Toshiba Portege Z30-B-130 mu Apple Macbook Pro mu?

prototurk

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ultrabook tarzında bir bilgisayar arıyorum. Hafif, 13.3 inch büyüklüğünde, sarjı çok gidecek şekilde.

2 tane bilgisayar arasında kaldım.

Birincisi Toshiba Portege Z30-B-130

Intel® Core™ i5-5200U işlemci
Intel® HD Graphics 5500 Grafik Kartı
8 GB RAM | Maksimum genişleme : 16 GB
256 GB SSD
Fiyat: 3800 TL ( 100 TL hediye çekimle 3700 TL)

İkinciside Apple Macbook Pro

Intel Core i5
Intel Iris Graphics 6100
8 GB RAM
128 GB SSD
Fiyat: 3800 TL

Sizce hangisi?

Apple'in retina ekran ve tasarımı hoşuma gidiyor. Ayrıca çözünürlük ve ekran kartı avantajı var. Ama bir yandanda 128 gb alan ne kadar yeterli olacak. Toshibanın ise 256 gb ve 16 GB'a sonradan yüksektilebilme avantajı var.

Macbook Pro, Ultrabook klasmanında değil ancak karşılaştırdığınız Ultrabook' tan çok daha iyi bir tercih. Apple' ın kullandığı piller diğerlerinden çok daha uzun süre kapasitesini koruyor. Gün içinde ekrandan bolca yazı okuyorsanız Retina ekranın verdiği rahatlık başka ekranlarda zor bulunuyor. Intel HD5500 zamanla çok yetersiz kalacaktır. Malzeme kalitesindeki farktan bahsetmemize gerek bile yok sanıyorum. ram ve sabit disk kapasitesine bence bu kadar takılmayın, 4gb macbook pro lar dahi çok hızlı hala.

Kafama yattı aslında macbook pro.

Artık taşınabilir harddisk ile falan telafi edicem.

İşletim sisteminde zorluk çeker miyim? Klavye kısayolları olsun falan. Windowsta çok sık kullanıyorum.

Kafama yattı aslında macbook pro.

Artık taşınabilir harddisk ile falan telafi edicem.

İşletim sisteminde zorluk çeker miyim? Klavye kısayolları olsun falan. Windowsta çok sık kullanıyorum.

2 senedir düzenli olarak MacOS X ve yaklaşık 20 senedir Windows kullanıyorum, alışma süreci 1 hafta filan sürdü, touchpad' e alışmanız asıl mesele, klavye kısayolları falan pek sıkıntı yaratmıyor. İhtiyaç halinde dual boot olarak Windows ta kurabiliyorsunuz. Ha ben memnun değilim MacOS X ten ve Macbook Pro' dan keza o fiyat segmentinde benim program gereksinimlerimi karşılamıyor ancak sizin durumunuzda işinizi tamamen görecektir, ayrıca Safari, web gezintisi ve video izlerken bataryayı çok optimal kullanıyor 7-10 saat gibi rakamlar görebiliyorsunuz aktif kullanımda.

Ha ben memnun değilim MacOS X ten ve Macbook Pro' dan keza o fiyat segmentinde benim program gereksinimlerimi karşılamıyor ancak sizin durumunuzda işinizi tamamen görecektir, ayrıca Safari, web gezintisi ve video izlerken bataryayı çok optimal kullanıyor 7-10 saat gibi rakamlar görebiliyorsunuz aktif kullanımda.

Mesela hangi programlar. Ben işim gereği alıyorum aslında. Yazılım için alıyorum. Kodlama, tasarim, Photoshop gibi... Fazla ağır programlar değil yeterli olur herhalde.

Mesela hangi programlar. Ben işim gereği alıyorum aslında. Yazılım için alıyorum. Kodlama, tasarim, Photoshop gibi... Fazla ağır programlar değil yeterli olur herhalde.
Bu saydığınız programlar için tabii ki fazlasıyla yeterli. Intel Iris, entegre grafik kartları içinde iyi olanlarından aslına bakılırsa, Premiere, After Effects, Blender vs. gibi programlar için de makul şekilde kullanılabilir ancak işte o noktada CUDA destekli ve güçlü bir harici ekran kartı ihtiyacı doğuyor benim açımdan, taşınabilir ve aktif render yapabilen güçlü bir oyuncu notebook' u veya workstation bana daha uygun. Photoshop vs. kullanıyorsanız renklerin doğru gösterilmesi önemlidir, Retina ekran 2560x1600 piksel çözünürlüğe sahip ve renkleri son derece doğru gösteriyor, baskı yaptığınızda tatsız sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz. Linkini verdiğiniz Toshiba' da 1366 x 768 piksel çözünürlüklü tahminen IPS panel olmayan, renkleri de muhtemelen doğru vermeyen bir ekran kullanılmış ki 2015 yılında 3800 lira fiyat etiketi olan bir cihazda bu ekranı kullanmak son kullanıcıyı birazcık yolunacak kaz yerine koymak oluyor :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı