Toshiba TR200 SSD hiçbir işlem yapmıyor

AtTh33nd

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Ne yaptıysam işin içinden çıkamadım ve buraya yazmaya karar verdim. Umarım bana yardımcı olabilirsiniz?

* Yaklaşık 3 ay önce Lenovo Yoga marka i3 işlemcili notebooka hız kazandırmak için 480GB Toshiba TR200 SSD aldım. Sürücüyü 4'e böldüm ve kullanmaya başladım. Bundan 3 hafta önce bilgisayarımı açtığımda, Lenovo yazan açılış ekranında kalarak sürekli yeniden başlatmaya başladı. Tabi alt kısımda yüklenme işareti olan yuvarlak her seferinde dönmeye devam ediyordu. Normalde de bu şekilde açılıyor ve hemen akabide Windows 10 giriş ekranı geliyordu. Sanırım Windows çöktü diye düşünerek önyüklemeli USB ile tekrar kuruluma geçtim. Ancak temiz kurulum için C'yi formatlayamadım. Bölümü silmeyi denedim o da olmadı. Eski Windows'un üzerine kurmayı denedim bu sefer ama dosyaları yüklerken hata aldım.
* Bunun üzerine eski HDD'yi bilgisayara taktım. SSD'yi de harici kutuya aldım. Cihazı bilgisayara taktığımda SSD içeriğini görebiliyorum. Disk içerisindekileri kopyalayabiliyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. Yalnız diske format atamıyorum. İçindeki dosyaları taşıdıktan sonra SSD'yi bilgisayardan çıkarıp geri taktığımda aynı dosyalar geri geliyor. SSD'ye dosya kopyaladığım zaman da çıkarıp taktığımda dosya geri gidiyor.
* Diski tamamen temizlemek için Diskpart kullandım. "clean" yazdığımda Windows Disk Yönetimde bütün SSD siliniyor. Yalnız "Create Partition Primary" yaptığım anda Windows Disk Yönetiminde SSD içeriğinde olan önceki disk bölümlerim aynen geri geliyor fakat DiskPart görevi tamamlayamayarak "İstek zaman aşımına uğradı" uyarısı veriyor. Yazma sorunu mu var acaba diyerek Diskpart ile "OnlyRead" seçeneğini de kontrol ettim ama sorun bulamadım.
* Bundan sonra PartedMagic ile önyüklemeli USB ile bilgisayarı başlatıp SecureErase yaptım. İşlem çok uzun sürdü ama yine değişen birşey olmadı. Aynı bölümler tekrar geldi.
* Sonra Toshiba OCZ Utility ile denedim. Toshiba'nın bu yazılımı ne Windows'ta ne de USB Önyüklemeli disk ile başlattığımda SSD'yi görmedi. SSD öylece elimde kaldı.
Hiçbir işlem yapamıyorum. İçindeki dosylarımı silebilirsem garantiye göndereceğim. Bu konuda bir fikri olan var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
USB üzerinden mi formatlamak ve-veya bölümü silmek istedin? Eğer öyle ise DVD RW üzerinden formatla veya sil bölümü. WİN yüklü CD varsa sende. Bir zamanlar başıma gelmişti aklımda kaldığı kadarıyla USB üzerinden yapamamış DVD RW üzerinden çözmüştüm

SSD bilgisayara direkt bağlı iken USB üzerinden boot ederek formatlamak veya bölümleri silmek istedim. Daha sonrasında harici hdd kutusuna bağladım denedim. Her iki durumda da bir sonuç alamadım.

SSD bilgisayara direkt bağlı iken USB üzerinden boot ederek formatlamak veya bölümleri silmek istedim. Daha sonrasında harici hdd kutusuna bağladım denedim. Her iki durumda da bir sonuç alamadım.
HDD Low Level Format Tool kullanabilir veya MaxBlast 5 programını cd ye yazdırıp, Low Level Format atabilirsiniz, biraz araştırırsanız gayet basit bir işlem. Bu işlem ssd yi sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürür. Youtube da filan nasıl yapılır videoları mevcut.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim deneyeceğim.
HDD Low Level Format Tool kullanabilir veya MaxBlast 5 programını cd ye yazdırıp, Low Level Format atabilirsiniz, biraz araştırırsanız gayet basit bir işlem. Bu işlem ssd yi sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürür. Youtube da filan nasıl yapılır videoları mevcut.
Denedim ama ondan da bir sonuç çıkmadı. Sadece HDD Regenarator kaldı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı