Topraklaması her prizde olmayan evde diğer prizlere topraklama yapma

• Konuyu başlatan xbea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 130

xbea

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba malumunuz teknolojik aletler her geçen günde pahalılaşmaya devam ediyor ve bozulmalarını istemiyoruz, bende bunun için evimde topraklama kullanmak istiyorum.

Halihazırda ev yapılırken -ev ortalama 25 senelik filan yani müstakil bina ancak bakımlı- evi yapan dedem topraklama için işlem yapmış ancak her prize değil... Yani evde topraklama yapılmış bir elektrik sistemi var ama her prize ulaşmamış, bu sistemde zaten o zaman da her odaya priz gerekli görülmemiş. Neyse özetle mutfak dışında -orada 3 priz topraklı durumda- topraklı bir priz yok hepsi sıfırlama yapılmış halde. Bu yüzden bende mevcut topraklama tesisatına topraksız prizleri ilave edip hepsini güvene almak istiyorum.

Bunun bana maliyeti ne kadar olur sizce? Elektrikçi çağırsam duvar filan kırmadan düzgünce bu işi yapabilir mi? Bu arada ev eski ancak o zamanın yüksek şartlarına göre dizayn edilmiş yani eski tip elektrik tesisatı filan yok hepsi modern durumda kablolar içinde kanal yapılmış, boru kullanılmış ama borular hala sağlam ve işlevli mi diye kontrol etmedim bilmiyorum durumlarını. Yaşım 23 kendim yapabilir miyim sizce? Çünkü duvarların kırılmasını ve zarar görmesini istemiyorum açıkçası.

Evet biraz karışık oldu ama siz anladınız herhalde niyetimi yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, saygılar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllardır topraklama olmayan prizde yonca ile 10'lu uzatma ve 2 tane 3'lü uzatma kullandım. Elektriksel olarak bina çok kötü zamanında pilli ışık devresi kuran birine çektirmişler. Şu zamana kadar herhangi bir teknolojik aletimize zarar gelmedi, çok masraf çıkıyorsa yapmaya değmez. Ofisimiz de aynı elektriği çok kötü, elektrik tesisatı için geçen sene 50000₺ istenmişti...

Yıllardır topraklama olmayan prizde yonca ile 10'lu uzatma ve 2 tane 3'lü uzatma kullandım. Elektriksel olarak bina çok kötü zamanında pilli ışık devresi kuran birine çektirmişler. Şu zamana kadar herhangi bir teknolojik aletimize zarar gelmedi, çok masraf çıkıyorsa yapmaya değmez. Ofisimiz de aynı elektriği çok kötü, elektrik tesisatı için geçen sene 50000₺ istenmişti...
Hocam aslında benim için 1 tanesini topraklayabilsem yetecek kendim odamda kullanılmayan bir adet hat var bunu topraklayıp üst kata 6'lı akım korumalı priz çekeceğim. Aleti korumak istiyorum hani daha önce PC kullanmadım hep dizüstü bilgisayar kullandığım için elektrik dalgalanmalarında sorun yaşamadım ancak şimdi biraz korkuyorum. Zaten hali hazırda bir topraklama var sıfırdan sigorta yada tesisat döşemeyeceği için masraf çıkarmaz herhalde o kadar bir kablo masrafı bir de işçilik alacak yani ki tanıdık var ama işler kesinleşmeden konuşmak istemiyorum o yüzden önce burada sizlere danışmak istedim.

Son olarak konuya bakan arkadaşlar için: 6'lı akım korumalı prizde ani koruma seviyesi kaç olmalı? 6000A yeterli mi? Priz bu ani akımı engelleyebiliyor ama sonra kullanılmaz hale geliyor bir de bunun 13.500A olanı da var sizce hangisi?

6000A Vikko marka priz
13.500A markayı bilmiyorum :D

Geri
Yukarı