IPS ve TN panel farkı

Pierry

Decapat
Makaleler
1
Arkadaşlar selamlar, ben bu paneller arasındaki farkı tam olarak kavrayamadım, IPS panel daha güzel renkler sunuyor, TN panel ise daha hızlı tepki süresi mi? Yani demek istediğim IPS 1 ms gecikmeli bir ekran, TN 1 ms gecikmeli ekrandan daha mı iyi? Çünkü tepki süreleri aynı bir de artı olarak IPS daha güzel renk sunuyor bu yüzden IPS panel 1 ms gecikmeli olursa TN 1 ms gecikmeliden daha mı iyi olur?
Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
TN panel alma. Ghosting sorunu yaşarsın. IPS al.
Ben TN aldım ve sonuç;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçek 1MS IPS yok denebilir şuan piyasada. Yani piyasada 1MS diye satılan IPS paneller öyle değil. Senin asıl bilmen gereken şu; Eğer oyun oynuyor (profesyonel şekilde değil.) ve dizi,film izliyorsan IPS. Eğer profesyonel bir şekilde oyun oynuyorsan TN panel almalısın. Bu kadar basittir :).

IPS panelde renkler daha gerçekçi, doygun oluyor. Siyahlar daha siyah görünür IPS panelde. Mesela oyun oynarken düşman karanlık bir yere girerse onu görmen IPS panelde daha zor olur.

TN panelde ise görüş açısı dar. Mesela film izlemek için bir yere uzandığında, yattığında görüntü bozulur. O yüzden TN panel film izlemek için pek uygun değil.

Gerçek 1MS IPS yok denebilir şuan piyasada. Yani piyasada 1MS diye satılan IPS paneller öyle değil. Senin asıl bilmen gereken şu; Eğer oyun oynuyor (profesyonel şekilde değil.) ve dizi,film izliyorsan IPS. Eğer profesyonel bir şekilde oyun oynuyorsan TN panel almalısın. Bu kadar basittir :).
Bir şey sorabilir miyim?
Ghosting oyun oynarken sorun yaratmıyor mu? Çünkü TN panelde gerçekten ghosting sorunu var.

Dostum 1MS TN panellerde ghostinge az rastlanır. Onun dışında ghosting elbette rahatsız edicidir. Alışırsan daha az can sıkar :).
Benim monitörüm 1Ms zaten. CS'de olmuyor ama iş Rainbow'a gelince Allah'a emanet hocam.
Servise gönderdim sorun olmadığı söylendi.
Şahsen bundan sonra hiç film izlemesem bile TN panel almam.

Çok teşekkürler ama bir sorum daha olacak, bu fark oyunlarda çok belli olur mu? TN ve IPS arasındaki fark

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı