Çözüldü Toshiba Satellite L505-110 SSD takılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PKShauna

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Lisans Öğrencisi
Merhabalar, elimde Toshiba Satellite L505-110 model dizüstü bilgisayar bulunmakta. Küçük kardeşime uzaktan eğitimde yardımcı olması açısından vermeyi düşünüyorum ancak doğal olarak fazlasıyla yavaş çalışıyor. Eğer mümkünse biraz yükseltme yapmayı düşünüyorum, bu konuda birkaç sorum olacaktı sizlere;
  1. SSD takılabilir mi veya başka bir yükseltmeye açık mıdır?
  2. Bu dizüstü bilgisayar için Windows'un hangi sürümü daha performanslı çalışır?

Çözüm
"Motherboard Chipset: Intel GM45 (Cantiga-GM) + ICH9M (Base)" yazıyor.
SATA 2 destekliyormuş. SSD aldığınız zaman tam hızından yararlanamazsınız ancak yine de hatırı sayılır bir fark olacaktır. Yani almaya değer.
128 GB bir SSD yeterli olacaktır.
Gigabyte SSD 120 GB modeline bakabilirsiniz.
Bu arada CD-ROM kısmına takmaktan ziyade HDD yerine SSD takmayı düşünüyorum ancak CD-ROM yerine takmak daha sağlıklı oluyorsa o da olabilir.
HDD yerine SSD takmak daha mantıklı. CD-ROM girişine takarken dönüştürücü kullanmanız gerekiyor, ayrıca CD-ROM girişleri genellikle daha düşük bir SATA standardı kullanıyor.
Windows 10 için ekran kartım ATI Radeon HD 4650'nın sürücülerini bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
GPU'nuzun maalesef Windows 10 için sürücü desteği yokmuş.

Windows 7 ve Windows 8.1 için yapılmış birçok sürücünün Windows 10 ile uyumlu çalıştığını duydum ancak pek önerdiğim bir şey olduğu söylenemez. Windows 8.1 kurmanızı öneririm bu durumda, Windows 8 sürücüsü kurabilirsiniz.
CD-ROM kısmına takabilirsiniz. Şu cihazlar buna olanak sağlar;

Şu yazıya bakarak da CD-ROM modelini öğrenebiliriz, bu şekilde de kalınlığına, ardından da hangi kızağı alacağımıza karar verebiliriz.

Mevcut hard diski çıkarıp yerine SSD takabilirsiniz. Toplamda 8 GB desteğiniz görünüyor. Belleğiniz bundan daha az ise bellek eklemesi de yapılabilir. İkisini yapınca laptop uçuşa geçer.

Adsız.png

SSD takılabilir mi?
Evet, takılabilir ancak SATA 2 mi 3 mü destekliyor, emin değilim. Güney köprünüzü HWiNFO ile öğrenip paylaşabilir misiniz? Yazılımda "Motherboard" bölümüne bastığınızda "Motherboard Chipset" bölümünde yazar.

SSD önerisi için bütçenizi belirtirseniz daha iyi yardımcı oluruz.
Başka bir yükseltmeye açık mıdır?
Anakartınız 8 GB RAM'e kadar destekliyor. Sisteminizde takılı olan RAM'in değerlerine sahip olanlardan 2x4 GB şeklinde kit olarak alabilirsiniz.
Bu dizüstü bilgisayar için Windows'un hangi sürümü daha performanslı çalışır?
Windows 10 Home 64 bit kurabilirsiniz SSD'yi taktıktan sonra. HDD'ye kurarsanız çok sinir olabilirsiniz.

Öncelikle yanıtlarınız için teşekkürler.
Güney köprünüzü HWiNFO ile öğrenip paylaşabilir misiniz? Yazılımda "Motherboard" bölümüne bastığınızda "Motherboard Chipset" bölümünde yazar.
Motherboard Chipset: Intel GM45 (Cantiga-GM) + ICH9M (Base) yazıyor. 128 GB bir SSD yeterli olacaktır. Genel olarak tarayıcı üzerinde ödev yapmak için kullanılacak, uygun fiyatlı seçeneklere açığım.
Bu arada CD-ROM kısmına takmaktan ziyade HDD yerine SSD takmayı düşünüyorum ancak CD-ROM yerine takmak daha sağlıklı oluyorsa o da olabilir.
2) Bence Windows 8.1 Single Language çok iyi gider.
Windows 10 Home 64 bit kurabilirsiniz
Son olarak Windows 10 için ekran kartım ATI Radeon HD 4650'nın sürücülerini bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

"Motherboard Chipset: Intel GM45 (Cantiga-GM) + ICH9M (Base)" yazıyor.
SATA 2 destekliyormuş. SSD aldığınız zaman tam hızından yararlanamazsınız ancak yine de hatırı sayılır bir fark olacaktır. Yani almaya değer.
128 GB bir SSD yeterli olacaktır.
Gigabyte SSD 120 GB modeline bakabilirsiniz.
HDD yerine SSD takmak daha mantıklı. CD-ROM girişine takarken dönüştürücü kullanmanız gerekiyor, ayrıca CD-ROM girişleri genellikle daha düşük bir SATA standardı kullanıyor.
Windows 10 için ekran kartım ATI Radeon HD 4650'nın sürücülerini bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
GPU'nuzun maalesef Windows 10 için sürücü desteği yokmuş.

Windows 7 ve Windows 8.1 için yapılmış birçok sürücünün Windows 10 ile uyumlu çalıştığını duydum ancak pek önerdiğim bir şey olduğu söylenemez. Windows 8.1 kurmanızı öneririm bu durumda, Windows 8 sürücüsü kurabilirsiniz.

Çözüm
Yok ise Windows 8 64 Bit için olanı kurabilirsiniz. Kurmuyorsa Aygıt Yöneticisine girin ve Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesinden ekran kartınıza sağ tıklayıp güncelleştire basın. Ayrıca SSD isterseniz HP S600 ya da HP S700 öneririm.

Merhabalar, elimde Toshiba Satellite L505-110 model dizüstü bilgisayar bulunmakta. Küçük kardeşime uzaktan eğitimde yardımcı olması açısından vermeyi düşünüyorum ancak doğal olarak fazlasıyla yavaş çalışıyor. Eğer mümkünse biraz yükseltme yapmayı düşünüyorum, bu konuda birkaç sorum olacaktı sizlere;
  1. SSD takılabilir mi veya başka bir yükseltmeye açık mıdır?
  2. Bu dizüstü bilgisayar için Windows'un hangi sürümü daha performanslı çalışır?
Geç ama belki aynı konu dan muzdarip olanlar vardır. Bende aynı laptop var. Ve ssd taktım sata2 hızında bir hız gayet hızlandı. Win 10 64bit performance kurulu. Gayet hızlandı. Ram 8gb çok fazla + olmayacaktır. Win10 kendi yazılımı ile sürücü destekliyor. Gpu nun win7 den sonra yazılımı yok. Bence o laptop da sadece ssd değiştirmek makül. Hdd yi cd rom kısmına dönüştürücü ile ssd yi hdd yerine bağlamalısınız.

Geç ama belki aynı konudan muzdarip olanlar vardır. Bende aynı laptop var. Ve SSD taktım SATA2 hızında bir hız gayet hızlandı. Win 10 64 Bit performance kurulu. Gayet hızlandı. RAM 8 GB çok fazla + olmayacaktır. Windows 10 kendi yazılımı ile sürücü destekliyor. GPU'nun Windows 7'den sonra yazılımı yok. Bence o laptop da sadece SSD değiştirmek makül. HDD'yi CD ROM kısmına dönüştürücü ile SSD'yi HDD yerine bağlamalısınız.

Kardeş bende de aynı bilgisayar var. Samsung SSD takmayı düşünüyorum.
1-Acaba Samsung SSD hardisk takarsam sorun olur mu?
2-Ben hardiski HDD yerine takmayı düşünüyorum. (CD ROM yerinde kalacak) bir sorun çıkar mı acaba? Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı