Tıp öğrencisi için MacBook Air M.2 yeterli mi?

gigidowney

Yoctopat
Daha fazla  
Selam, ekşi'de vs araştırdığım zaman herkes MacBook Air M.2'de en az 16 GB RAM olmasını öneriyordu. Ama durum şu ki, tıp öğrencisiyim, Chrome, Word, notion ve GoodNotes kullanıyorum yüksek oranda. Yine de 16 GB gerekir mi? Şu an bende 2019 Mac i3 işlemcili var (kaç çekirdek bilmiyorum ama çok değil) ve tüm bu uygulamaları kullanabiliyorum. Ekstra olarak tek 10-15 saniyelik video editlemesi yapıp Sims4 oynuyorum. Eğer MacBook Air M.2 8 GB RAM 256 GB SSD alırsam daha kötü bir performansı mı olur? Çünkü birkaç yerde biraz gömmüşler de :/ ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
İpad pro neden düşünmüyorsunuz? Spesifik bir tıp uygulamasından ziyade öğrenci odaklı bir yatırım yapacaksınız sanırım not almak PDF okumak vs gibi. iPad pro ile apple pencil kombinasyonu daha mantıklı değil mi?

Neyse bu arada 16gb fazla lüks olur bu kullanım için. Hatta elinizdeki cihaz bile fazlasıyla yeterli bence, sadece not almak, döküman okumaksa amacınız. Ram ekran kartı ile paylaşımlı kullanıldığı için ciddi işlerde yüksek ram lazım. 8gb fazla fazla yeterli olacaktır.

Son düzenleme:
Onlar şov peşindeymiş. Tıp okumak için öyle ahım şahım bir şeye ihtiyacınız yok. Ne yazılım la uğraşıyorsunuz ne de mimarlık öğrencileri gibi render alıyorsunuz! Herhangi bir ortalama bir laptop işinizi görecektir. Yeni bir laptop almanıza da gerek yok bence.

İpad pro neden düşünmüyorsunuz? Spesifik bir tıp uygulamasından ziyade öğrenci odaklı bir yatırım yapacaksınız sanırım not almak PDF okumak vs gibi. iPad pro ile apple pencil kombinasyonu daha mantıklı değil mi?
Aslında öyle, bir sene önce ipad pro 12.9”, apple pencil ve magic keyboard alacaktım ama birkaç aksaklık nedeniyle olmadı. Bir süredir bahsettiğim masaüstü mac ile çalışıyorum ve bu şekilde çok daha rahat çalıştığımı fark ettim. Şu an eski model bir ipad’im de var zaten. O bozulana kadar çoktan teorik kısmı bitirip staj dönemime başlayacağımı düşünüyorum. Bir de word dosyalarıyla kişisel olarak çok işim olduğu için de istediğim yerde istediğim rahatlıkta çalışabilmek istiyorum, macbook düşünmemin asıl nedeni de bu

Onlar şov peşindeymiş. Tıp okumak için öyle ahım şahım bir şeye ihtiyacınız yok. Ne yazılım la uğraşıyorsunuz ne de mimarlık öğrencileri gibi render alıyorsunuz! Herhangi bir ortalama bir laptop işinizi görecektir. Yeni bir laptop almanıza da gerek yok bence.
Hahahdh haklısınız tıp için çok bir şey gerekmiyor, 3 yıldır içinde olduğum için biliyorum 🙃 ama söylemeyi unuttuğum bir mesele de var ki ufak tefek 10-15 saniyelik videolar da editlemeyi düşünüyorum, anlayacağınız ömürlük bir yatırım diyebilirim o yüzden biraz kararsızım

Son düzenleme:
Selam, ekşi'de vs araştırdığım zaman herkes MacBook Air M.2'de en az 16 GB RAM olmasını öneriyordu. Ama durum şu ki, tıp öğrencisiyim, Chrome, Word, notion ve GoodNotes kullanıyorum yüksek oranda. Yine de 16 GB gerekir mi? Şu an bende 2019 Mac i3 işlemcili var (kaç çekirdek bilmiyorum ama çok değil) ve tüm bu uygulamaları kullanabiliyorum. Eğer MacBook Air M.2 8 GB RAM 256 GB SSD alırsam daha kötü bir performansı mı olur? Çünkü birkaç yerde biraz gömmüşler de :/ ne düşünüyorsunuz?
8 gb olan işini görür

Neyse bu arada 16gb fazla lüks olur bu kullanım için. Hatta elinizdeki cihaz bile fazlasıyla yeterli bence, sadece not almak, döküman okumaksa amacınız. Ram ekran kartı ile paylaşımlı kullanıldığı için ciddi işlerde yüksek ram lazım. 8gb fazla fazla yeterli olacaktır.
Bende bu sene İpad Pro+kalem+klavye alacaktım. Fakat fiyat olarak Macbook Air M2'nin çok daha avantajlı olduğunu görünce fikrimi değiştirdim.

Aynen öyle, şu an MacBook düşünmemde baya etkili fiyat olarak avantajı
Ben sana yeni bir macbook almanı tavsiye ederim. Apple şu an öğrenci kampanyası ile Türkiye Pazarında 2902 tl zararına satış yapıyor. O nedenle fiyatların güncelleneceğini düşünüyorum. Bütçeniz hazırsa pek beklemenizi önermem. Belki gelecek olan vergi indirimi ile fiyatlar sabit kalabilir tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı