Toshiba Qosmio overclock nasıl yapılır?

adasko

Kilopat
Merhaba arkadaşlar konu başlığında belirttiğim üzere Toshiba Qosmio X70-B-10U bir laptopum var ve buna fps yükseltme adına GPU overclock yapmak istiyorum fakat hiçbir OC programı ile bunu başarabilmiş değilim. Yani bir gariplik var. Asus bir laptop ile yaptığımda oluyor fakat bu laptop ile olmuyor. Kilit vs. gibi bir şey mi söz konusu? Aklımda sadece bu fikir oluştu ve ayrıntılı bir kaynağa da rastlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX770M harici ekran kartına sahip olduğunu görüyorum. Herhangi bir kilit, limit söz konusu değil.
Var olan programların tümünü kaldır ve NVDIA Inspector indir, pencereden bir görüntü aktar bana, yardımcı olacağım.

Örnek :

nvidia_14350305_090739.png

bilgisayar kurdu hayır benim ekran kartım o değil yanlış bakmışsın benim ki ati r9 m265x.

orkun köksal edilebilir ise nasıl olucak söylermisin acaba? riskin farkındayım o sorun değil ama nasıl yapıldığını bir türlü çözemedim hiç bir programla olmuyor kilit gibi birşey var bence toshiba için...

not: ben cpu için istemiyorum yalnız gpu için istiyorum onuda baz alırsanız.

SAPPHIRE_TRIXX_installer_5.2.1 bu program işe yaradı başka arayan varsa belki yardımcı olur diye yazayım.

bilgisayar kurdu hayır benim ekran kartım o değil yanlış bakmışsın benim ki ati r9 m265x.

orkun köksal edilebilir ise nasıl olucak söylermisin acaba? riskin farkındayım o sorun değil ama nasıl yapıldığını bir türlü çözemedim hiç bir programla olmuyor kilit gibi birşey var bence toshiba için...

not: ben cpu için istemiyorum yalnız gpu için istiyorum onuda baz alırsanız.

SAPPHIRE_TRIXX_installer_5.2.1 bu program işe yaradı başka arayan varsa belki yardımcı olur diye yazayım.
AMD Crimson Edition ile overclock yapabilirsiniz eğer bir yazılım arıyorsanız.

yalnız hiçbirşey anlamadım bu işten ben deniyorum normalde benim gpu mhz değerlerim 625 e 1000 overclock ile örneğin bu değeri 800 e 1200 falan yaptığımda oyunlar açılmıyor mesela 650 e 1050 falan yapınca bu sefer açılıyor fakat fark görülmüyor yani bu overclock olayında ben baya bir fark olabilecek sanıyordum fakat yok öyle bir şey zorlayamıyorum ki

yalnız hiçbirşey anlamadım bu işten ben deniyorum normalde benim gpu mhz değerlerim 625 e 1000 overclock ile örneğin bu değeri 800 e 1200 falan yaptığımda oyunlar açılmıyor mesela 650 e 1050 falan yapınca bu sefer açılıyor fakat fark görülmüyor yani bu overclock olayında ben baya bir fark olabilecek sanıyordum fakat yok öyle bir şey zorlayamıyorum ki
Ufak frekans artışlarının FPS'ye etkisi görülemeyecek kadar azdır, stabil değerleri bulana dek yavaş yavaş arttırarak test edin.

Dostum sana sağlıklı biçimde yardımım dokunacak olsa zaten en başında yardımcı olurdum.
Voltajsız performans artışı harici ekran kartlarından bile ufak bir miktara kadar beklenebilir.
Kaldı ki R9 M265x gibi bir yongadan bekliyorsun bunu, frekans artışları ile stabil olarak gidebileceğin yer bile çok kısıtlı.

Overclock sandığınızın aksine eski nesil veya yeni nesil ancak hız aşırtmaya uygun olmayan donanımlara değil, yeni nesil ve üst seviye, hız aşırtmaya uygun birleşenlerde anlam kazanır.
Leptopların ne işlemcisine ne de grafik işlemcisine hiçbir şekilde hız aşırtma uygulamaya çalışmayın boş yere.
Performans istiyorsanız 500 kuruş fazla verip daha iyisini alacaktınız en başta.
500 kuruş az verip overclock ile kapatamazsınız bu açığı.

Uzun uzun yazıyorum ki kafanızda neyin ne olduğu belirsin, overclock bu kadar basit bir iş değil.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı