Toplanan R7 7800x3D iyi mi?

Bütçe
80.000-90.000

Duncan Idaho

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Bayağı uzun bir aradan sonra ilk kez sistem toplayacağım. 80 bin olarak belirlediğim ilk bütçemi kafamdaki parçaları ekleyince 15 bin kadar aştım. Bu arada kafama takılan da birkaç konu oldu.

Ekran kartı: Galax ve Gainward gibi iki marka dikkatimi çekti fiyatları diğerlerine göre 5 bin liraya kadar daha düşük olabiliyor bunun nedeni nedir ve MSI yerine bunları tercih etmek daha mantıklı olabilir mi?

Soğutucu: Sıvı soğutma sistemlerine nedense hiç güvenemiyorum. Ama firmalarda da eski hafa tipi soğutuculardan pek yoki olanlar da daha alt seviye işlemciler için. Sadece Sinerji'de DeepCool AG620 120mm modelini bulabildim. Anakart haricinde aşağıdaki tüm parçalar orada da var. Hava soğutma sistemleri daha iyi olabilir mi?

Anakart: ASUS hariç önerebileceğiniz farklı bir model var mı?

Aşağıdaki sistemin eksik ve fazlalıkları konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Fiyatlar İtopya'dan alınmıştır. Ayrıca toplatabileceğim başka bir firma tavsiye edebilirseniz onu da değerlendiririm. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D 4.2GHz 96MB önbellek 8 çekirdek AM5 5nm işlemci - 15.139, 20TL.

Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi 6600(OC) DDR5 soket AM5 HDMI DP M.2 USB 3.2 ATX anakart - 8.350, 21TL.

RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 DDR5 1.35v AMD EXPO siyah Dual kit RAM - 6.202, 36TL.

Ekran kartı: MSI GeForce RTX 4070 Ti super 16g Gaming X Slim 16 GB GDDR6X 256 bit DLSS 3 ekran kartı - 43.986, 33TL.

SSD: Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3300 MB yazma) - 3.395, 46TL.

İşlemci soğutucular: NZXT Kraken 360 LCD 360mm siyah işlemci sıvı soğutucu - 7.903, 71TL.

Bilgisayar kasaları: NZXT H7 2023 Flow RGB Edition USB 3.2 siyah ATX mid Tower kasa - 6.131, 63TL.

Power Supply: Corsair RM750e 750W 80+ Gold siyah Full modüler PSU - 3.999, 00TL.

Toplam: 95.108, 92TL.

Ramleri 2x16GB 5600MHz yap.

Soğutucu da yeterli, ekstra birşey alma.

Ana kart olarak Asus düşünmüyorum. Garantileri boşa çıksın diye müşterilerini göz göre göre kandıran firmadan hayır gelmez.

RAM'leri 2x16 GB 5600MHz yap.

Soğutucu da yeterli, ekstra bir şey alma.

Bu sistem bayağı iyiymiş tek sıkıntısı RAM'ler patlıyor. En ucuz RAM'i seçip satıp 6000MHz 2x16 almak lazım.

Anakart olarak ASUS düşünmüyorum. Garantileri boşa çıksın diye müşterilerini göz göre göre kandıran firmadan hayır gelmez.

Olumsuz şeyler yaşamış olabilirsiniz ama sizin sistemi almanın mantığı yok çok pahalı. Anakartlarda kolay kolay bozulmaz merak etmeyin. Bu arada Ventus asla almayın. INNO3D alırım Ventus almam çok netim. Rezalet desek rezalete hakaret olur.

@Truvalıadam
Bu sistem bayağı iyiymiş tek sıkıntısı RAM'ler patlıyor. En ucuz RAM'i seçip satıp 6000MHz 2x16 almak lazım.

Ramler patlıyor derken ne demek istediniz tam anlayamadım.

Olumsuz şeyler yaşamış olabilirsiniz ama sizin sistemi almanın mantığı yok çok pahalı. Anakartlarda kolay kolay bozulmaz merak etmeyin.
Asus'ta henüz olumsuz bir şey yaşmadım 🙏 Aşağıda videoda paylaştığım gibi ana kartlarda bir voltaj problemi var. Çoğu firma bunu BİOS update'le çözmüş aynı zamanda kullanıcılar manuel olarak da düzeltebiliyor. Diğerlerinden farklı olarak Asus beta olarak bir güncelleme yayınlayıp bunu kuranların garantisini de boşa düşürmüş. Kısacası markaya güvenim 0.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada Ventus asla almayın. INNO3D alırım Ventus almam çok netim. Rezalet desek rezalete hakaret olur.

Ventus'la ilgili tam olarak sıkıntı nedir acaba. Burada bir konuda daha 1-2 kişi kötü demiş ama bir neden yazmamış.

Son olarak sizce benim toplamak istediğim sistemdeki diğer gereksi pahalı parçalar neler?

90 bin TL'ye PC toplama
Ramler patlıyor derken ne demek istediniz tam anlayamadım.

Asus'ta henüz olumsuz bir şey yaşmadım 🙏 Aşağıda videoda paylaştığım gibi ana kartlarda bir voltaj problemi var. Çoğu firma bunu BİOS update'le çözmüş aynı zamanda kullanıcılar manuel olarak da düzeltebiliyor. Diğerlerinden farklı olarak Asus beta olarak bir güncelleme yayınlayıp bunu kuranların garantisini de boşa düşürmüş. Kısacası markaya güvenim 0.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ventus'la ilgili tam olarak sıkıntı nedir acaba. Burada bir konuda daha 1-2 kişi kötü demiş ama bir neden yazmamış.

Son olarak sizce benim toplamak istediğim sistemdeki diğer gereksi pahalı parçalar neler?
Hocam bu arkadaş daha iyi sistem toplamış bunu alabilirsiniz. Kalan bütçeylede soğutucuyu 90 bin TL'ye PC toplama yükseltebilirsiniz. Amdde 6000mhz 2 slot dışında mavi ekran çökmeler vb gelebiliyor. Kumar patlamayabilirde en güvenlisi o şekilde almak. Gamer nexus vb sayesinde yanlış hatırlamıyorsam asus anakartları için garanti vermişti. Yaptıkları iğrençti yalnız o olayda çok haklısınız.

RAM'ler patlıyor derken ne demek istediniz tam anlayamadım.

ASUS'ta henüz olumsuz bir şey yaşmadım 🙏 aşağıda videoda paylaştığım gibi ana kartlarda bir voltaj problemi var. Çoğu firma bunu BIOS Update'le çözmüş aynı zamanda kullanıcılar manuel olarak da düzeltebiliyor. Diğerlerinden farklı olarak ASUS beta olarak bir güncelleme yayınlayıp bunu kuranların garantisini de boşa düşürmüş. Kısacası markaya güvenim 0.

Ventus'la ilgili tam olarak sıkıntı nedir acaba? Burada bir konuda daha 1-2 kişi kötü demiş ama bir neden yazmamış.

Son olarak sizce benim toplamak istediğim sistemdeki diğer gereksiz pahalı parçalar neler?

Yoo alacak.

Burada topladığım sisteme bakın. Ventus neden kötü? Sorunuza gelirsek de berbat bir soğutması olduğu için.

Bu sıvı soğutma eklenebilir peerless Assassin yerine.

90 bin TL'ye PC toplama

Hocam bu arkadaş daha iyi sistem toplamış bunu alabilirsiniz. Kalan bütçeylede soğutucuyu 90 bin TL'ye PC toplama yükseltebilirsiniz. Amdde 6000mhz 2 slot dışında mavi ekran çökmeler vb gelebiliyor. Kumar patlamayabilirde en güvenlisi o şekilde almak. Gamer nexus vb sayesinde yanlış hatırlamıyorsam asus anakartları için garanti vermişti. Yaptıkları iğrençti yalnız o olayda çok haklısınız.
Ram konusunda bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İnternette "amd 6000mhz blue screen" yazınca baya bir şey çıktı, bu sorun sadece 6000mhz olanalrda var anladığım kadarıyla.

Burada topladığım sisteme bakın. Ventus neden kötü? Sorunuza gelirsek de berbat bir soğutması olduğu için.

Bu sıvı soğutma eklenebilir peerless Assassin yerine.

Sizin sisteminiz de güzel görünüyor. Bu şuan kullandığınız sistem mi ve Galax ekran kartından memnun musunuz?

RAM konusunda bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İnternette "AMD 6000MHz blue screen" yazınca bayağı bir şey çıktı, bu sorun sadece 6000MHz olanalrda var anladığım kadarıyla.

Sizin sisteminiz de güzel görünüyor. Bu şu an kullandığınız sistem mi ve Galax ekran kartından memnun musunuz?

Benim 90 bin liram yok. Galax ekran kartları gayet iyidir.

Ram konusunda bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İnternette "amd 6000mhz blue screen" yazınca baya bir şey çıktı, bu sorun sadece 6000mhz olanalrda var anladığım kadarıyla.

Sizin sisteminiz de güzel görünüyor. Bu şuan kullandığınız sistem mi ve Galax ekran kartından memnun musunuz?
4 slotda hepsinde sorun çıkabiliyor. Amd kendisi 2 slot 6000mhz öneriyor. Daha üst mhzler çalışadabilir çalışmayadabilir kumar orası. Expo almayıda unutmayın ramleri.

Geri
Yukarı