Topraklanma olduğunu kontrol etmek için kim çağırılmalıdır?

Caspianlake

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bakü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 12400F - Asus Dual Mini RTX 3060 Ti - 2x8GB Kingston Fury Beast 3200mhz - Samsung 980 1TB - Corsair HX750 80+ Platinum - MSI H610M-B - Corsair 4000D - ID SE 214 XT - Dell S2721DGFA.
Merhabalar, Yakın zamanda bir 3D yazıcı toplamayı planlıyorum. Yazıcının topraklanması şart. Evdeki prizler hepsi topraklanan tipten. Site çok eski değil sayılır, 7-8 Yıllık bildiğim kadarı ile. Yapıldığı zaman baya lüks bir site idi.
Yine de, elektrik şakaya gelmez. 220VAC hiç şakaya gelmez. Bu yüzden ne olur ne olmaz kontrol etmek istiyorum. Evdeki elektroniklerden hiçbirinde çarpma gibi bir durum olmadı. Bir tane 3D yazıcı var hatta. Ancak yine de Türkiyede ki kalite standartlarından emin değilim.
Çanakkale içerisinde, evde topraklama var mı yok mu diye bakması için kimi çağırabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni yapı ruhsat yönetmenliğine göre elektrik tesisatında topraklama yoksa ruhsat vermiyorlar diye biliyorum.

Bu video doğruysa (ki doğrulanmış, azımsanmayacak izlenmesi olan ve başlıca yorumlarında yalanlanmayan bir video olduğuna göre doğrudur herhalde) ülkedeki çoğu evde iyi kötü toprak hattı var. 7-8 yıllık evde hayli hayli vardır.

Bizim evde elektrik panosundan 2 nötr gelmiş gibi çalışıyor. Montaj o şekilde. Videoya göre ise panoda ayrılıp farklı yerlerde toprağa gidiyorlar. Yani aynı şeyi yapıyorlar.

Açıp kontrol etmek için mühendis olmanıza gerek yok. Tornavida çevirebiliyorsanız ve renk körü değilseniz elektrik panosu ilgilendiren her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı