Torrent nasıl çalışır?

Mesela ben bir oyunun Torrent uzantısını bir siteden indirdim ama hiç Torrent programına bu dosyayı eklemedim. Bu uzantıyı Discord üzerinden arkadaşıma attım diyelim, o da indirmiş olsun. Ona atan kişi ben olduğum için ben de mi sunucu oluyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merkezi sistemlerde tek bir sunucuda veriler depolanır ve herkes oradan indirir. Torrentte merkezi sunucu yok. P2P mantığında çapraz eşleştirme yapar. Alıcı aynı zamanda gönderici olabilir.

Torrent programını bilgisayardan kaldırdık ama oyun hala duruyo hala bu dediğiniz şey devam eder mi peki
Hayır
Mesela ben bir oyunun Torrent uzantısını bir siteden indirdim ama hiç Torrent programına bu dosyayı eklemedim. Bu uzantıyı Discord üzerinden arkadaşıma attım diyelim, o da indirmiş olsun. Ona atan kişi ben olduğum için ben de mi sunucu oluyorum?
Hayır .torrent uzantılı dosyalar sadece torrentin meta bilgisini içerir. Herhangi bir torrent programı ile bu dosyayı çalıştırırsan indirme başlar ve dosyanın inmesi bittiğinde "gönderiliyor" şeklinde bir yazı yazar. Bu sendeki dosyayı da torrent ağında insanlarla paylaştığını belirtir. Sadece bu durumda sunucu durumuna geçersin ve istersen iptal edebilirsin.

Geri
Yukarı