Tizen ve Geleceği Hakkında

kazuhir4

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Samsung 2 yıldır yapacağız yapacağız diyor. Peki ne zaman piyasada yer alacak? Ama en önemli nokta piyasa da tutunabilecek mi? Yatırımcılar tarafından ne kadar destek alacak yada alabilecek mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Recep Baltaş ile bu konuda kendisi ile görüşmüştüm. Kendi yaygınlaşamayacağını düşündüğünü söyledi. Şahsi fikrimi soracak olursan TouchWiz'in direk OS olarak sunulup Android'in hantallığından kurtulması güzel bir şey. Ama uygulama desteği ne olur bilemiyorum. Bu sebeple Tizen'e .APK dosyalarının kurulma izninin verilmesi gerekiyor. Aksi halde çok tutmayacaktır.

@Recep Baltaş ile bu konuda kendisi ile görüşmüştüm. Kendi yaygınlaşamayacağını düşündüğünü söyledi. Şahsi fikrimi soracak olursan TouchWiz'in direk OS olarak sunulup Android'in hantallığından kurtulması güzel bir şey. Ama uygulama desteği ne olur bilemiyorum. Bu sebeple Tizen'e .APK dosyalarının kurulma izninin verilmesi gerekiyor. Aksi halde çok tutmayacaktır.
Kafa Ayarı konusu olabilir aslında. Recep Baltaş bu konuda bir yorum yazsın çünkü çok önemli bir tartışma meselesi bence.

Samsung yapmak istiyor ancak Google Samsung'u kaybetmek istemiyor. Dolayısı ile 2. bir işletim sistemini istemiyor. Zira benim düşüncem Google Motorola'yı sırf Samsung'u kaybetmemek için satın aldı. Bugün Samsung ile Google 10 yıl boyunca sürecek olan patent anlaşmasını yaparken Google şu maddelere yer veriyordu.
  • "10 yıl boyunca 2. bir işletim sistemi olmayacak, olsa dahi ana yoğunluk Android üstüne olacak."
Ben Tizen'in sürekli olarak ertelenmesinin ana sebebi bu. Akıllık saatlerde dahi Tizen'den Wear'a dönülmesinin sebebi de bence bu.

İşletim sistemini çıkarmak büyük ölçekli firmalar için çok zor bir iş olmasa gerek. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi burada önemli olan işlem uygulama desteğinin yaygınlaşması. Aksi taktirde Samsung Bada işletim sistemi gibi bir hüsran ile karşılaşabilir tekrar.

İşletim sistemini çıkarmak büyük ölçekli firmalar için çok zor bir iş olmasa gerek. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi burada önemli olan işlem uygulama desteğinin yaygınlaşması. Aksi taktirde Samsung Bada işletim sistemi gibi bir hüsran ile karşılaşabilir tekrar.
Destek alsa bile insanlara tanıtmaları çok dert. Özellikle markacı tipler yüzünden #satbunuayfonal gibi saçma sözler duyacağız bol bol.

Recep Baltaş'ın konuya yorum yapmasını gerektirecek bir önemlilikte değil o Tizen. Belki bilmiyorsunuz ama piyasaya sürüldü ve tutmadı. Daha kronik TouchWiz sorunlarını düzeltmeyen firmanın yaptığı işletim sisteminden ne fayda gelir ki...

Bence çok zor, koskoca Microsoft devi bile zar zor ayakta tutunuyor Windows Phone yönünden. Bu yüzden Samsung'u hiç düşünmüyorum zaten, çünkü iOS ile Android aldı başını gitti. Başka yönler de geliştirme yapsınlar bence, ne bileyim telefonlarına yönelik güzel yazılım çözümleri gibi. Diğer Android cihazlardan farkı olsun.

Android olmasaydı Samsung buralara gelemezdi, kendi telefonuna güncelleme yapmayan şirket işletim sistemi çıkartıp telefonların da mı kullanacak? Peh!

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı