Çözüldü Tor Browser için ücretsiz VPN önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bence gerek yok torun zaten kendisi bir VPN hiçbir şekilde takip edilemezsin. Takip edilsen bile çok zor bulurlar. Senin önerdiğin VPN'de tek bir çıkış noktası var ve bir hamlede bulabilirler.
Bu konu hakkında doğru dürüst bir şey bilmeyen adamların bu şekilde net bir cevap vermesi beni oldum olası güldürür. Evet, tor ağı takip edilmesi zor bir ağdır ve Dünya üzerinde bulunan 7000+ sunucudan üçünü seçip sana özel bir tünel açıyor. Ayrıca her 10 dakikada bir senin tünelini değiştiriyor. Fakat bu hiçbir şekilde takip edilemeyeceğin anlamına gelmez. Benim bahsettiğim yöntemde yani konu sahibinin bahsettiği yöntemde makine ile tor ağı arasına VPN bağlantısı koymak ve uygun VPN hangisi sorusunu bulmak amacımız. Çok paralar verip satın almadığın sürece VPN tabii ki tek başına güvenli değil fakat tor ağına bağlanmak için kullanılırsa VPN sadece makine ve birinci tor sunucusu hakkında bilgi edinebilir. Fakat geri kalan iki sunucu hakkında hiçbir bilgi edinemez çünkü adresler değişiyor. Eğer kullanılan VPN, log tutmayan güvenilir bir VPN ise makinenin ve birinci sunucunun bilgilerini görmesi hiçbir şeyi değiştirmez. Ayrıca dikkat edilmezse zaman saldırıları gibi yöntemlerle tor ağında bile kabak gibi ortaya çıkarsın.
Tor kullanırken VPN kullanmana gerek yok. Daha detaylı bilgi için İngilizcen varsa bu videoya bakabilirsin.
Edit: Ücretsiz vpn arıyorsan en güvenilir olanı ProtonVPN .
Eğer VPN üzerinden Tor ağına bağlanılmak isteniyorsa gerek var. Normal şekilde tor ağına giriş yapıldığı zaman internet sağlayıcısı, senin tor ağına bağlandığını görebilir. Fakat önceden VPN bağlantısı kurup sonradan tor ağına bağlanılırsa bu sefer internet sağlayıcısı senin tor ağına bağlandığını göremez. Çünkü VPN, bağlantıyı gizler.

Eğer VPN üzerinden tor ağına bağlanılmak isteniyorsa gerek var. Normal şekilde tor ağına giriş yapıldığı zaman internet sağlayıcısı, senin tor ağına bağlandığını görebilir. Fakat önceden VPN bağlantısı kurup sonradan tor ağına bağlanılırsa bu sefer internet sağlayıcısı senin tor ağına bağlandığını göremez. Çünkü VPN, bağlantıyı gizler.

Evet haklısın ama bildiğim kadarıyla Tor'a bağlanman Türkiye'de bir sorun teşkil etmiyor.

Evet haklısın ama bildiğim kadarıyla Tor'a bağlanman Türkiye'de bir sorun teşkil etmiyor.
Ben sorun teşkil edip etmemesiyle ilgili bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Yasa dışı bir şey yapmadığın sürece zaten problem olmaz. Benim bahsettiğim konu çok başka bir şey. Eğer tor ağına bağlanırsan internet sağlayıcı bunu görebiliyor. Eğer tor ile makinen arasına VPN koyarsan internet sağlayıcısı senin tor ağına bağlandığını göremez. Zaten konu sahibinin de en başta bahsettiği şey bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı