Toshiba Satellite C650 İşlemci Değiştirmek Mümkün mü?

İSKENDERUN lu

Kilopat
Öncelikle herkese merhaba. Toshiba Satellite C650 bilgisayarım da Intel Pentium T4500 2.30 GHz işlemcim var bunlarda nesil olayı var mı bilmiyorum. Şimdi bu modelde ekran kartı dahili olarak işlemcinin içerisinde yer alıyor (Intel 4 Series Express Chipset Family) Bu bilgisayara ekran kartı takılacağını sanmıyorum. Benim amacım en azından içerisinde Intel HD Graphics bulunduran bir işlemci kullanmak. Sizce bu makineye hangi işlemciyi takabilirim? Core 2 Duo'da HD Graphics var mı bunu söylerseniz sevinirim. Bir de bu Pentium işlemcinin yerine bu modeli takarsam GPU konusunda daha iyi olur mu? Yarın bunu iş yerime götürüp yaptırmayı düşünüyorum.

İnternette baktığıma göre bu işlemci modeli 478 PİN

anakartın işlemci soketinin soket tipini belirten numaralarını aıda64 gibi programlar aracılığı ile öğrenmelisin ve soket tipine uygun olan işlemcileri araştırarak bütçene göre en uygun olanı satın almalısın.
örnek bir soket tipine göre işlemci listesi incelemek istersen....

Aynen benim ki 18K olan modeli ama CPU-GPU tarafında aynılar zaten. Bu GMA 4500M kart değiştirilebilir bir yapıya mı sahip peki yoksa hep onu kullanmak zorunda mı kalacağım?
Bence hiç gerek yok. Bir E-Gpu (Harici ekran kartı modülü) alın. İstediğiniz masaüstü ekran kartını kullanın. Tabi diğer donanımın limitleri dahilinde.

Toshiba bilgisayarınız eski ama taş gibi. Bende tek çekirdekli olanından var bir tane. 512 MB Ram vardı, sadece 1 GB Ram ekledim. Bir daha da kapağını açmadım. Ne macun, ne toz ne de herhangi başka birşeye dokunmadım. Lubuntu (Ubuntu LXDE) ile canavar gibi iş yapıyor. Yani bendeki 50 CC'lik motorsiklet gibi, sizinki de bunun yanında çift silindir 350 CC motor gibi...
Onun da ona göre alıcısı olur. Özellikle Linux kullanıcıları için biçilmiş kaftan... ;)
Donanım bakımı falan yapıp performansı kontrol edin. Yeterli gelmiyorsa o bilgisayarı Linux ile kullanın bence.

Ekran kartınız işlemci değil de anakarttan geliyor sanki.

Aynı grupta yer alan diğer işlemciler şurada: Önceki Adı Penryn Olan Ürünler

İçinde gerçekten epey güçlü işlemciler var. Q ve X serisi mesela...
Favorimse şu: Intel[emoji2400] Core[emoji769]2 QX9300 Extreme İşlemci (12M Önbellek, 2.53 GHz, 1066 MHz FSB) Ürün Teknik Özellikleri

Ama Çin (Aliexpress'te QX9300 400 lira civarında) dışında nereden bulunur, nasıl değişir gibi kısımları çok çetin. Bir donanımcı ile görüşün bakalım...

Eldekini satıp, bu işlemcilerden beğendiğiniz biri ile oluşturulmuş başka bir bilgisayar bulmak daha kolay olur sanırım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı