TN vs IPS

Hem RPG hem de FPS oyunları oynayan kişiler de IPS almalı. Ve tepkime süresini sağlam bir oyuncu değilsen az hissedersin. Bir de ben renk olarak IPS seviyesinde bir TN göremedim daha önce.
Gayette hissediliyor. CS:GO gibi oyunlarda hele hele çok belli oluyor. XL2546'yı kullanırsanız dediğimi anlarsınız.

Zowie 2546K'yı hem Input Lag'da, hem Response Time'da geçmeyi başaran IPS paneller var artık. Espor için TN lazım fikrinin geçerliliği artık kalmadı.

Fotoğraftaki panellerin renkleri ne kadar doğru verdiği. Yani, aynı renk gamutundaki panellerin verdiği renk doğruluğu.
Aynı renk gamutunda olduğunu nereden öğrendiniz? Bilmediğimden soruyorum.
Panel üreticisi
Panel üreticisi panelin özelliği. Mesela, AUO ve AHVA tepkime süresi olarak öndedir fakat IPS Glow ve Backlight Bleed olarak zayıftır. AUO’da o kadar IPS Glow ve Backlight Bleed olmasa bile AHVA’da biraz fazla var hele kontrast oranı düşükse tahammül edilemez.
Burada kavram karmaşası olmuş gibi. AUO panel üreticisi (Markası), AHVA ise bir IPS türevidir, yani paneldir.

AUO TN panel de üretir, IPS türevi de üretir. Ürettiği IPS türevlerine de AHVA denir.

NOT3: TN’lerin parlaklığı IPS’lere göre daha yüksek, +100 CD. Bunu eklemedim çünkü almak için bir sebep değil bence.
Böyle bir şey yok, monitöre göre değişir bu. Parlaklık panel ile doğrudan bağlantılı bile değil.

Son düzenleme:
Aynı renk gamutunda olduğunu nereden öğrendiniz? Bilmediğimden soruyorum.

Burada kavram karmaşası olmuş gibi. AUO panel üreticisi (Markası), AHVA ise bir IPS türevidir, yani paneldir.

AUO TN panel de üretir, IPS türevi de üretir. Ürettiği IPS türevlerine de AHVA denir.

Böyle bir şey yok, monitöre göre değişir bu. Parlaklık panel ile doğrudan bağlantılı bile değil.

AHVA panel İPS türevi ve çok sıkıntılı bir panel. Parıldama çok yapıyor. Bu parıldamalara ragmen kullanacak varsa, satın alınmalı.

Hocam o yanlış anlaşılmış galiba. Ben verdiği renk doğruluğu demek istemiştim. Renk gamutu aynıdır diye saçma bir şey yazmışım.
Hocam orada da doğruluk kavramı oturmuyor gibi. Orada aralarında en canlı olan IPS, sonra VA ve en son TN olarak gözüküyor ama en canlı renkler en doğru renkler demek değildir.

Renk doğruluğu olarak da sıralama muhtemelen yine aynıdır ama o görselden renk doğruluğu hakkında fikir edinemeyiz.

Geri
Yukarı