Torrent için kasa toplama

@TheYOLA Devam ediyor olsa bile en son 2018'de foruma girmiş, görmeyecektir fakat tavsiye için ECC bellekli bir sistem ve yazma hızı ve kapasitesi yüksek HDD'ler alınabilir, soğutma da iyi olmalı.

Bu bir şaka olmalı, öyle değil mi? Kişi eve bir web sunucusu kuracağını beyan etmemiş, alt tarafı torrent istemcisi çalışacak bir sistem tavsiyesinde bulunulmasını rica etmiş. Doğrudan bir sistem toplamayı bırakalım bir yana üzerindeki konfigürasyon acınacak raddede olan bir Asus EeePC 1001pxd 2016'dan bu tarafa elektrik kesintileri dahil, yılda bir belki iki defa yapılan bakımları (toz temizliği vs) hariç kapanmadan 7/24 aralıksız çalışmakta.

Üstelik bu bahsettiğim cihaz sadece sürekli aktif torrent istemcisi çalıştırıyor oluşunun haricinde bir de üzerine bağlanmış 2TB'lık USB 2.0 bir External HDD sayesinde primitif bir NAS cihazı vazifesi de görmekte, ana makine ve ev halkının tamamının telefonları bu cihaz üzerinde paylaşıma açılmış External HDD üzerinde depolama/yedekleme işlemlerini gerçekleştirmekteler.

Başta da sorduğum üzere bu tavsiyeniz cidden bir şaka olmalı, aksi halde siz insanlara gereksiz yere alakasız ürün/donanım tavsiyeleri ile boş yere para harcatmayı gerçekten seviyor olmalısınız. Dilerim ki Google aramaları vs üzerinden gelen hiç kimse tavsiyenizi dikkate alıp öyle lüzumsuz bir harcamaya girişmezler.

Başta da sorduğum üzere bu tavsiyeniz cidden bir şaka olmalı, aksi halde siz insanlara gereksiz yere alakasız ürün/donanım tavsiyeleri ile boş yere para harcatmayı gerçekten seviyor olmalısınız.

Ben şaka yapmadım, kişi bu amaçla bilgisayar toplayacak ise ona o işlemden en fazla randıman alacağı şekilde öneride bulunuruz, yargılama konusunda gereği olmayan bir sistem önerisi fakat 7/24 açık bırakanlar ve bunu uzun yıllar yapacak kişilerin bir UPS+sunucularda kullanılan bir işlemci+ uzun süreler çalışmaya uygun olan ECC bellekli sistemleri almanız iyi olur dememiz saçma değil bence. Bu tarz depolama sunucusu işini NAS’lar da görecektir.
Kısaca Torrent için sistem toplamayı mantıklı bulmasam da toplayana mantıklı tavsiyelerde bulunurum, bunda bir sakınca yok (kimin ne için para harcayacağından bana ne).
O iş için toplanmasını tavsiye edeceğim sistem de LGA 1151 platformundan değil LGA 771 platformundan olurdu zaten, Web sunucuları da uzun süreler açık kalmak için tasarladıklarından dolayı ECC bellek tavsiye ettim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı