Toshiba Satellite Windows 10 kurulumu başlamıyor

Shadowslayer

Hectopat
Makaleler
2
Windows 7 Enterprise'dan Windows 10'a gecmeye calisiyorum.
Bilgisayarim Toshiba Satellite yani eski nesil. Her seyi dogru yapmama ragmen Boot Menusune girip USB'yi sectigimde Windows normal baslatiliyor.
Yaptigim islemler:
Windows 10 surum 1803 ISO dosyasini indirdim ve Rufus 2.2 kullanarak bellege yukledim (Rufus'un yeni surumu karmasik geldigi icin eskisini kullandim).
Bilgisayari kapatip USB bellegi taktim ve bilgisayari tekrar acip F12 tusuna basarak Boot menusune girdim. Burada bilgisayar eski nesil oldugu icin 4 secenek cikiyor:
  • Hard Drive
  • CD-ROM Drive
  • Removable Devices
  • Network boot
USB bellekle yaptigim icin 3. secenegi seciyorum ama kurulum yapmasi gerekirken Windows normal baslatiliyor. Sistem ozelliklerime de baktim sistem gereksinimlerini karsiliyor Windows 10'un. Lutfen yardim edin dunden beri su lanet hatayla ugrasiyorum.

Duzenleme: Removable Devices'i basa alip tekrar denedim yine olmadi.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Belki gereksiz bir soru ama removable device dedikten sonra F10'a basıp kayıt etmiyor olma ihtimaliniz var mı acaba?
2-Eğer biosunuz UEFI desteklemiyorsa Rufus ile USB'nizi hazırlarken "Disk bölüm düzeni ve hedef sistem türü " bölümünde "BIOS yada MBR için UEFI Bölüm Düzeni"ni seçmeniz gerekiyor diye biliyorum. Bu seçeneği seçtiniz mi?

1-Belki gereksiz bir soru ama removable device dedikten sonra f10 a basıp kayıt etmiyor olma ihtimaliniz var mı acaba?
2-Eğer biosunuz UEFI desteklemiyorsa Rufus ile usb nizi hazırlarken "Disk bölüm düzeni ve hedef sistem türü " bölümünde "Bios yada MBR için UEFI Bölüm Düzeni" ni seçmeniz gerekiyor diye biliyorum. Bu seçeneği seçtiniz mi?
BIOS'tan yaptigim islemi soruyorsaniz evet kaydettim. Ve alttaki islemi de yaptim dediginiz secenegi sectim.

Peki BIOS'a girip boot ekranına geldiğinizde "Boot Mode" diye bir seçenek olması gerekiyor. Orda Lecacy BIOS yazıyorsa Rufus ile USB oluştururken "Dosya Sistemi" bölümünü NTFS eğer UEFI yazıyorsa FAT32 seçmeniz gerekiyor. Eski BIOS'larda UEFI olmadanda o seçenek çıkıyor mu bilmiyorum ama eğer böyle bir seçenek yok ve bahsettiğiniz gibi sisteminiz eski ise direkt NTFS olarak biçimlendirin. Rufus'ta bildiğim kadarıyla dosya sistemi bölümü FAT32 varsayılan olarak kalıyo onu değiştirmeniz gerekir.

Mantikli geliyor ise yarar galiba. Eger ise yararsa direk formatlayacagim. Size donus yaparim. Tesekkurler,
Rufus 2.2'de yaptigim secenkler:
  • Disk bolum duzeni - BIOS ya da MBR icin UEFI-CSM bolum duzeni
  • Dosya Sistemi - NTFS
  • Ayirma birimi boyutu - 4096 byte (Varsayilan)

Bicimlendirme seceneklerinden sunlari actim:
  • Hizli bicimlendir
  • Acilis diski olusturma yontemi ISO yansimasi
  • Genisletilmis etiktet ve Simge Dosyalari olustur

Gelismis seceneklerden sunlari actim:
  • Eski BIOS'lar icin duzeltme ekle
  • Rufus MBR kullan. BIOS kimligi secin 0x80 (Varsayilan)
Olayi cozdum. Benim PC 32 bit destekliyor ama ben 64 bit indirmisim o yuzden dosyalari gormuyor. Ben cok aradim ama 32 bit iso dosyasini bulamadim bildigin bir site varsa soyler misin?

Windowsun sitesinden direkt windows 10 ISO'su indirme şansınız var. Fakat naçizane tavsiyem eğer ki windows 10'un eksta özellikleri (XBOX servisleri, güvenlik duvarı, cortana ....) kullanmıyacam hızlı ve akıcı olsun derseniz kokteyl sürümünü tavsiye edebilirim. Ben kendim kullanıyorum çok hızlı ve gerçekten stabil. Forumda yorumlar var ve Kokteyl Tweaks yazıp açılan sitede kokteyl info açıklamasını okursanız sistemde yapıcağı değişiklikleri görebilirsiniz. Hangisini seçeceğiniz size kalmış ben ikisinde de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkürler ama 32 bit ISO dosyası da işe yaramadı.
Boot menüsüne girerken Hard Disk'in yanında + işareti var yani Hard Disk'i görüyor ama USB'nin yanında + işareti yok.
Bugün format CD'si alıp formatlayacağım zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı