Çözüldü Torrent İçin VPN Neden Kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
Ben bu olayı internette gördüm: ''Torrent için VPN önerisi''. Girip biraz okudum ve kullanılmaz ise hapse girilebileceğini, IP adresinin ele geçirebileceği... Yani torrent kullanan birisiyim, korsan ile işim olmaz ama çok fazla korsan oyun indiren insan var. Bu insanların hepsi VPN ile mi indiriyor? Ben korsan indiren arkadaşlarımdan böyle şeyler duymadım, merak ettim, bir sormak istedim. Ben de kullanmalı mıyım? Ek olarak VPN interneti inanılmaz yavaşlatan bir şey değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yıllardır torrent kullanıyorum; demosu olmayan oyunları korsan indirdim, beğendiysem satın aldım. "FBI, open up!" gibi bir olay da yaşamadım.

Kaliteli bir VPN servisi kullanırsanız hızda yavaşlık yaşamazsınız çoğunlukla.
Almanya, Polonya gibi ülkelerde korsan dizi, fim olayı yasak olduğu için adamlar VPN kullanıyor. Mesela Jahrein, yanlış olmasın Polonyada iken film izleyecekleri vakit arkadaşı ile izlemiş ve ceza yemişler.

Torrent dosyalarını uTorrent gibi bir BitTorrent istemcisi kullanarak paylaştığınızda, bu dosyalardan daha fazlasını paylaşıyor olabilirsiniz. IP adresiniz açığa çıkar ve kendinizi saldırılara açık bırakırsınız. Bu yeterince kötü değilse, internet servis sağlayıcınız (İSS) ve devlet kurumları ne yaptığınızı görebilir ve telif hakkı yasalarını ihlal ettiğiniz için para cezası alabilirsiniz.

Birkaç ülkede Torrent yasal olarak ciddi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Ama Türkiye'de sorun yaşayan hiç duymadım, görmedim. %99 sorun yaşamazsın diyebilirim.

Güvenlik konusunda ise indirdiğin dosyanın güvenilir olduğunu kimse iddia edemez ama indirme esnasında IP falan ile alakalı bir sorun yaşamazsın. Yani bu aşamada tehlikeli olan tek kısım dosya.

Türkiye'de VPN kullanmana gerek yok. Senin için pek bir avantajı yok. Yukarıda bahsettiğim gibi yasal olarak sorun yaşayan ülkelerde gerekebilir.

Hız konusunda ise her VPN aynı değil. Çoğu ücretsiz VPN çok düşük hızlara müsade ediyor ama yüksek hız verenler de var. Ben ücretli Nord VPN ile yüksek hızlarda Warzone indirmiştim.

Ama ne olursa olsun kimse size %100 garanti veremez. Vpn kullanırken de Torrent kullanırken de her zaman sorun yaşama şansınız var. %100 güvenli diyemeyiz.

Birkaç ülkede Torrent yasal olarak ciddi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Ama Türkiye'de sorun yaşayan hiç duymadım, görmedim. %99 sorun yaşamazsın diyebilirim.

Güvenlik konusunda ise indirdiğin dosyanın güvenilir olduğunu kimse iddia edemez ama indirme esnasında IP falan ile alakalı bir sorun yaşamazsın. Yani bu aşamada tehlikeli olan tek kısım dosya.

Türkiye'de VPN kullanmana gerek yok. Senin için pek bir avantajı yok. Yukarıda bahsettiğim gibi yasal olarak sorun yaşayan ülkelerde gerekebilir.

Hız konusunda ise her VPN aynı değil. Çoğu ücretsiz VPN çok düşük hızlara müsade ediyor ama yüksek hız verenler de var. Ben ücretli Nord VPN ile yüksek hızlarda Warzone indirmiştim.
Warzone için neden VPN ihtiyacınız oldu?

Warzone için neden VPN ihtiyacınız oldu?
İndirmeyle alakalı bir sorun vardı bir ara Battle Launcher'da. Büyük bir güncellemeyi aşırı düşük hızlarda indiriyor hatta arada indirme duruyordu falan. Nord VPN kullanarak diğer sunucudan indirme yapmıştım.

VPN değil de Dedicated IP tarzı bi özelliği vardı onu kullanmıştım. Farkını tam olarak bilmiyorum ama benim sorunumu çözmüştü.

Geri
Yukarı