Tıraş bıçağı önerisi

Percival

Kilopat
Makaleler
3
Aynaya bakayım dedim saç sakal karışmış, yılda bir defa düğün dernek olduğu zaman jiletle tıraş oluyorum onun haricinde hep makine kullanıyorum ama artık sıkıldım ve makine daha çok kılların yönünü değiştirdi gibi geliyor. Gecenin bu saatinde böyle bir konu açan kişinin jiletten anlaması zaten imkansız olurdu. :) Neyse özet olarak şu değişen başlıklı tıraş bıçaklarından alayım diyorum bir sürü model var sanki araba satıyorlar böyle bir şey yok. Tıkanma yapmayacak iyi bir model önerisi olan varsa buyursun. Gillette Fusion ProGlide çok yorum almış onu mu alsam bilemedim ve sanki uzay mekiği o nasıl isim öyle.

Kartuşlu makinelerin (Mach3, ProGlide vb.) kesme mantığı: En alttaki bıçak çok keskin değildir ve sakalı çeker. Kıl kökünden çekilen sakal ikinci veya üçüncü bıçak sayesinde derinden kesilir. Bu nedenle kartuşlu makineler kıl dönmesi, sakal yönü değişmesi veya tahriş gibi problemlere neden olur. Bununla ilgili bir animasyon birde firmanın kendi resmi sitesinden yüklenen görseli paylaşıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Madem bunlar bu kadar konforsuz neden o zaman tercih sebebi? Çünkü tüketim piyasası ve kolaycılık. En iyi tıraşı alacağın ise geleneksel tıraştır. Dedelerin tıraşını beğenmeyiz ancak en iyisi o dur. Hırdavatçıdan alacağınız Yuma marka bir makine, beşli yaprak jilet, Arko kırmızı çubuk sabun ve uygun fiyatlı bir fırça ile alacağınız konforu hiçbir makineden alamazsınız. İşin nostaljisi ve keyfi de cabası. Sabun ile yumuşatılmış, fırça ile masaj yapılarak yüzdeki ölü derilerden kurtulunmuş, tek hamlede yüzde üç veya beş bıçak gezdiren değil tek bıçakla işini düzgünce ve nazikçe yapan bir makine ile tıraş olmaya can atarsınız. Ayrıca bu eski yöntemi gözünüzde küçültmeyin. Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler tamamen bu yöntemle tıraş olmaya devam ediyorlar. Hatta bu işi çok lüks seviyesinde yapıyorlar. İngiltere'de Taylor of Bond Street, İtalya'da Proraso, Almanya'da Mühle gibi çok üst seviye ürün üreten veya berberlik yapan yerler var.

Kartuşlu makinelerin (Mach3, ProGlide vb.) kesme mantığı: En alttaki bıçak çok keskin değildir ve sakalı çeker. Kıl kökünden çekilen sakal ikinci veya üçüncü bıçak sayesinde derinden kesilir. Bu nedenle kartuşlu makineler kıl dönmesi, sakal yönü değişmesi veya tahriş gibi problemlere neden olur. Bununla ilgili bir animasyon birde firmanın kendi resmi sitesinden yüklenen görseli paylaşıyorum.
Madem bunlar bu kadar konforsuz neden o zaman tercih sebebi? Çünkü tüketim piyasası ve kolaycılık. En iyi tıraşı alacağın ise geleneksel tıraştır. Dedelerin tıraşını beğenmeyiz ancak en iyisi o dur. Hırdavatçıdan alacağınız Yuma marka bir makine, beşli yaprak jilet, Arko kırmızı çubuk sabun ve uygun fiyatlı bir fırça ile alacağınız konforu hiçbir makineden alamazsınız. İşin nostaljisi ve keyfi de cabası. Sabun ile yumuşatılmış, fırça ile masaj yapılarak yüzdeki ölü derilerden kurtulunmuş, tek hamlede yüzde üç veya beş bıçak gezdiren değil tek bıçakla işini düzgünce ve nazikçe yapan bir makine ile tıraş olmaya can atarsınız. Ayrıca bu eski yöntemi gözünüzde küçültmeyin. Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler tamamen bu yöntemle tıraş olmaya devam ediyorlar. Hatta bu işi çok lüks seviyesinde yapıyorlar. İngiltere'de Taylor of Bond Street, İtalya'da Proraso, Almanya'da Mühle gibi çok üst seviye ürün üreten veya berberlik yapan yerler var.
Cevabın ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim bende 5 bıçak ne gerek var diyordum meğer böyleymiş. Geleneksel tıraş için söylediğin tıraş bıçağını araştırdım eski usul olayım dedim ama senin söylediğin yuma markayı hiç görmedim, baktıklarım 200 lira gibi ücretlere satılıyordu bende o kadar para verilmez hemde ona gerek yok dedim bir kaç ürün sipariş verdim. Gillette Mach 3 sipariş verdim ve böyle dedin almayabilirim ama söylediğin şekilde tıraş olmak çok zahmetli ve konforsuz olur diye düşünüyorum. Köpükle, fırçayla, jiletle uğraşmak büyük sıkıntı. 1200 yorum var adam 10 yıldır kullanıyorum sorun yok demiş. :) Ama söylediğin gibi geleneksel kültür tıraş seti yapacağım olması gerekiyor. Mach 3 ve Mach 3 tıraş jeli yanına da klasik arko tıraş kolonyası aldım ben hep tıraş olmuyor bunların oynar başlığı sayesinde tersten alınca düzgün oluyor bu yüzden tahriş yapmıyor.
1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Orak çok tavsiye edilen bir makine değil. İçine koyduğun yaprak jileti düzgün tutmayabilir. Yuma makineyi de internette zor bulursun. Genelde seyyar tezgahlarda olur. Hani şu çakmak, tesbih vs. satanlarda ancak onlarda da jileti düzgün tutmada sıkıntı olabilir. Wilkinson en idealidir. Jileti düzgün tutmayan ürün çıkması neredeyse imkansızdır. Fırça olarak fark etmez istediğinizi alabilirsiniz. Banat Fırça, Başak Fırça ve Jaguar Fırça güzeldir. Yerli ürünler bu saydıklarım. Ama pazardan 10TL'ye bile alınabilir ahşap saplı olanlardan. İstanbul'da yaşıyorsan İmpa Ticaret var oraya uğrayabilirsin. Klasik tıraş da Türkiye lideri sayılır. İnternet sitesi de mevcut. N11 diyorsan da orada Ataman Trade var. Fiyatlar daha uygun attığın linklere göre.

Hocam İnternet'te her şey var :) 2 liraya satıyorlar. Yorumun için teşekkür ederim yazıyı değiştirdim ama tavsiye istemiştim görüp yazman yine iyi oldu. Burada biraz zor bulurum ben İnternet'ten sipariş vereyim gelsinler zaten Arko köpüğün kokusunu alsak bize yeter maziyi hatırlamak güzel olur. Geleneksel olacağız diye 2 kilo demirle tıraşta olmayalım, wikingson plastik karışımıymış onu alırım büyük ihtimalle teşekkürler. Yuma Klasik Jiletli Traş Makinesi – Traş Aleti – Traş Aparatı - n11.com

Bana tıraş olmak eziyet olarak gelirdi ama klasik tıraşa başladıktan sonra hızlı uzasa keşke diyorum. :) Arko zaten efsane bir sabun. Yuma alacaksanız gönderici ile irtibata geçin göndereceği makineyi kontrol ederek kargolasın. Jileti düzgün tuttuğundan emin olsun. Eğik tutsa da sıkıntı olmaz tırnağınızla düzeltme yaparsınız ama direk kendisi tutabiliyorsa daha iyi. Rimei makineye bakmanızı da tavsiye ederim. Ama başlangıç için Wilkinson iyidir. Koruması çok net. İstesenizde kesemezsiniz kendinizi. :) Geleneksel tıraş evet biraz uğraştırıyor, zahmetli ama tıraş olmayı eziyete değil keyfe dönüştürüyor.

Bana tıraş olmak eziyet olarak gelirdi ama klasik tıraşa başladıktan sonra hızlı uzasa keşke diyorum. :) Arko zaten efsane bir sabun. Yuma alacaksanız gönderici ile irtibata geçin göndereceği makineyi kontrol ederek kargolasın. Jileti düzgün tuttuğundan emin olsun. Eğik tutsa da sıkıntı olmaz tırnağınızla düzeltme yaparsınız ama direk kendisi tutabiliyorsa daha iyi. Rimei makineye bakmanızı da tavsiye ederim. Ama başlangıç için Wilkinson iyidir. Koruması çok net. İstesenizde kesemezsiniz kendinizi. :) Geleneksel tıraş evet biraz uğraştırıyor, zahmetli ama tıraş olmayı eziyete değil keyfe dönüştürüyor.
Ben biraz baktım araştırdım kararımı değiştirdim bunlar benlik işler değil hocam, ilgilendin çok teşekkürler. Geleneksel tıraş olmak istersem gider berbere ustura usulu tıraş olurum böylesi 2019 yılında bana mantıklı gelmiyor baktığım makineler jileti sıkıştırıyor gibi farklı şikayetlerde okudum ve köpük hazırlaması bunun tabağı, sabunu benim gibi adamın yapacağı iş değil, ben pratik seven bir insanım. Mesele tek jiletse kullan at tek bıçaklı derby veya permatik alır kullanırım artık birde bunlar ağır oluyormuş tabi her şey zevk meselesi bir şey diyemeyiz tekrar teşekkürler iyi günler. :)

Hocam bu makineyi nereden bulabilirim? Wilkinson olanın adı ne? Bir de niye makine diyorsunuz elektrikli bir cihazdan mı bahsediyorsunuz? İnternette bildiğimiz tıraş bıçağına benzer aletler çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı