TPM 2.0 Nedir?

TPM (Güvenilir Platform Modülü), sisteminizin (PC veya dizüstü bilgisayarınız) kimliğini doğrulamak için kullanılan yapıları güvenli bir şekilde depolayabilen bir bilgisayar çipidir (mikrodenetleyici). Depoladığı veriler içinde parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları yer alabilir.

TPM, fiziksel bir çip olduğundan sistemde donanımsal olarak var olmalıdır. Bu çip genelde masaüstü sistemlerde yer almaz fakat bazı anakartlara takılabilir.

Windows 11 şu anda Pro sürüm için TPM 2.0 çipini zorunlu kılıyor gibi gözüküyor fakat bu muhtemelen geliştirici sürüme özgü bir davranış. Nihai sürümde bu zorunluluk kalkabilir.

Çok buglu olur vesaire vesaire dediler, fakat ben şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Karşılaştıysam bile farkına dahi varmadım. Şahsen Windows 10'dan daha stabil olduğunu düşünüyorum.

Bu dediğiniz dosyayı indirip değiştirince Windows 10'nun çalışmasında bir sıkıntı yaratiyor mu?

Anlamadım? Windows 10 ile ne alakası var?

Dosyayı indirip setup ile kurulum için (TPM 2.0 için) dosya değişikliği yapıyoruz "sources" klasöründe ya onu sormuştum yanlış mi anladım? Ya da yanlışmı anlattım? Kurulumu hemen yapmayacağım o yuzden dedim değişiklik sonrası Windows 10 sıkıntı çıkarır mı diye.

Duzeltme: Özür dilerim bu değişikliği kurulumdan sonra yapiyoruz onu atlamışım şimdi oldu kusura bakmayın.

TPM (güvenilir platform modülü), sisteminizin (PC veya dizüstü bilgisayarınız) kimliğini doğrulamak için kullanılan yapıları güvenli bir şekilde depolayabilen bir bilgisayar çipidir (mikrodenetleyici). Depoladığı veriler içinde parolalar, sertifikalar veya şifreleme anahtarları yer alabilir.

TPM, fiziksel bir çip olduğundan sistemde donanımsal olarak var olmalıdır. Bu çip genelde masaüstü sistemlerde yer almaz fakat bazı anakartlara takılabilir.

Windows 11 şu anda Pro sürüm için TPM 2.0 çipini zorunlu kılıyor gibi gözüküyor fakat bu muhtemelen geliştirici sürüme özgü bir davranış. Nihai sürümde bu zorunluluk kalkabilir.

Geliştirici değilmiş :(

Pro sürümü içinde normal sürümlere göre gpedit.msc barındırıyor. Bu yüzden Windows 11 içinde bu alanda büyük bir açık olabilir. Bilerek o çip olup olmadığını denetliyorlar sanırım.

Açık için değil son dönemlerde popüler olan Cryptolocker zararlısından kökten kurtulmak için yapılmış bir şey diğer taraftan da ev imzalı olmayan sürücüleri engellemek ve Bootloader'ı güvende tutmak için Secure Boot olayı var, bu gereksinimler tamamen güvenlik için yapılmış şeyler.

Bende olup olmadığını nereden anlayabilirim?

R5 2500X işlemci ve MSI B450M PRO- M.2 anakart var, buna Windows 11 kurabilecek miyim?

Diger konuya yazdığım yazı belki yardımcı olur;

"MSI anakartımda yoktur diye düşünürken TPM ve fTPM olarak iki seçenek olduğunu gördüm fTPM donanımsal, TPM yazılımsalmış, TPM karşısını PTT olarak seçtim ve destekliyor göründü.
Bilmeyen ya da bulamayan arkadaşlar MSI anakartta "Security" sekmesi altında."

Son düzenleme:

Geri
Yukarı