TL legacy (legacy Launcher) güvenli mi?

Findowry

Centipat
USB'ye legacy Launcher portable (TL legacy portable) dosyaları yükleyerek Minecraft oynuyorum. Ancak oraya hiç orijinal Minecraft hesabıyla giriş yapmadım. Orijinalle giriş yapsam Microsoft hesabıma bir şey olur mu? Aynı zamanda başka yöntemlere de baktım portable Minecraft için ve şöyle bir Reddit gönderisi buldum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu gönderideki programı denediğimde Minecraft verilerinin Appdata'da tutulduğunu gördüm ve bunu istemiyorum çünkü başka PC'ye geçersem verilerim önceki PC'de kalır.

Yani legacy Launcher güvenli mi ve daha güvenilir başka programlar var mı USB'de Minecraft açmak için?

Not: Reddit'teki gönderiye tekrar baktığımda Appdata'da tutulmadığını söylemiş sanırım ben yanlış gördüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben TLegacy indirdim fakat arayüzü çok karışıktı. Eğer bir launcer kullanacaksanız TLauncer kullanmanızı öneririm, o daha güvenli geliyor bana.
içinde spyware olduğu ortaya çıktı, lütfen yorumunu kaldır ki başkaları da bulaşmasın

içinde spyware olduğu ortaya çıktı, lütfen yorumunu kaldır ki başkaları da bulaşmasın
Spyware falan yok arkadaşım kafayı mı yediniz ya? Ayrıca bu dediğiniz safsata aylar önce çürütüldü. TL'nin tek yaptığı şey verilerinizi satmak ki bunu çerezlerini kabul ettiğiniz site ve her saniye istesenizde istemesenizde chrome, google verilerinizi satıyor. TL'de spyware ya da virüs olayı falan yok.

Açık kaynak kodunu paylaşıyorlar. Güvenli olacağını düşünüyorum.
Her açık kaynak kodlu yazılım güvenli değildir, paylaşılıyor bile olsa kötü amaçlara hizmet ediyor olabilir.

Ayrıca githubda kaynak kodu paylaşılmamış sadece exe ve bat var.

Spyware falan yok arkadaşım kafayı mı yediniz ya? Ayrıca bu dediğiniz safsata aylar önce çürütüldü. TL'nin tek yaptığı şey verilerinizi satmak ki bunu çerezlerini kabul ettiğiniz site ve her saniye istesenizde istemesenizde chrome, google verilerinizi satıyor. TL'de spyware ya da virüs olayı falan yok.
nerede çürütüldü?

Son düzenleme:
Nerede çürütüldü?

Azıcık İngilizceniz varsa YouTube ve Reddit denen platformlardan araştırabilirsiniz. Bu sözde bulunan virüs false-positive. Bu yüzden bazılarının antivirüsleri bunu algılıyor. Client'ın tek yaptığı şey verilerinizi satmak. Ki bunu her şirket yapıyor. Mesela her bir sitede çerezleri kabul ettiğinizde zaten verileriniz satılıyor.

Azıcık İngilizceniz varsa YouTube ve Reddit denen platformlardan araştırabilirsiniz. Bu sözde bulunan virüs false-positive. Bu yüzden bazılarının antivirüsleri bunu algılıyor. Client'ın tek yaptığı şey verilerinizi satmak. Ki bunu her şirket yapıyor. Mesela her bir sitede çerezleri kabul ettiğinizde zaten verileriniz satılıyor.

İngilizcem var ama bir iki ingilizce kaynak okudum diye "herkesten farklı bir şey biliyorum" havalarına girmiyorum, aksine yanlış olma şansım olabileceğinden kaynak soruyorum.

TheMisterEpic videosunda gösterdiği araştırmada TL auncher in Windows güncellemelerinin yüklenip yüklenmediği gibi bir hiç alakası olmaması gereken şeyleri kontrol eden kodlara sahip olduğunu gösterdi.

Bu casus yazılımı ilk fark edip herkese bildiren reddit postunun sahibi de TL auncher in virüs taraması yapılırken bazı .jar dosyalarını silip tarama bitince geri yüklediğini gözlemleyip herkesle paylaştı.

hatta bunun duyulmasından sonra TL auncher kullanıcı kitlesi elinden gitmeden önce fark edilmeyi göze alarak daha fazla kullanıcıya tekrar saldırılar yapmış.

son olarak da, (taktım folyo şapkamı) tabii ki TL auncherin rakibi olan birileri böyle bir iftira atıp kullanıcıları TL auncher dan ayırıp kendine çekmeye çalışmış olabilir
ama ne reddit postunda ne de videolarda "TL auncher zararlı, onun yerine xxx launcher i kullanın" diye bir reklam görmedim, onun yerine diğer iki üç tane alternatif launcherlar paylaşılmış yorumlarda o kadar. yani birilerinin TL auncher i sabote etmeye çalıştığına inanmıyorum.

bunca "safsatanın" doğru olmadığı nerde yazıyor artık gösterebilirsen memnun olurum.

(bu arada bu sitede bile TL auncher yazmak yasakmış)

İngilizcem var ama bir iki ingilizce kaynak okudum diye "herkesten farklı bir şey biliyorum" havalarına girmiyorum, aksine yanlış olma şansım olabileceğinden kaynak soruyorum.

TheMisterEpic videosunda gösterdiği araştırmada TL auncher in Windows güncellemelerinin yüklenip yüklenmediği gibi bir hiç alakası olmaması gereken şeyleri kontrol eden kodlara sahip olduğunu gösterdi.

Bu casus yazılımı ilk fark edip herkese bildiren reddit postunun sahibi de TL auncher in virüs taraması yapılırken bazı .jar dosyalarını silip tarama bitince geri yüklediğini gözlemleyip herkesle paylaştı.

hatta bunun duyulmasından sonra TL auncher kullanıcı kitlesi elinden gitmeden önce fark edilmeyi göze alarak daha fazla kullanıcıya tekrar saldırılar yapmış.

son olarak da, (taktım folyo şapkamı) tabii ki TL auncherin rakibi olan birileri böyle bir iftira atıp kullanıcıları TL auncher dan ayırıp kendine çekmeye çalışmış olabilir
ama ne reddit postunda ne de videolarda "TL auncher zararlı, onun yerine xxx launcher i kullanın" diye bir reklam görmedim, onun yerine diğer iki üç tane alternatif launcherlar paylaşılmış yorumlarda o kadar. yani birilerinin TL auncher i sabote etmeye çalıştığına inanmıyorum.

bunca "safsatanın" doğru olmadığı nerde yazıyor artık gösterebilirsen memnun olurum.

(bu arada bu sitede bile TL auncher yazmak yasakmış)
Bu konu hakkında ben twitter'dan ve reddit'teki postlara bakmıştım. TheMisterEpic'i severim fakat TL'nin tek yaptığı seýin verileri satmak olduğunu gösteren videolar da vardı. Windows Update kısmı hakkında bir şey hatırlamıyorum buna bakmak lazım. TL savunucusu da değilim crack kullanmıyorum zaten. Fakat TL'nin dosyalarından dolayı daha önce herhangi bir saldırı yaşayan kimse görmedim. Ayrıca casus bir yazılım diyelim hadi. Ne yapsın Windoed Update'i. Eğer casus bir yazılımsa sistemdeki bat dosyaları ve session tokenleri yedeklemeleri lazım. Sadece Windows Update gibi bir işe yaramayan bilgilerinin yedeklemelerinin bir anlamı yok. Aynı olay BLC'ye de yapıldı bir kaç yıl önce. Yok dosya kanıtları falan atmış minign yapıyomuş diye safsatalar. Sonradan zaten fake olduğu belli oldu. Reddit'te jar dosyalarının false-positive çıkma ihtimalinin normal olduğunu açıklayan bir post vardı. Bu hortlattığınız konu da çok eski. 1 yıl önce oldu bu olay neredeyse. O yüzden araştırdığım kaynakları hatırlamıyorum. Şahsen eğer bir crack kullanacak varsa CM-Client kullansın.

Fakat TL'nin dosyalarından dolayı daha önce herhangi bir saldırı yaşayan kimse görmedim.
Başarılı bir saldırı zaten fark edilmemiş olandır.

Ayrıca casus bir yazılım diyelim hadi. Ne yapsın Windoed Update'i. Eğer casus bir yazılımsa sistemdeki bat dosyaları ve session tokenleri yedeklemeleri lazım.
Windows Update kontrolleri, cihazın hangi sürümde olduğunu hangisinde olmadığını ve potansiyel güvenlik açıklarını tespit etmek için bakılır.

Bildiğinizi var sayarak söylüyorum, windows'a güncellemeler sadece optimizasyon veya iyileştirme olarak değil, güvenlik açıklarınıda kapatmak için gelir. Atıyorum dün gelen güncellemede güvenlik açığı kapatılmıştır ama ben güncellememişimdir gibi gibi.

Session dosyalarını yedeklemesi veya dışa aktarmasını sen kontrol edemezsin veya bilemezsin çünkü dışarıda bir yere zaten kopyalamış bile olabilir.

Reddit'te jar dosyalarının false-positive çıkma ihtimalinin normal olduğunu açıklayan bir post vardı.
Her vakaya false-positive diye yaklaşmak mantıklı mı bilmiyorum. Ayrıca redditte yazılan her yazı doğru olmak zorunda değil, orasıda burası gibi herkese açık bir forum. Tek farkı konu başlıklarını kullanıcılar belirleyip kendileri kural koyuyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı