Toshiba Satellite L50-B-27L ekran kartı değişir mi?

berkay0006

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Toshiba Satellite L50-B-27L
dizüstü bilgisayarım var. Ekran kartını mümkünse değiştirmek istiyorum. Değişir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç o topa girme.

Bir de konu açmadan önce araştırma yapsan olmaz mı? Google'da bile arasan sana dizüstü bilgisayarda ekran kartı değiştirmenin ne kadar zor olduğunu anlatan yazılar bulacaksın.

Merhaba, Toshiba Satellite L50-B-27L
dizüstü bilgisayarım var. Ekran kartını mümkünse değiştirmek istiyorum. Değişir mi?

Dizüstü bilgisayarların ekran kartları sadece grafik işlemciden oluşur ve genellikle anakarta lehimlidir. Yani değiştirmen imkansız.

10 yıl önce dediğin doğruydu ancak son 6-7 yıldır çıkan dizüstü bilgisayarların pek çoğunun grafik kartı değiştirilebiliyor. Hatta geçen ay patates olmuş GTX 670M kartımı söküp yerine GTX 765M taktım. Eğer kart modeli GTX serisi ise MXM slotuna sahip olduğu için RAM söküp takar gibi çok rahat bir şekilde ekran kartı değiştirebiliyorsun. Eğer GTX serisi bir kart değil, ama harici bir ekran kartı ise, kısmen de olsa aynı model başka bir kart takabilirsin. 2. söylediğim upgrade için değil, yanmış kartlar için bir seçenek.

İşin özeti şu. Gaming serisi ekran kartlarını ,TDP(Watt) değerini aşmamak kaydıyla çok rahat değiştirebiliyorsun. Gaming olmayan ama harici olan kartları ise, eğer bozulduysa falan bazı modellerde aynı model kart ile değiştirebiliyorsun. Ebay' de istemediğin kadar sıfır ve 2. el mobil ekran kartı mevcut.

Edit : Üstteki yazdıklarım genel bilgilendirme idi. Kart modelini biraz araştırdım ancak çok net bir bilgi kaynağı bulamadım. Sadece bazı yerlerde onboard olduğu yazıyor. Eğer yanmadıysa, sadece performans sorunları yaşıyorsan bir bilgisayarcıya götür ve fan temizliği ile termal macun değişimi yapsın. Bu sırada da içine bakarak ekran kartının akıbetini öğrenebilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı