Çözüldü Toyota Corolla alt takımdan sesler geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

stenntugra

Centipat
Daha fazla  
Toyota Corolla E120, 1.6 110HP sol paket sedan araç arkadaşlar. Bilen bilir. Araçta alt takımı tamamen yenilesek dahi gelen alt takım sesleri var. 80-100 arası fazla bir titreşim var. Sola veya sağa direksiyonu dönderip gaza basınca tık sesi var. Ne kadar rot balans cart curt ayarı yaptırsak da araç keyfine göre bazen sağa bazen sola çok az çekebiliyor, ve yüksek süratlerde 100 ve sonrası hızlarda sol ön tekerden bir plastik sürtme sesi geliyor. Frene basınca daha da artıyor. Hız düştükçe azalıyor. Bir de 2. viteste düşük hızda kaldırmaya çalışırken (sadece debriyaja basıldığında) garip bir ses geliyor sürtme sesi gibi ama daha cırt (nasıl diyeceğimi bilemedim) bir ses. Anlam veremedik. Aracı aldık sorunsuz gidiyor gayet memnun kaldığımız araç ama malum pederden kalma ben en küçük kusurda bile takıntı yapıyorum. Peder de sorunu bulsam yaptıracağım diyor. Tamircimize götürüyoruz sorun yok diyor fakat araçta belirgin sesler var belirttiğim gibi. Anlayan ustalarım varsa yardımcı olabilir mi?

Çözüm
Tekerleklerden ses geliyorsa göz ardı etmemek lazım, virajda taklaya geliyor millet sonra.
Hocam o kadar yol yaptık viraj performansı falan mükemmel, fakat ileride ne türlü bir belayla karşılaşırız bilemem.

O araçlarda kronik direksiyon kutusu bozuluyor. 250 bin km vardır aracınız diye düşünüyorum. Direksiyo kutusu arızası olarak araştırabilir misiniz? Sorunlarınızla örtüşen şikayetler var mı bir bakın. Kuzenim de 237 binde çok temiz 1.4 D4D vardı ve satmıştı bana niye satmadın diye kızmıştım araba o kadar iyiydi bana zaten direksiyon kutusu bozulmuştu demişti sene 2019 da falan 7 bin lira gibi tamiri vardı. Sıfır alamazsınız zaten direksiyoncular tamir ediyor. İnşallah bir şey yoktur. Araba olduğu yerde hafif sağ sol fazla kırmadan yavaş ve hızlı deneyin çıt çıt gibi tık tık gibi ses varsa direksiyon kutusundandır.
Direksiyon kutusunu değiştirdik hocam direkt.

Sağa sola çekme olayı lastiklerden kaynaklı olabilir, bir taraf daha fazla yıpranmışsa o tarafa çekme yapar. Ses olayı da balatalar ve kaliperler kontrol edilebilir.

Lastikler yeni, rot balansı da kaç kere yapıldı hatırlamıyorum, sadece bir diskler titreme yüzünden değişti Bala'ta ve kaliper hakkında bir fikrim yok.

Çözüm: Sorunun kaynağı sol ön amortisör kulesi imiş, değiştirdikten sonra düzeldi. Yanıtlarınız için teşekkürler, iyi sosyaller dilerim.
Sağa sola çekme olayı lastiklerden kaynaklı olabilir, bir taraf daha fazla yıpranmışsa o tarafa çekme yapar. Ses olayıda balatalar ve kaliperler kontrol edilebilir.

O araçlarda kronik direksiyon kutusu bozuluyor. 250 bin km vardır aracınız diye düşünüyorum. Direksiyo kutusu arızası olarak araştırabilir misiniz? Sorunlarınızla örtüşen şikayetler var mı bir bakın. Kuzenim de 237 binde çok temiz 1.4 D4D vardı ve satmıştı bana niye satmadın diye kızmıştım araba o kadar iyiydi bana zaten direksiyon kutusu bozulmuştu demişti sene 2019 da falan 7 bin lira gibi tamiri vardı. Sıfır alamazsınız zaten direksiyoncular tamir ediyor. İnşallah bir şey yoktur. Araba olduğu yerde hafif sağ sol fazla kırmadan yavaş ve hızlı deneyin çıt çıt gibi tık tık gibi ses varsa direksiyon kutusundandır.

Tekerleklerden ses geliyorsa göz ardı etmemek lazım, virajda taklaya geliyor millet sonra.
Hocam o kadar yol yaptık viraj performansı falan mükemmel, fakat ileride ne türlü bir belayla karşılaşırız bilemem.

Direksiyon kutusunu değiştirdik hocam direkt.

Sağa sola çekme olayı lastiklerden kaynaklı olabilir, bir taraf daha fazla yıpranmışsa o tarafa çekme yapar. Ses olayı da balatalar ve kaliperler kontrol edilebilir.

Lastikler yeni, rot balansı da kaç kere yapıldı hatırlamıyorum, sadece bir diskler titreme yüzünden değişti Bala'ta ve kaliper hakkında bir fikrim yok.

Çözüm: Sorunun kaynağı sol ön amortisör kulesi imiş, değiştirdikten sonra düzeldi. Yanıtlarınız için teşekkürler, iyi sosyaller dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Takozu mu değiştirdiniz? Araç olduğu yerde direksiyonu sağa sola turlu bir şekilde çevirince ses gelince genelde orası bozuk oluyordu. Güle güle kullanın sevindim.

Takoz dediğiniz parçayı anlamadım hocam fakat üst kule dediğim yay ve amortisörün üstünde kapak gibi bir plastiğe benzer parça var, 350TL'ye onu değiştirdik, hiçbir sorun kalmadı, tekrardan teşekkürler.

Geri
Yukarı