Topraksız priz kullanımında ne gibi sonuçlar ortaya çıkar?

Lehun

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, şu an topraksız 3'lü priz kullanıyorum. Hoparlör için yer yetmediğinden 6'lı bir priz daha sipariş verdim. 3'lümü emekliye ayıracağım. Elektrik konusunda bilgim olmadığı için 6'lı gelecek prizim topraklı mı yoksa değil mi onu da bilmiyorum. Topraksız olarak farz edersek sadece bilgisayar modem ve hoparlör için bu topraksız prizi kullansam ne gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirim? Kimse net bir şey bilemez ama tahmini % kaç başım derde girebilir?

Merhaba, şu an topraksız 3'lü priz kullanıyorum. Hoparlör için yer yetmediğinden 6'lı bir priz daha sipariş verdim. 3'lümü emekliye ayıracağım. Elektrik konusunda bilgim olmadığı için 6'lı gelecek prizim topraklı mı yoksa değil mi onu da bilmiyorum. Topraksız olarak farz edersek sadece bilgisayar modem ve hoparlör için bu topraksız prizi kullansam ne gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirim? Kimse net bir şey bilemez ama tahmini % kaç başım derde girebilir?

Şimdiki prizlerin hepsi topraklı. Duvardaki prizde topraklıysa sorun yok. Duvardaki priz topraksızsa elektrikte dalganlanma yüksel gerilim olabilir.

Yüksek birakım gelir ve cihazın yanabilir eğer duvardaki topraklıysa bir şey olmaz.
Pardon cvp verenler olmuş.

Merhaba. Risk yüzdesini çok net olarak söyleyebilmek veya oluş zamanını çok net belirtebilmek çok zordur bu konuda. Bu konu covid-19 aşısının temel koruyuculuğunu tartışmakla da bir bakıma çok benzerdir, orijinal fişi topraklı fişli olup da topraksız prizde çalışanların başına ne zaman büyük sıkıntıların gelebileceğini kullanılır kullanılmaz gelir demek de aslında çok zordur.

Ama topraksız prizlerle, topraksız olan ev hattıyla çok güvenle kullanılacak cihazlar arasında masaüstü PC'ler kesinlikle de yoktur, ama laptop adaptörleri olabilir, çünkü en son çıkanlar zaten toprak hattını şarj adaptörlerinde istemiyor, örneğin en son satın aldığım Huawei Matebook D15 dizüstü PC'nin şarj adaptöründeki fişi gibi.

* Buradaki en önemli nokta; eğer kullanılan cihazın fişi topraksız ise hem topraksız hem topraklı prizlerde ve uzatmalı topraklı prizlerde çok güvenle de bunları kullanırsınız.

Ama kullanılan cihaz, makina fişi topraklı fiş ise bunu mutlaka topraklı prizlerde, topraklı uzatmalı prizlerle birlikte kullanmanız şart olur. Dijital osiloskoplar, çamaşır, kurutma mak. ,bulaşık makinesi, ani su ısıtıcısı, elektrikli şohbenler, elektrikli termosifonlar, kombiler, hermetik şohbenler, vb. (su ve elektriğin birlikte yer aldığı cihaz ve makinalarda) topraklı fişli olup ayrı bir sınıftadır. Aradaki temel ayrım sadece bu şekildedir.

Topraksız fişli olan TV'ler, uydu alıcılar, PC ses kuvvetlendiricili hoparlörler, cep telefonu şarj adaptörleri, elektrikli süpürgeler, saç kurutma makineleri, vb. dışı plastik gövdeli olup topraklı fişlere sahip olmayıp topraksız fişli oldukları için topraksız ve topraklı olan prizlerde birlikte kullanılabilir. Bu sınıftaki ayrım da bu şekildedir. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı