Topladığım Sistem Hakkında Düşünceleriniz

Senuzulme32

Centipat
Arkadaşlar hepinizden mantıklı yorumlarınızı bekliyorum lütfen, bütçeme göre böyle bir şey düşündüm,

• Ryzen 5 2600 800TL (ikinci el)
  • Gigabyte B450M-H ANAKART_530TL.
  • RX 580 (kesin değil belki daha iyisi) ikinci el.
  • 3600MHz DDR4 1x8GB RAM.
  • Sharkoon V2 650W PSU.
  • M.2 SSD hi level ya da benzeri.
  • Kasa yok onboard
  • Monitör yok televziyon.

Şu markayı alma şunu al gibi ya da sorun varsa, uyuşmazlık gibi yazarsanız sevnirim. Diğer parçaları sonradan alacağım, param oldukça.

İkinci el R5 2600 yerine sıfır R5 1600 AF tercih edebilirsiniz.

İkinci el işlemciler sıkıntı çıkarabilir mi? Ekran kartı da ikinci el olacak onu düzgün bulmak daha zor olacak gibi.
M.2 SSD casual oyuncular için çok gerekli değil. Normal SSD alıp 8 GB RAM takviyesi yaparsanız çok daha iyi olur.

Hocam alacağım M.2 SSD en fazla 400 TL olacak zaten. Sadece markası konusuda kararsızım illa büyük markalar almalı mıyım?
Örn: Adata XPG Spectrix S40G 256 GB (AS40G-256GT-C) SSD.

İkinci el işlemciler sıkıntı çıkarabilir mi? Ekran kartı da ikinci el olacak onu düzgün bulmak daha zor olacak gibi.

Hocam alacağım M.2 SSD en fazla 400 TL olacak zaten. Sadece markası konusuda kararsızım illa büyük markalar almalı mıyım?
Örn: Adata XPG Spectrix S40G 256 GB (AS40G-256GT-C) SSD.
O attığınız modelin ısınma sorunu var diye biliyorum. Isınırsa da performans düşer tam verim alamazsınız.

Anakartınızı tam olarak bilmiyorum. Eğer 2 adet RAM slotu varsa 1x8 RAM alınız fakat 4 adet RAM slotu varsa 2x8 alınız. Ekran kartı olarakta RX580 yerine GTX1650 Super tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu sistemi onboard yaparsanız çok ısınır. En yakın zaman da kasa almanız gerekebilir. PSU konusunda ise Sharkoon pek kötü değil diye biliyorum fakat Corsair, Cooler Master gibi markalara yönelmenizi öneririm. PSU kötü olunca tüm sistem çöpe gidebiliyor. Üstüne az daha para koymalısınız ama pişman olmazsınız.

Anakartınızı tam olarak bilmiyorum. Eğer 2 adet RAM slotu varsa 1x8 RAM alınız fakat 4 adet RAM slotu varsa 2x8 alınız. Ekran kartı olarak da RX580 yerine GTX1650 Super tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu sistemi onboard yaparsanız çok ısınır. En yakın zaman da kasa almanız gerekebilir. PSU konusunda ise Sharkoon pek kötü değil diye biliyorum fakat Corsair, Cooler Master gibi markalara yönelmenizi öneririm. PSU kötü olunca tüm sistem çöpe gidebiliyor. Üstüne az daha para koymalısınız ama pişman olmazsınız.

Dediğim gibi bütçe kısıtlı, öğrenciyim. RX 580 ikinci el fiyatları 900 1000E bulacak gibiyim, ama 1650S ikinci el yok yani çok zorlanacağım gibi. Kasa ve 1 adet ek RAM'i ilerde ekliyeceğim 2x8 şeklinde(2slot var), onboard bu sistemi mermere kurmayı düşünüyorum :d. PSU konusunda daha fazla bütçe ayıramam gibi.

O attığınız modelin ısınma sorunu var diye biliyorum. Isınırsa da performans düşer tam verim alamazsınız.

Teşekkürler, araştırmak gerekiyor iyice her şeyi.
Dediğim gibi bütçe kısıtlı, öğrenciyim. RX 580 ikinci el fiyatları 900 1000E bulacak gibiyim, ama 1650S ikinci el yok yani çok zorlanacağım gibi. Kasa ve 1 adet ek RAM'i ilerde ekliyeceğim 2x8 şeklinde(2slot var), onboard bu sistemi mermere kurmayı düşünüyorum :d. PSU konusunda daha fazla bütçe ayıramam gibi.

Teşekkürler, araştırmak gerekiyor iyice her şeyi.
*Anakartın özelliklerinin çoğu da burada yazıyor yorumlarınızı bekliyorum anakart konusunda:

.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı