Toplama bilgisayar mı Asus ROG Serisi mi?

zekaidede

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Harita mühendisi
Herkese merhaba;
Öncelikle siteyi ve forumu uzun zamandır takip ediyorum ancak yeni üye oldum ve bu da ilk sorum, hatalarım olursa şimdiden özür dilerim.

Uzun süredir kullandığım dizüstü bilgisayarım artık ömrünü doldurmak üzere. Her ne kadar askerlik dolayısıyla yeni bir bilgisayar alamayacak olsam da dönüşte mutlaka almam gerekecek. Almışken de ciddi anlamda 7-10 bin aralığında bir şey almak istiyorum. Ama merak ettiğim bir konu var. Her ne kadar hem Recep abi hem de Ali abi toplama bilgisayar almak daha iyi dediyse de bir ROG incelemesinde, Asus'un bu seride özel ve çok kaliteli parçaları özenle topladığından ( özellikle işlemci) ve toplama bilgisayarlara göre avantajının bu olduğundan bahsetmişti.

Şu durumda yine de toplama bilgisayar almak daha mı akıllıca yoksa ROG serisi kullandığı parçalardan dolayı tercih edilebilir mi? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Bahsettiğim video: ASUS ROG Tytan G30 İncelemesi - Technopat

Rog g70 almayacaksan toplama yap. 295x2 ve i7 li bir sistem duzersin ki asusa gore büyük fps farkı olur. Ben g70 alacağım diyorsan ayri tabi gerçi 14000 tlye g70den daha iyisi yapilabilir ama gözle farkedilebilir bir fark şuanki oyunlarda olmaz 2-3sene sonra 4k oyunlar g70 i yorar ama 14000 tllik toplamanla takilmazsin başın agrimaz. Yani düşününce hertürlü toplama önde. Görsellik olarak asusun eline su dökülemez olduğu gerçeğide var tabi. Çok güzel kasa tasarımları var.

Rog g70 almayacaksan toplama yap. 295x2 ve i7 li bir sistem duzersin ki asusa gore büyük fps farkı olur. Ben g70 alacağım diyorsan ayri tabi gerçi 14000 tlye g70den daha iyisi yapilabilir ama gözle farkedilebilir bir fark şuanki oyunlarda olmaz 2-3sene sonra 4k oyunlar g70 i yorar ama 14000 tllik toplamanla takilmazsin başın agrimaz. Yani düşününce hertürlü toplama önde. Görsellik olarak asusun eline su dökülemez olduğu gerçeğide var tabi. Çok güzel kasa tasarımları var.

Yani performans olarak ROG serisinin bile aynı fiyata bir toplama bilgisayarın performansına yetişme ihtimali yok kullanılan malzemeler daha iyi olsa bile.

Toplama her şekilde hazır bilgisayardan üstündür. Örneğin G30AB GTX760 kullanıyor 4.800 TL gibi bir fiyatı var. Sen o fiyat aralığına GTX 780 Tİ sığdırabilirsin.

Yani performans olarak ROG serisinin bile aynı fiyata bir toplama bilgisayarın performansına yetişme ihtimali yok kullanılan malzemeler daha iyi olsa bile.
Kesinlikle. Çünkü asus uzerine kar payi koymak zorunda. Sistem parcalarinin fiyatini hesapla aradaki farki görürsün.

10000 tlye bilgisayar değil canavar toplanır. 5 sene fhd ayarlarla rahat oynarsın. Ama dediğim gibi 4k oyunlarda 295x2 bile şu an zorlanıyor 4k desteği olsa bile tam anlamiyla stabil ve optimize değil.

7-10 bin aralığında toplayacağına 5 bin liralık topla, kalan parayla sistem zorlandığında upgrade yaparsın. Zaten 5 bin liralık sistem de kolay kolay zorlanmaz. 4K çözünürlükte 1 adet veya 1080p çözünürlükte 3 monitör kullanmadığın sürece 780ti ve i7 içeren bir sistem seni 3 yıla yakın ultra ayarlarda götürür. Zorlanmaya başladığında da upgrade yaparsın. O zamana kadar kim bilir neler çıkar zaten.
Bir kere alayım tam alayım bütün parayı sisteme yatırayım dersen de X99 anakart, i7 5960x, 2 tane de GTX 780Ti alırsın.

Toplama alıp kalanı ile hayır işlerinde kullanmak en güzeli olur diye düşünüyorum. Yine aynı miktar çıkar cebinden ama (maddi durumunun iyi olduğunu düşünerek söylüyorum bunu) artan para ile bir ihtiyaç sahibini sevindirmek de güzel olur diye düşünüyorum. Bu bir sokak hayvanı bile olsa değer bence. Daha geçen gün yol kenarında yatan bir kedi görmüştüm veterinere götürmek için niyetlendim ama beni gören insanlar ne der diye düşünüp erteledim, bir gün sonra gittiğimde ölmüştü :(

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı