TN vs IPS

Dreamy Bull

Hectopat
Makaleler
1
Evet arkadaşlar, uzun zamandır tartışılan bir konuya açıklık getireceğim. Çünkü insanlarda “rekabetçi oynayan adam TN alır” algısı oluşmuş durumda. Aslında bir yandan doğru, bir yandan değil. Şimdi sen profesyonel değilsen veya sadece rekabetçi oyunlar oynamıyorsan TN almanın ne anlamı var? Eğer profesyonel değilseniz TN ile IPS’nin arasındaki farkı hissedemezsiniz, hissetseniz bile sizi daha iyi bir oyuncu yapacak şekilde hissetmezsiniz. Yani, TN alınca “10 yerine 15 adam vuracam, adamları daha hızlı görecem” diye bir düşünceye kapılmayın. Fazla uzattım sanırım, o zaman sadede geleyim.

IPS almak için sebepler

1) Renk canlılığı

EBB8CC8D-AB23-4B42-967C-CD835C46D947.jpeg

Fotoğraftaki panellerin renkleri ne kadar doğru verdiği. Yani, aynı renk gamutundaki panellerin verdiği renk doğruluğu. Bir de düşük bütçedeki tüm TN’lerin %99 sRGB olduğunu varsayarsak sağlam IPS’lerin yanında ne kadar kötü kaldığnı görüyoruz. Örnek vermek gerekirse VG248QG ile 24G2U. İkisini de aynı fiyatta varsayıyorum.

VG248QG %99 sRGB, 24G2U ise %124. Arada ne kadar fark olduğunu siz düşünün.

846E95DA-3F7E-4F6C-B828-A57B7BCF2EDB.jpeg

Panel üreticisi

Panel üreticisi panelin özelliği. Mesela, AUO ve AHVA tepkime süresi olarak öndedir fakat IPS Glow ve Backlight Bleed olarak zayıftır. AUO’da o kadar IPS Glow ve Backlight Bleed olmasa bile AHVA’da biraz fazla var hele kontrast oranı düşükse tahammül edilemez.

VG248QG ile 24G2U’yu karşılaştıracağım yine. VG248QG AUO panel kullanırken 24G2U ise BOE panel kullanıyor. AUO’yu zaten anlattım. BOE ise AOC’a özel, diğer IPS’ler ile pek farkı olmayan bir panel. Yani sorunsuz.

IPS Glow:

3D7E632A-2B8C-4F33-897A-C1985B634005.jpeg

Backlight Bleed:

D6F3EA8D-812D-48A3-BDEA-8674D21C5E97.jpeg

IPS Glow köşelerdeki parlama, Backlight Bleed ise köşelerde parlamadır.

Şimdi diyeceksiniz AHVA ve AUO panel sadece TN’ler de mi var, hayır. Sadece TN’ler de değil. IPS’lerde de var, örnek olarak bunlar:

GN750 ve GN800’de biraz fazla var, ama rahatsız edecek derecede değil. GL83A’da ise diğerlerine nazaran biraz daha az. Bu yüzden GN800 değil, GL83A önerin.

IPS almak için sebepler bu kadardı. Biraz kısa fakat etkiliydi. Bu sebepler gayet yeterli diye düşünüyorum.

TN almak için sebepler

1) Tepkime süresi ve Ghosting

TN’ler de amaç zaten rekabetçi oyunlar için olabildiğince iyi olmaz için renk canlılığına önem vermeyim tepkime süresi ve ghosting’e önem veriyor. Burada 24G2U ile VG248QG arasındaki farka bakabilirsiniz.

VG248QG:

03754B6A-34FF-452D-B57A-020667A396D5.png

24G2U:

5467D1B2-4833-4BA4-B77D-9C0C904A0E4A.jpeg

Gördüğünüz gibi aralarında pek bir fark yok, oyun esnasında fark yaratmaz. Hatta hissetmezsiniz bile.

Tepkime süresi olarak da VG248QG tipik 2ms, 24G2U ise 4ms. Bilenler aralarında hiç bir fark olmadığını biliyordur zaten. Hissedilecek derecede bir fark kesinlikle yok aralarında.

Önemli notlar

NOT1: Bu, daha çok düşük bütçedeki monitörler için bir rehberdi, düşük bütçedeki TN’ler pek iyi değil çünkü. Yüksek bütçe için aynısı söylenemez.

NOT2: Eğer profesyonel değilseniz, sadece rekabetçi oyunlar oynamıyorsanız TN almayın.

NOT3: TN’lerin parlaklığı IPS’lere göre daha yüksek, +100 CD. Bunu eklemedim çünkü almak için bir sebep değil bence.

Bu kadardı, biraz kısaydı, farkındayım fakat en fazla bu kadar yapabildim. Eksiklerim, yanlışlarım varsa yazarsanız sevinirim. Okuyan herkese teşekkürler.

Problem ne biliyor musun? TN panele çöp damgası yapıştırman. Sadece rekabetçi bir oynayan adama IPS önermek saçmalıktan başka bir şey değildir. Profesyonel olsun veya olmasın, fark gayet hissediliyor rekabetçi oyunlarda. Ek olarak, yazdığın mesajı biliyorum. Neymiş, TN panel kullanıcıları kendini tatmin etme amacıyla IPS'ten daha iyi rekabetçi deneyimi sunuyor olduğunu söylüyormuş. :ROFL:

Problem ne biliyor musun? TN panele çöp damgası yapıştırman. Sadece rekabetçi bir oynayan adama IPS önermek saçmalıktan başka bir şey değildir. Profesyonel olsun veya olmasın, fark gayet hissediliyor rekabetçi oyunlarda. Ek olarak, yazdığın mesajı biliyorum. Neymiş, TN panel kullanıcıları kendini tatmin etme amacıyla IPS'ten daha iyi rekabetçi deneyimi sunuyor olduğunu söylüyormuş. :ROFL:
Hangi paneli kullanıyorsunuz bilmiyorum ama tek söyleyeceğim, Allah TN panelin renklerine bakmak zorunda bırakmasın kimseyi istemediği sürece. O kadar kötü renk skalası var yani. Ki panellere tamamen objektif bakan, IPS en iyisidir diye takılmayan biriyim buna rağmen.

IPS'lere göre daha yüksek değil. TN panel 300-350 Nit parlaklık verebilirken IPS'lerde 400-450 değerlerine rahatlıkla ulaşıyor. Eskiden olduğu gibi IPS paneller 250 Nit parlaklık sağlamıyor ki HDR ile lokal 600 Nit değerlerine ulaşabiliyor. Şu dönemde bütçe dışında TN almak için pek bir sebep yok. Artık hız olarak VA ve TN panelleri kıyaslamak yerine IPS ve TN panelleri kıyaslıyoruz çünkü VA paneller günümüz teknolojisiyle daha hızlı üretilememeye başladı. IPS paneller ise hız olarak TN panelleri yakaladı.

Hangi paneli kullanıyorsunuz bilmiyorum ama tek söyleyeceğim, Allah TN panelin renklerine bakmak zorunda bırakmasın kimseyi istemediği sürece. O kadar kötü renk skalası var yani. Ki panellere tamamen objektif bakan, IPS en iyisidir diye takılmayan biriyim buna rağmen.
11 yıldır kullandığım TN panel W2242S monitörde bile LCD olmasına rağmen renkler gayet güzel. IPS de kullandım. Monitör kullanım amacına göre değişir. Konu sahibi bazı konularda sırf TN diye ve kullanım amacına bakmaksızın çöp damgası yapıştırdığı için böyle bir mesaj attım.

11 yıldır kullandığım TN panel W2242S monitörde bile LCD olmasına rağmen renkler gayet güzel. IPS de kullandım. Monitör kullanım amacına göre değişir. Konu sahibi bazı konularda sırf TN diye ve kullanım amacına bakmaksızın çöp damgası yapıştırdığı için böyle bir mesaj attım.
Yok TN panelin çöp olduğunu ben de düşünmüyorum, yerine göre amacına göre değişir. Ancak genel anlamda kullandığım TN panellerde cidden sorun yaşadım onu belirtmiştim. Rekabetçi oynayan birisi değilim renk kalitesine öncelik verdiğim için IPS tercih ettim ancak amaca göre değişir elbet.

TN panellerde de kaliteye göre verilen renk kalitesi değişiyor sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı