TN ve IPS Panel Farkı Nedir?

thepianist

Decapat
Geçenlerde LG MK22400 alınır mı diye konu açmıştım. Almaya gittim ama model kalmamış olduğu için 430 olanını aldım. Bu TN değil IPS. Bunun farkının ne olduğunu söyler misiniz? Oyunlarda kasma yaşar mıyım ve 75 Hz işaretledim ama bunu almam için faster moda mı almam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarda kasma yaşatmaz fakat görüntü kalitesinde çok büyük farklar var. TN panelin IPS panele göre renkleri daha cansızdır. Monitör alırken IPS alın. Bir TN panel kullanıcı olarak söylüyorum ki TN'den sonra IPS cennet cennet.

TN panel daha çok E-spor oyuncuları alıyor. Gecikme süresi açısından daha iyi.
IPS paneller de renkler daha canlı, TN panel de ise daha açık.
Çoğu kişi VA panel tercih ediyor ama benim tercihim TN panel`den yana. Point Blank gibi E-spor oyunları için TN panel daha iyi.

Monitörde de panel tipi olarak değil model olarak araştırılmalı, her TN panel birbirini tutmuyor. Bazı VA'lar TN'lerden hızlı olabiliyor.

75Hz bir monitörün TN olmasına gerek yok, zaten görüntü geçişleri düşük tazeleme hızı sebebiyle bulanık oluyor. Renk odaklı iş yapmayacaksanız VA alın, yüksek kontrast oranı güzel bir artı.

403372

Öte yandan IPS'te renkler daha isabetli, görüş açısı daha geniş.

IPS renkleri canlı gösteren ve görüş açısı yüksek bir paneldir. Fakat 5 ms ve 75Hz üzerine çıkamaz. Çıkartmak için daha yüksek maliyet gerektirir ki bu da monitörü pahalı yapar.

Diğer bir taraftan TN panel ise renkleri cansız ve görüş açısı düşük bir panel tipidir. IPS'e göre 144Hz ve 1ms monitör üretmek daha kolay ve az masraflıdır. Bu yüzden piyasada göreceğiniz çoğu 144hz monitör TN paneldir.

O monitör de bir sorun vardı diye hatırlıyorum ama emin olmadan telaşa sokmayayım sizi araştırın bir. Sanırım faster moddayken ekran da bir sorun oluşuyordu ya da faster moddayken Freesync kullanılamıyordu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı