Tomb Raider I-III çıktığı gibi RUNE tarafından kırıldı

Oyuna fiziksel olarak sahip olmuyorum o yüzden de satın almam mantığı da çok sığ ve komik bir mantık.
Bunu söylenmesinin sebebi şey aslında, dediğinizle tam alakalı değil ama çağrışım yaptı. Hani manavdan muz çalınca sahibi zarar ediyor ya, bir de fiziksel bir şey. O benzetmeden ötürü öyle söyleniyor. Çok yazılıyordu forumda, işte hırsızlık falan diye, manav veya kasap benzetmesi. Denk gelmemişsiniz herhalde.

Bende orijinal oyun almaya çalışıyorum ama çok pahalandı artık, çoğunlukla korsan tercih ediyorum, şirketlere de bir zararı olmuyor benim korsan kullanmamın. Artık fiziksel olmadığı için orijinal alsam da korsandan farkı olmuyor, elime bir şey geçmiyor, sadece bir uygulamadan indirmiş oluyorum.

Tomb Raider'ı aldım mesela Xbox'ta ama bir farkı yok.

Oyun firmaları da çekilmez çünkü orijinal alacak ve korsanın virüs tehlikesinden (ki hiçbir şey olmuyor düzgün yerlerde) korkan çok insan var. Ve oyuncu kitlesi sürekli oyuna aç zaten, talep var sürekli.

Tekken 8 çıktığında bile heyecanlanıyoruz hala örneğin.

Bakalım ileride ne olacak.

Son düzenleme:
@alasakarama, bu arkadaş olayı detaylıca açıklamış. Ortada fiziksel ürün yok. Demek istediğim o. Korsan indirmek isteyen tabii ki de indirsin, indirin ya da indirmeyin gibi bir şey demiyorum. Teşvik etmiyor ve desteklemiyorum da herkes istediğini yapabilir ancak korsan oyun indirenlere hırsız gözüyle bakılması yanlış. Anlatmaya çalıştığım da bu. Türkiye'de yaşıyoruz ve Türkiye şartlarında hiç kimsenin durumu dört dörtlük ya da adamakıllı değil. Çoğu kişi oyuna para vermeden önce temel ihtiyaçlarını gidermesi gerekiyor. Ekonomisi muhteşem olan bir ülke olsak dediğinize hak veririm ancak ekonomisi gelişmemiş ülkelerde öncelik temel ihtiyaçlardadır.

Bunu söylenmesinin sebebi şey aslında, dediğinizle tam alakalı değil ama çağrışım yaptı. Hani manavdan muz çalınca sahibi zarar ediyor ya, bir de fiziksel bir şey. O benzetmeden ötürü öyle söyleniyor. Çok yazılıyordu forumda, işte hırsızlık falan diye, manav veya kasap benzetmesi. Denk gelmemişsiniz herhalde.

Bende orijinal oyun almaya çalışıyorum ama çok pahalandı artık, çoğunlukla korsan tercih ediyorum, şirketlere de bir zararı olmuyor benim korsan kullanmamın. Artık fiziksel olmadığı için orijinal alsam da korsandan farkı olmuyor, elime bir şey geçmiyor, sadece bir uygulamadan indirmiş oluyorum.

Tomb Raider'ı aldım mesela Xbox'ta ama bir farkı yok.

Oyun firmaları da çekilmez çünkü orijinal alacak ve korsanın virüs tehlikesinden (ki hiçbir şey olmuyor düzgün yerlerde) korkan çok insan var. Ve oyuncu kitlesi sürekli oyuna aç zaten, talep var sürekli.

Tekken 8 çıktığında bile heyecanlanıyoruz hala örneğin.

Bakalım ileride ne olacak.
@alasakarama, bu arkadaş olayı detaylıca açıklamış. Ortada fiziksel ürün yok. Demek istediğim o. Korsan indirmek isteyen tabii ki de indirsin, indirin ya da indirmeyin gibi bir şey demiyorum. Teşvik etmiyor ve desteklemiyorum da herkes istediğini yapabilir ancak korsan oyun indirenlere hırsız gözüyle bakılması yanlış. Anlatmaya çalıştığım da bu. Türkiye'de yaşıyoruz ve Türkiye şartlarında hiç kimsenin durumu dört dörtlük ya da adamakıllı değil. Çoğu kişi oyuna para vermeden önce temel ihtiyaçlarını gidermesi gerekiyor. Ekonomisi muhteşem olan bir ülke olsak dediğinize hak veririm ancak ekonomisi gelişmemiş ülkelerde öncelik temel ihtiyaçlardadır.

Denk geldim aslında baya hırsızlık diyenlere. Bu duruma en uyan örnek sinemaya bilet almadan kaçak olarak girmek olabilir. Sonuçta o film zaten sen izlesen de izlemesen de oynatılacak eksilen bir şey olmayacak. Potansiyel olarak o filmi veya oyunu yapanlar kazanılacak bir geliri kaçırmış olacak.

Zamanında Crysis serisini korsan oynamıştım o zaman orijinal oyun ülkemizde yaygın değildi ve son iki oyundan sonra satmadığı için devamı gelmedi şirket küçülmeye gitti.. L.A Noire oyunu çok sağlam dedektiflik oyunuydu ama yine satmadığı için devamı gelmedi Rockstar yapan ekibi kapattı tabi o oyunun maliyeti de çok yüksekti. Max Payne 2 yine çok satmadığı için uzun süre devam oyunu gelmemişti. Bunun gibi birçok örneği bilince sevdiğin bir oyunun devamı gelmesi için oyunu almak istiyorsun.

Yine eski zamanlarda korsan oyun CD'si satan yerlerden alırdık oyunları. Fiziksel olarak alıyordun ama korsandı sonuçta kopyalayıp satıyorlardı hatta çoğunun kutusu baskısı falan orijinalinden farksızdı. Şimdi en azından dijital olarak alsan da yapımcıya ücretinin gittiğini biliyorsun.

Dediğim gibi bu forumda en fazla korsan oyun indirmiş oynamış kişiyimdir büyük ihtimal, oynayana bir şey demem, laf ettiğim durum elemanın sürekli "ben korsan oynuyorum ha" diye pankart açmasıydı buna anlam veremedim.

Bu arada korsan oyun virüslüdür konusu da tamamen şehir efsanesi. yüzlerce korsan oyun indirmişimdir virüs bulaştığını hatırlamıyorum ki eski zamanlarda daha riskliydi her yer normal siteler bile virüs kaynıyordu. Nereden indireceğini bilirsen sorun yaşamazsın ama Crack'tır açılırken ki hata mesajlarıdır falan bir süre sonra bıktırıyor korsan oyun bazı oyunlar için çok uğraştığımı bilirim. Orijinalin rahatlığı başka oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı