TPA3116D2 2.1 Amplifikatör

Makaleler
6
Halihazırda 6-7 yıl önce 50₺ gibi komik rakama aldığım ve ilk dinlediğimde fiyatına göre muhteşem kalite sağlamasıyla beni kendine aşık eden Logitech S-220 ses sistemini artık emekliye ayrılınca elimde 1 adeti Subwoofer olmak üzere 3 adet hoparlör kaldı. Uzun süre kulaklık ve JBL Go ile idare ettikten sonra televizyonda, bilgisayarda kullanmak üzere amplifikatör alma ihtiyacı duydum. Araştırdım, çizdim, izledim, forumlara baktım derken bu linkte yer alan ürünü almaya karar verdim.

Ocak ayının 15'inde siparişi geçtim, ürün kargoya 17'sinde verildi, araya hafta sonu girdiği için ürün ayın 28'inde elimde geçti, "Turkey Direct Mail" ile vergiler dahil 110₺ gibi fiyata ürünü aldım.

Ürün sadece statik bir poşete konup ardından 2 kat sünger benzeri ince malzeme ile kaplı olarak kargolanmıştı.

Gelelim ses kalitesine, bu konuda uzman değilim, elimde yer alan 2.1 takım ve aldığım amplifikatör ile bıraktığı hissiyatı beyan edeceğim.

Mid ve bas ağırlıklı müziklerde çok iyi olduğunu düşünüyorum. Hatta biraz güçlü subwoofer ile tüm binayı bu keyfe dahil edecek kadar iyi Bass yeteneği var. Mid sesler Bass kadar iyi, asla pişman etmiyor, bunun gibi ucuz ürünlerde metalik, doğallığı olmayan mid sesler beklerden beni şaşırtacak kadar güzel şekilde doygun ses karşıladı. Vokallerde bunu dahada net hissedebiliyorsunuz. Tiz sesler ise orta halli, kimi zaman ön planda kimi zaman geride kalıyor, sanırım benim elimde yer alan hoparlörler yüzünden böyle olduğunu düşünüyorum. Bu amplifikatörün hakkını vermek için hem midrange hemde tweeter kullanmak gerekli, o zaman tiz seslerin kardeşleri kadar öne çıkacağını düşünüyorum.

Bu yorumu ilk önce kendi müzik anlayışıma göre ve elimde yer alan eski hoparlörler, iyi olmayan adaptör, kalitesiz kablolar ile aktarıyorum, siz biraz daha kaliteli ürünler kullanırsanız kesinlikle daha iyi sonuçlar alabilirsiniz gibi gözüküyor. Bu yazıyı önceden yazdığım için elime sonradan geçen güzel bir midrange hoparlör ile deneyince anladım.

50W+50W+100W desteği olduğu için arabalarda kullanıldığında insanı gayet mutlu edeceğini düşünüyorum, tabi yüksek hacimli subwoofer kullanılmayacak ama orta düzeyde iş yapacağını düşünüyorum. Bağlantı kısmı aşırı zahmetli olur gibi.

Bu haliyle bile film, müzik ve söyleşi tarzı videolarda bile beni mutlu etmeye yetiyor. Ürüne 110₺ olarak değil 26$ olarak bakmak gerekiyor, son dönemlerde artan kur fiyatlarını es geçince aslında kötü bir beklenti içinde sipariş ettiğim ürün beklediğimden iyi çıktığı için kendi adıma "F/P" olduğunu gayet rahatlıkla söyleyebilirim.

2-3 denemeden sonra pasif bloğun geç ısındığını fark ettim, ısıyı iyi aktarmıyor gibi geldi, sökünce katı beyaz garip bir macun olduğunu gördüm. Macunu elimde yer alan IC Value V1 diye geçen termal macun ile değiştirdim. Belki benim psikolojik olarak yaptığım bir saçmalık olabilir pek takılmayın :redface:

Üzerinde yer alan SMD boğucu bobinler (sanırım öyle deniyor) özellikle subwooferı besleyen kısım aşırı ısınıyor gibi geldi, ölçü aletine takacak ısı probum olmadığı için eski usül elime ölçtüm, elimi vuramadım bile, fansız kullandığım için elimde fazladan yer alan pasif soğutma bloğunuda termal pad gelince bu kısıma monte edeceğim.

12-24V DC bir adaptöre ihtiyacınız var, bunun gibi ürünlerde adaptör kalitesi doğrudan ses kalitesini etkiliyor, elimde yer alan 24V 10A adaptör ile denediğimde entegreler (iki tane TPA3116) ve 150 uH bobinlerin aşırı ısındığını ve hepimizin bildiği o uğultu ve "tız" diye tabir edebileceğim sesleri çıkarıyordu. Elimde yer alan 12V 1A adaptör ile tekrar denediğimde aşırı ısınma ve ortaya çıkan parazitlerden ötürü oluşan seslerden kurtulmuş bulundum. Zaten elimde yer alan takımın en fazla 20W RMS değerine sahip olduğunu düşünce bende biraz belamı arayıp 24V ile çalıştırınca ilk tanışmamız kötü oldu.
Sonra 12V 1A adaptörü takınca durumu fark ettim Amerikalı gibi kendi kendime "NUTS" diye hayıflandım. Tavsiyem 12-18V arası 5A bir güç kaynağı ev için kurulacak orta halli bir sisteme yetecektir. Hatta belirttiğim aralıkta laptop adaptörü kullanırsanız hem gizlemesi kolay olur hemde güç kaynağı yüzünden ortaya çıkan sorunlardan kurtulursunuz.

TPA3116 için bilgi lazım ise bu dosyaya göz atın derim.

Şimdilik 1 fotoğraf ekliyorum, güzel kameralı bir telefon bulunca detaylı fotoğraf ekleyeceğim.

dsfdsfsdf.jpg

(İlk aldığımda üstün körü montaj yaparak çektim)

Dosya Ekleri

• dsfdsfsdf.jpg
    dsfdsfsdf.jpg
    978,3 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Montaj konusunda sıkıntı yaşamamak isterseniz ufak olanı tercih etmek daha iyi olacaktır ama ikisi arasında öneririm ilk belirtilen üründür, bu işte ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı olduğu için haliyle bileşen sayısı bile kaliteyi etkiliyor, mesela ilk üründe boğucu bobinler var, bunlar bir miktar paraziti engellerken alt kısımda yer alan üründe bunlar yok, parazit konusunda biraz daha iyi güç kaynağı kullanmak gerekecek. Bu gibi farklılıklar çok anlam ifade edebilir.

Elimde 10 amper güç kaynağı var iş görürse alayım TPA3116D2.
Montaj konusunda sıkıntı yaşamamak isterseniz ufak olanı tercih etmek daha iyi olacaktır ama ikisi arasında öneririm ilk belirtilen üründür, bu işte ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı olduğu için haliyle bileşen sayısı bile kaliteyi etkiliyor, mesela ilk üründe boğucu bobinler var, bunlar bir miktar paraziti engellerken alt kısımda yer alan üründe bunlar yok, parazit konusunda biraz daha iyi güç kaynağı kullanmak gerekecek. Bu gibi farklılıklar çok anlam ifade edebilir.

10A fazlasıyla yetecektir fakat kaç V destekli adaptör ?
TPA3116'nın en düşük 5V en yüksek 25V ile çalışıyor. Tam sınırda yani 24V ile çalıştırmak entegrelerin ısınmasına yol açıyor, elinde yer alan adaptör 12-18V arasında ise (20'de makbul) hiç sıkıntı yaşamadan kullanırsınız.

Reis paraya kıyamadım PAM8610 aldım, hiç değilse sesini duyayım ses sistemi kalmadı elimde. 10 adet (hepsi premier marka) ses sistemi var ama hepsi birbirinden beter, bir tane çalıştıracağım hiç değilse. 5 lira verdim çok mutsuzum [emoji23]
Screenshot_20190204-164037.jpeg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı