Toyota Supra Efsanesi Geri Döndü

Yeni Supra'yı beğendiniz mi?

• Oy verenlerin toplamı
    57
Eskisinin 2JZ motorunu alıp biraz hacim büyütüp revize edip twin turbo şeklinde 450-500 HP yapıp adını 3JZ koysalardı. Kasayıda aerodinamik olarak geliştirip, karakteristik görüntüsünüde çok bozmadan çıkarsalardı. İçinide eskisi gibi F1 kokpiti görünümünü koruyup güncel teknolojileri ekleselerdi. Ortalama, aşırı pahalı olmayan bir fiyattan peynir ekmek gibi satardı.

Yanılıyor muyum acaba performans aracı deyince insanın aklına yarış koltukları sade tasarım aşırı teknolojik etkisi olmayan sistemler eski tip hız göstergeleri vs geliyor benim aklıma. Bu aracın içi ise bilmem kaç bin liralık merso Bmw yi anımsatıyor. Ruhu yok sanki.

Supra, NSX ve GT-R ile rakip değil arkadaşlar. Günümüzde de böyle olmadı, geçmişte de olmadı, gelecekte de olmayacak.

GT-R dediğimiz makinenin tarihi, 90'lı yıllara dayanmaz. 1970 model GT-R olan ''Hakosuka'' modeline dayanır bu efsanenin pistte yarattığı harikalar. 90'lı yılların başında R32 kasası ve RB26 gibi başarılı motoruyla ''Godzilla'' lakabını pistlerdeki üstün başarısından dolayı almıştır. O yıllarda Nissan'ın GT-R modeline herhangi bir rakip gelmediği için ve yarışlardaki ciddi başarısından dolayı takılmıştır bu ad, nitekim günümüzde de ucuz fiyatına rağmen kendinden daha pahalı olan, kendi bölümünün dışında bulunan otomobillere bile taş çıkartır.

NSX ise zamane Honda mühendislerinin mutlak başarısıdır. Teknik verileri olsun, yol tutuş kabiliyeti olsun, motoru olsun, aerodinamiği olsun; kısacası her şeyiyle. Bizzat Ayrton Senna gibi tarihin en iyi F1 pilotları başlığı altında başta yer alacak bir isim tarafından da test edilip üretilmiştir. Ardından S2000 gibi bir şaheserin motorunu üreterek Ferrari'nin rekorunu bile elinde bulundurmuşlardır zaten.

Supra dediğinizde ise sadece 4. jenerasyon kasası hatırlanır, bu hatırlanan kasanın bile öyle ahım şahım bir pist rekoru bulunmamıştır hiçbir zaman. JZ kodlu motorlar elbette çok başarılıdır, zamanın harikasıdır ve günümüzde 1500-2000 beygir arasını kolaylıkla elde etmesi de dayanıklı bir motor bloğu olduğunun kanıtıdır. Ancak arabanın kendisinde diğerleri gibi pist amacı yok. Toyota mühendislerinin günümüzde BMW M240i motoru ile getirmesi de bunun kanıtlayıcı niteliğidir, 330~ beygirlik sıralı 6 ve tek turboşarjlı bir motordan ibaret. Birde opsiyon olarak 4 silindirli bir alt motor seçeneği de olacak diye biliyorum, yani tamamen efsanenin adını kullanıp pazarlama taktikleri. Emisyon değeri gibi etkenler de tabii ki büyük rol oynuyor ama %100 Japon diyebileceğimiz tarzda bir araştırma geliştirme sürecinden geçirmediler bu modeli. Bu motorla ancak 370Z, G37 gibi modellere rakip olacaktır, tam bir keyif aracı olacaktır. 330 beygirlik bir motor fazla iddialı değildir ama sürüş keyfini de aktaracak güçtedir. Emin olun LFA gibi bir şaheseri yakın zamanda bizlere sunmuş olan Toyota mühendisleri gerek görselerdi bu modeli de aşırı yüklemeyi bilirlerdi.

Araba hakkında bence görünüşünde bir sorun yok, neden bu kadar gömülmüş anlamadım. Dışı adeta bir Japon ruhunu andırıyor ve içi de o saf Alman dokunuşlarını hissedebileceğimiz kalitede. BMW ile anlaşarak sadece motoru değil, o klasik Japon plastiğinden ibaret iç dizayndan da kurtulmuşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Supra, NSX ve GT-R ile rakip değil arkadaşlar. Günümüzde de böyle olmadı, geçmişte de olmadı, gelecekte de olmayacak.

GT-R dediğimiz makinenin tarihi, 90'lı yıllara dayanmaz. 1970 model GT-R olan ''Hakosuka'' modeline dayanır bu efsanenin pistte yarattığı harikalar. 90'lı yılların başında R32 kasası ve RB26 gibi başarılı motoruyla ''Godzilla'' lakabını pistlerdeki üstün başarısından dolayı almıştır. O yıllarda Nissan'ın GT-R modeline herhangi bir rakip gelmediği için ve yarışlardaki ciddi başarısından dolayı takılmıştır bu ad, nitekim günümüzde de ucuz fiyatına rağmen kendinden daha pahalı olan, kendi bölümünün dışında bulunan otomobillere bile taş çıkartır.

NSX ise zamane Honda mühendislerinin mutlak başarısıdır. Teknik verileri olsun, yol tutuş kabiliyeti olsun, motoru olsun, aerodinamiği olsun; kısacası her şeyiyle. Biizzat Ayrton Senna gibi tarihin en iyi F1 pilotları başlığı altında başta yer alacak bir isim tarafından da test edilip üretilmiştir. Ardından S2000 gibi bir şaheserin motorunu üreterek Ferrari'nin rekorunu bile elinde bulundurmuşlardır zaten.

Supra dediğinizde ise sadece 4. jenerasyon kasası hatırlanır, bu hatırlanan kasanın bile öyle ahım şahım bir pist rekoru bulunmamıştır hiçbir zaman. JZ kodlu motorlar elbette çok başarılıdır, zamanın harikasıdır ve günümüzde 1500-2000 beygir arasını kolaylıkla elde etmesi de dayanıklı bir motor bloğu olduğunun kanıtıdır. Ancak arabanın kendisinde diğerleri gibi pist amacı yok. Toyota mühendislerinin günümüzde BMW M240i motoru ile getirmesi de bunun kanıtlayıcı niteliğidir, 330~ beygirlik sıralı 6 ve tek turboşarjlı bir motordan ibaret. Birde opsiyon olarak 4 silindirli bir alt motor seçeneği de olacak diye biliyorum, yani tamamen efsanenin adını kullanıp pazarlama taktikleri. Emisyon değeri gibi etkenler de tabii ki büyük rol oynuyor ama %100 Japon diyebileceğimiz tarzda bir araştırma geliştirme sürecinden geçirmediler bu modeli. Bu motorla ancak 370Z, G37 gibi modellere rakip olacaktır, tam bir keyif aracı olacaktır. 330 beygirlik bir motor fazla iddialı değildir ama sürüş keyfini de aktaracak güçtedir. Emin olun LFA gibi bir şaheseri yakın zamanda bizlere sunmuş olan Toyota mühendisleri gerek görselerdi bu modeli de aşırı yüklemeyi bilirlerdi.

Araba hakkında bence görünüşünde bir sorun yok, neden bu kadar gömülmüş anlamadım. Dışı adeta bir Japon ruhunu andırıyor ve içi de o saf Alman dokunuşlarını hissedebileceğimiz kalitede. BMW ile anlaşarak sadece motoru değil, o klasik Japon plastiğinden ibaret iç dizayndan da kurtulmuşlar.
Doğru ama sıkıntı şurada bence, bu iki araca kafa tutabilecek hale getirilebiliyor. Toyota mühendisleri bunu göz önünde bulundurarak çok daha iyi bir araç yapmalıydı bence. LFA Supra kadar büyük bir etki yapmadı sanırım. Opsiyon olarak 4 çeker bir Supra çıkartıp bu iki araca denk getirilmeliydi bence. 4 çekiş bir Supra mükemmel olabilirdi. Opsiyon olarak ama.

İçi resmen BMW yani toyota ile alakası yok, motoruna gelince daha güzel bir motor takmaları gerekiyordu bana göre bir de şu dış görünüşü eski supra'yı modernleştirip çıkarsalardı daha başarılı olabilirdi. Bu tasarım çok dandik duruyor bana göre yani hiç beğenmedim ülkemizde en az 400.000 TL'den çıkar bu araba ve o paraya asla değmez.

@Zusth Yeni Supranın arka tasarımı eski 1999 model Supra gibi olmalıydı öyle daha ihtişamlı, daha güzel. Eski Supranın ön tasarımını sevmiyordum yeni Supra modelinde ön tarafinda değişikliğe gidilip arka taraftaki özgün tasarımına sadık kalması gerekirdi.

S2000 modeli 5 yıl boyunca en iyi motor ödülünü aldi, en sonunda Ferrari, S2000 modelini tahttan indirdi.

Toyota Lexus serisiyle gayet iyi işler çıkarıyor zaten, Hybrid konusunda da çok iyi. WEC de Toyota Hibrid en hızlı araç rakiplerine göre.

Bu Supra zaten aylar öncesinden duyurulmuş, fuarlara kamuflajlı olarak getirilmişti. Görünüşü ve dış hatları az da olsa belli oluyordu. O zamandan anlamıştım dandik bir araba olacağını. Hayatımda gördüğüm en dandik Supra.

@Zusth Yeni Supranın arka tasarımı eski 1999 model Supra gibi olmalıydı öyle daha ihtişamlı, daha güzel. Eski Supranın ön tasarımını sevmiyordum yeni Supra modelinde ön tarafinda değişikliğe gidilip arka taraftaki özgün tasarımına sadık kalması gerekirdi.

S2000 modeli 5 yıl boyunca en iyi motor ödülünü aldi, en sonunda Ferrari, S2000 modelini tahttan indirdi.

Toyota Lexus serisiyle gayet iyi işler çıkarıyor zaten, Hybrid konusunda da çok iyi. WEC de Toyota Hibrid en hızlı araç rakiplerine göre.
Aynen. Hem ön farları illa makyaj görmek zorundaydı çünkü artık gündüz farı ve LED far olmayan araçlar tercih edilmiyor. Arka farlar benzer tasarımda kalabilirdi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı