TL düşmeye devam eder mi?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
Yıllardır TL'nin değeri düşüyor. En sonda ise bayağı sert düştü. Ürünlerin fiyatları birden uçtu.

Sizce düşmeye devam eder mi?
Düzelmesi için hükümetin yaptığı bir şeyler var mı?
Düzelecek ise ne kadar sürer? (Başka ülkelerden örnek güzel olur)

Öylesine merak ettiğimden soruyorum. Sadece almağı düşündüğüm ama pahalandığı için alamadığım elektronikler vardı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllardır TL'nin değeri düşüyor. En sonda ise bayağı sert düştü. Ürünlerin fiyatları birden uçtu.

Sizce düşmeye devam eder mi?
Düzelmesi için hükümetin yaptığı bir şeyler var mı?
Düzelecek ise ne kadar sürer? (başka ülkelerden örnek güzel olur)

Öylesine merak ettiğimden soruyorum. Sadece almağı düşündüğüm ama pahalandığı için alamadığım elektronikler vardı.

Tek gecede dolar karşısında 7TL yükseldikten 1 ay sonra tekrar 4TL düşen ülkede hiçbir şey stabil gitmez brom, her an her şey olabilir. (Ki düştükten sonra fiyatların azaldığı falan olmadı)

TL'nin daha fazla değer kaybedeceğini düşünmüyorum ileriye dönük yatırımlar yapıldığı için kalıcı olarak çözüm olacak. Tek eksi yanı uzun sürmesi ve kkm çok etkili oluyor. Bu sadece bir tane adım. Aslında ülkemizde dolar sorunu yok ahlak yoksunluğu var şu anda satıcılar %5000 kâr ediyor emin olabilirsin doları bahane edip fiyat artırıyorlar düştüğünde ise ölü numarası yapıyorlar.

Hatta şuraya not düşmek istiyorum belki bazılarınız alaya alacaksınız ama yaşayıp o günleri gördüğümde bu mesajımı alıntılayacağım :)

Doların birkaç sene hükmü kaldı ve bizim para birimimiz ve ekonomimiz ilk 3'e girecektir. (22.04.2022)

Son düzenleyen: Moderatör:
TL'ye güvenmeyin. Dolara vs. de yatırmayın paranızı. Dolar da enflasyon da nasibini alıyor çünkü.

Bitcoin, hisse senetleri, altın, gümüş gibi alternatif seçeneklere bakabilirsiniz. YTD

Halk harici kimse TL'nin değerinin artmasını istemez. Tüccar dolardan daha pahalı olunca satamayacağı için düşmesini ister. Düşünsene İstanbul'da gecekondu New York'taki villadan pahalı olduğunu.

Türk Lirasının değeri düşmeye devam edecektir.
Rezerv para satılarak kur basklanmaya çalışıldığı için bu haldeyiz. Hepsi de faizi düşük tutmak için yapıldı.
Şimdi de aynı hata borç alınan paralar ile yapılıyor.

Dolar/TL grafiğine bir bakın derim. İlkbahar aylarında özellikle Mayıs'ta kur hep yükselmiş. Yaz aylarında ise dolar satılarak yükselen kur baskılanmaya çalışılmış ve Sonbahar aylarında da elde döviz kalmadığı için kur uçmuş. Türkiye ekonomisi hep bu yönde seyretmiş.

Yani, Sonbahar mevsiminde uçucaz yine.
Ama bu sefer fena uçucaz. KKM vadeleri de bitiyor hazır.
(Ki düştükten sonra fiyatların azaldığı falan olmadı)
Çünkü gerçek düşüş değil suni düşüş hocam.
Dolar da enflasyon da nasibini alıyor çünkü.
Rusya, Avrupa ile ilişkisini kestiği için Avrupa'nın ABD ile pazarı daha da büyüdü.
Farkettiyseniz dolar euro karşısında değer kazanıyor savaş başladığından beri.
En mantıklı yatırım altın veya dolar şu anda. YTD

Son düzenleme:
KKM diyenler geçmişteki ekonomik krizleri arastirabilirler🙂

@elburuz dolardan pahalı olsun diyen yok, kendi kendine triplere girme. Şu an herkes TL'nin değerinin artmasını istiyor. Paralar arasında denge olması lazım ve o denge 1 dolar = 15 TL değil. Ekonomistlerin işi oturup hesaplamak. Sallamasyon bir tahmin etmem gerekirse 1 dolar = 5-6 TL olması gerekir.

Geri
Yukarı