Torrent Cracker ve Uploader'larının Amacı ve Güvenlik

basarinegosu

Hectopat
Daha fazla  
Özellikle @Recep Baltaş ve @Ali Güngör 'e bir sorum olacak şu video üzerinden:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1- Oyunları, filmleri vb. şeyleri crack eden kişilerin bunu yapma amacının sadece rekabet ve ego olduğunu söylemişsiniz. "Bu insanların hayatı yok uğraştıkları şey bu" demişsiniz. Hatta "halk için de yapmıyorlar torrent kullananlara acıyorlar" demişsiniz. Bu bana pek mantıklı gelmedi. Bu insanların bu işten hiç maddi çıkarı yok mu? Büyük bir risk alıp yaptıkları ve çok ciddi mesai harcadıkları bir işten para kazanmıyorlar mı? Eğer böyleyse bu insanlar nasıl geçiniyor? Ve bu riski neden alıyorlar?

2- Aynı şekilde 2. katmanda bu torrent'leri upload edenlerin bu işten çıkarı nedir? Maddi olarak kazançları var mı? Varsa ne şekilde oluyor?

3- Bu 2 soruyla bağlantılı olarak bu insanların bu işten maddi bir kazancı olmadığını söylersek ve bizim hayrımıza çalışmadıklarını göz önünde bulundurursak torrent dosyalarına ne şekilde güvenebiliriz? Bunlarda niçin virüs olmasın?

Torrent'in yasadışı yönüne Technopat'ın karşı olduğunu bilerek sadece bilgi mahiyetinde soruyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Adamlar Hacker Grubu dostum. Kırdıkları oyunları belli ücretlerle, belli sitelere satıyorlar. Veya kredi kartı hackleyerek maddi gelir sağlıyorlar. Belli localar oyunları kırmaları için paralar veriyorlar.

Her kırılan oyunun içinde bir virüs vardır. Bu virüsü anti virüs programları bulamaz, onlarda bu kişilerle anlaşmalı.
Bu virüs sizin bilgisayaranızı kullanarak yasal olmayan suçlarda kullanılır. Farketmeden pkk, ypg gibi terör örgütlerine yataklık etmiş olursunuz.

Her kırılan oyunun içinde bir virüs vardır. Bu virüsü anti virüs programları bulamaz, onlarda bu kişilerle anlaşmalı.
Bu virüs sizin bilgisayaranızı kullanarak yasal olmayan suçlarda kullanılır. Farketmeden pkk, ypg gibi terör örgütlerine yataklık etmiş olursunuz.

Yok artık... :D

Olayın maddi boyutunu kimse bilemez eğer dahil değilseniz... Aralarında rekabet var. Örneğin, 3DM'nin Denuvo yok böyle, yok şöyle, kırılamaz gibi olan cevabına CPY tokat gibi yapıştırdı... Birçok kişi acaba 3DM para mı yedi dedi. Kimse bilemez tabi.

Zararlı yazılım da şöyle olabilir, Watch Dogs gibi. Torrent'e upload eden kötü niyetlidir, crack dosyasına müdahele eder. O sebeple neyi, kimden, nasıl indireceğini bilmez isen zararlı yazılımlara davetiye çıkartırsın. :)

Ben korsan içeriklerde virüs bulunduğuna hiç inanmıyorum ve gözlerimle görmeden de inanmam. Bunlar bana göre palavra. Abartmıyorum, binlerce kez torrent'tan dosya indirmişimdir. Hayatımda bir kere bile virüslerle başım belaya girmedi. Eğer kullanıcı ne indirdiğini, nereden indirdiğini biliyorsa hiç de sorun teşkil etmiyor. Bilgisayarın indirdiğin dosyalar kendi kendine çalışıp kendi kendine virüslü içerikleri yüklemiyor. Sen açıp yüklüyorsun, kendi ellerinle. Ben sürekli görev yöneticinden bütün olayları kontrol ederim. Oyun oynarken de, sörf yaparken de, dosya indirirken, ve hatta yüklerken de. Demek istediğim, bilgisayarını tüm kontrolü senin elinde ve her şey gözünün önünde olup bitiyor, sorumluluk sana ait. Sen kullanmayı biliyorsan, bilgisayara giren belli, çıkan belli.

Oradan buradan duyduğunda, korsan içerikleri indirirsen sanki bilgisayarını virüsler ele geçirecekmiş gibi korkuyorsun, korkutuluyorsun. İşin içine girince aslında olayların iç yüzünün hiç de öyle olmadığını görüyorsun.

Tabii ki korsanı meşrulaştırmaya çalışmıyorum, orası ayrı ve uzun bir konu. Sonuçta insanlar o oyunlara emek veriyor ve evlerine ekmek götürüyor. Ama yine de sevdiğim oyunların orijinallerini edinip karşılığını ödüyorum. Ancak bir oyunun korsanını oynayıp tecrübe etmeden, ya da denemeden satın almak bana doğru gelmiyor. Zaten bu bizim ülkemizde biraz zor. Ekonomik şartlar yüzünden.

Velhasılkelam, emeğe saygı!

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı