet olup başka herhangi bir rahatsızlığın var mı veya tip 2 diyabetin ileri durumda mı? Eğer tip 2'ye bile bu kadar muaf kararı verdiler ise, tip 1 olanları kurul için bile hastane hastane yormayı bırak kapısından bile almadan direkt muaf demeleri lazım. Ama maalesef ki işte her doktor aynı değil. Kurul için gittim ben dahiliyeci benden endokrin olan hastaneye sevkimi istedi ve oradan tip olduğuna dair görüş al gel dedi. Ben de tahlil vs verdim prof. Doktor direkt yazdı durumu şu şu sebeple tip 1 diyabettir diyerek kaşesini bastı. İşte tekrar getirdim buyurun hocam dedim. E bu sonuç bildirir raporu değil, sadece tip 1 diyabet olduğunu belirtmiş, askerlik yapamaz dememiş dedi. Hocam hangi tip 1 diyabet hastası askerlik yapabiliyor diye sordum, onu ben bilemem endokrin doktorundan askerlik yapamaz görüşü alman gerek dedi :). Tamam dedim çıktım. Kurul toplanan hastanede görevli olan bir dahiliye uzmanı bunu diyen... Umarım hayatta hep iyi doktorlar, iyi insanlar çıkar karşımıza, yoksa 1 günde çözülecek iş 1 ay sürebiliyor. Tek dediğim inşallah kendi işlerinde hiç olmadık zorluklar yaşatanlar çıkar karşılarına, başka da bir şey demiyorum. Sadece 1 gün tip 1 diyabetli olup hastane hastane gezip sıra bekleyip 2 saatlik yola gidip gelsinler halimizi fazlasıyla anlarlar...

19 ekimde askerlik şubesine kurul raporumu verdim. Bana 6 ayı da bulabilirler dediler sisteme düşmesi ama ben bu işlemi e devletten nasıl kontrol edeceğim, bilen var mı? Ya da rapor sonucumu e devlette nasıl görebilirim? Hiç bir şekilde takip edemiyorum süreci.

Son düzenleme:
Ben de bakaya durumudayim 2 ay önce de tıp 1 diyabet tehşisi konuldu sabah 40 ünite öğle 20 ünite ve akşam 40 ünite insülin kullanıyorum novorapid ve ryzodeg ne yapmam gerekiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı