TP-Link TD-W9960 Sürekli Artan CRC Hatası

Makaleler
2
Yer
Kastamonu/Tosya
Daha önce Türk Telekom'un vermiş olduğu TP-Link TD-W9970 v3 modelini kullanıyordum, aylarca açık durmasına rağmen daha bir kere bile CRC hatası almamıştım. Ama modem yıldırım düşmesi sonucu bozulduğu için TP-Link TD-W9960 modelini almıştım, keşke almasaydım diyorum.

Hat kalitesi iyi olmasına rağmen modem sürekli CRC hatası vermekte. CRC hataları 2 günde 39000 gibi komik rakamlara çıkıyor. Modem 2 gün açık kaldığında bağlantı kesiliyor, 2 günde bir yeniden başlatmam gerekiyor. Sizce ne yapmalıyım?

Önceden kullandığım TP-Link TD-W9970 v3
tec2.PNG

Daha sonra aldığım TP-Link TD-W9960
tec1.PNG

Hattınızda bir problem gözükmüyor. Hat Zayıflaması ilk modemde 40 iken ikinci modemde 5. Modemi kapatıp açıp bir daha atar mısınız değerleri? Eğer hat zayıflaması Upstreamde 40 falan olursa ISS'ye Upload hızınızı 2'ye düşürmelerini söyleyin.
Bu arada CRC hataları eğer oyunlarda Paket Kaybı ya da ping sorunu yaşamıyorsanız aşırı önemli bir değer değil.

İlk modemde Upstream hep 40 değerindeydi, ama yinede hiç sorun yaşamamıştım. Şu anda oyunlarda ve normal internette dolaşırken pek sıkıntı göremiyorum. Ama modem 2 gün açık kaldığında bağlantım kopuyor, tam o esnada CRC hatası 39000 gibi rakamlarda oluyor.
tec3.PNG

İlk modemde Upstream hep 40 değerindeydi, ama yinede hiç sorun yaşamamıştım. Şu anda oyunlarda ve normal internette dolaşırken pek sıkıntı göremiyorum. Ama modem 2 gün açık kaldığında bağlantım kopuyor, tam o esnada CRC hatası 39000 gibi rakamlarda oluyor.
Eki Görüntüle 320717
ISS ile konuşun. Durumu anlatın 2 günde bir bağlantım kopuyor diye. Şansınıza bilgili biri denk gelirse CRC ne demek falan anlar ve ona göre çözüm uygular.

Firmaya mail attım bakalım ne diyecekler.
Arkadaşlar sanırım sorunun kaynağını anladım. Türk Telekom'un verdiği TP-Link TD-W9970 v3 Broadcom chipsetliydi, TD-W9960 modeli ise MTK. Duyduğuma göre Broadcom chipsetli modemler kötü altyapılar için daha stabil bağlantı sağlıyormuş.

Herhalde MTK chipsetli modem aldığım için CRC sorunu ve 2 günde bir bağlantı kopması oluştu. Ben şimdi garantiye göndersem bir şey çıkmaz gibi. Buna rağmen garantiye göndermeli miyim?

Son düzenleme:
@BilgisayarMeraklısı sorununa çözüm bulabildin mi? Bende o Türk Telekom TD-W9970 v3 modemi vardı kopma sorunları yaşıyordum sürekli arıza ekipleri gelip gitti. Modemden dediler modem alim dedim araştırdım ettim TP-Link VR1200 AC modelini aldım. Şimdi ise indirme sütunu altında error satırı uçuk değerlere ulaşıyor. Arıza ekipleri geldi gitti geldi gitti yada sistemden otomatikman arıza yok diye konu kapandı. Ama benim sorunum hayla devam etmekte. Başka türk telekom operatöründe denedim orda açıkcası bir sıkıntı görmedim ve eve geldim taktım CRC hatası başlıyor. Görsellerde hem kendi hemde diğer türk telekom müşterisinde aldığım değerleri sunuyorum.

Dosya Ekleri

• Başka Hipernet kullanıcısı.jpg
    Başka Hipernet kullanıcısı.jpg
    241 KB · Görüntüleme: 215
  • Kendi Netim.jpg
    Kendi Netim.jpg
    50,7 KB · Görüntüleme: 197
Öncelikle hat değerleriniz iyi görünüyor. Sorunu maalesef çözemedim. Broadcom chipsetli VR400 aldım, onda da CRC hataları veriyor ama bağlantım stabil ve kopmuyor artık.

Ben aslında TD-W9970 v3 modemin CRC sayacının çalışmadığını fark ettim, internette bu modeme sahip olan kişilerin hat değerlerini gördüğümde hepsinin CRC sayacı hep 0 idi. Yani ben TD-W9970 v3 modelini kullandığımda da CRC hatası veriyormuş ama sayaç işlemiyormuş, ama bağlantım da hiç kopmuyordu sanırım Broadcom olduğundan. MediaTek chipsetli TD-W9960 aldığımda kopuyordu.

Neyse sizin sorunuza dönelim, siz şimdi sadece CRC hataları mı alıyorsunuz? Yoksa bağlantı da kopuyor mu? Sadece CRC hataları alıyorsanız ve bağlantınız stabil ise bence çok fazla takılmayın.

@BilgisayarMeraklısı sorununa çözüm bulabildin mi? Bende o Türk Telekom TD-W9970 v3 modemi vardı kopma sorunları yaşıyordum sürekli arıza ekipleri gelip gitti. Modemden dediler modem alim dedim araştırdım ettim TP-Link VR1200 AC modelini aldım. Şimdi ise indirme sütunu altında error satırı uçuk değerlere ulaşıyor. Arıza ekipleri geldi gitti geldi gitti yada sistemden otomatikman arıza yok diye konu kapandı. Ama benim sorunum hayla devam etmekte. Başka türk telekom operatöründe denedim orda açıkcası bir sıkıntı görmedim ve eve geldim taktım CRC hatası başlıyor. Görsellerde hem kendi hemde diğer türk telekom müşterisinde aldığım değerleri sunuyorum.
Mete sorununuzu nasıl çözdünüz yada çözüm sağladınız mı ? TP-LINK Archer VR400 kullanıyorum bende 1 buçuk yıldır sorunum yoktu son 2 aydır CRC hatası almaya başladım. Saatler getikçe milyonları buluyor. Çile gibi bişey oldu internete girmek. bağlantı kopma sorunu da yaşıyorum. cevap verirseniz sevinirim. TP LINK tercih ederek yanlış mı yaptık ?

Geri
Yukarı