Toyota Auris ile Launch Control denerken yanık kokusu

evrN

Hectopat
2013 Toyota Auris 1.4 dizel otomatik aracımızda Launch Control var mı diye test etmek istedim freni kökledim sonra gaza hafif bastım hafif basınca bir şey yoktu sabit 2000 devir çeviriyordu sonra yüklendim araba stop etti ve yanık kokusu geldi. Sonra çalıştırıp devam ettim, bir şey olmuş mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arabada yokuş kalkış varsa onu aktif etmiş olabilirsin belki de. Fren balatasıdan gelmiş olabilir koku.

Yokuş kalkış otomatik devreye giriyor ama gaza basınca kapanıyor hocam araç ileride gitmedi direk gaza bastığım an stop etti ve yanık kokusu geldi iç kısımlardan.

Başka birşey gelmiyor aklıma. Hani sonuçta zorlu yerde kaldığım zaman devri yükseltip sonra debriyajdan ayağımı çektim çoğunluk bunu yaptığım zaman patinaj atıyor. Eğer bu kadar endişeli isen iyi bir ustaya derdini anlat desem adam belki de hiç yoktan paranı alabilir. Soğuk motora yüklenmiş olabilirsin yada dizel araba benzinli gibi hemen çalıştırdım gideyim istemez ısınmak istiyor en azından 5 Dk. Ve yolda biraz çubuk yükselmeye başlayana kadar. Ama koku nereden gelmiş aklıma bir yer gelmiyor en mantıklı cevap gelmiyor.

Başka birşey gelmiyor aklıma. Hani sonuçta zorlu yerde kaldığım zaman devri yükseltip sonra debriyajdan ayağımı çektim çoğunluk bunu yaptığım zaman patinaj atıyor. Eğer bu kadar endişeli isen iyi bir ustaya derdini anlat desem adam belki de hiç yoktan paranı alabilir. Soğuk motora yüklenmiş olabilirsin yada dizel araba benzinli gibi hemen çalıştırdım gideyim istemez ısınmak istiyor en azından 5 Dk. Ve yolda biraz çubuk yükselmeye başlayana kadar. Ama koku nereden gelmiş aklıma bir yer gelmiyor en mantıklı cevap gelmiyor.
yaklaşık 1 yıl önce araç 'E' konumundayken otobanda stop etmişti servis baskı balata değiştirmişti.Acaba baskı balataya büyük bir zarar vermiş olabilir miyim?

yaklaşık 1 yıl önce araç 'E' konumundayken otobanda stop etmişti servis baskı balata değiştirmişti.Acaba baskı balataya büyük bir zarar vermiş olabilir miyim?
Sistemdeki herşey olabilir otomatik araba bu konularda biraz daha nazik bende manuel var herşey mekanik nerdeyse kemikli bir vites ama otomatikte sistem değişiyor. Şuan arabayı sürerken bir eksik varsa performansta hissedersiniz ama yolda kalmak istemiyorsanız servise uğrayın en azından check up yapma imkanları varsa yapsınlar.

Fren balatası ile alakalı olduğunu sanmıyorum koku debriyajdan gelmiştir (Yarı Otomatik ise), launch Control her araçta yoktur,

Tabii yarı otomatik veya tam otomatik duruma göre değişebilir ama işin özünde zaten koku gelip araç motor durdu ise muhakkak bir şeyler yanlış gitmiştir.

Geri
Yukarı