TPM 2.0 ve Security boot açtıktan sonra PSU bozuldu

tngnrfatih

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 1x8GB ddr4 3200 mhz
Ekran kartı
GTX 1050Ti
Anakart
A320MH
İşlemci
Ryzen 3 1200
Merhaba. Windows 11 için TPM 2.0 teknolojisini aktifleştirdim fakat Security bootu aktifleştirmemiştim. Windows 11'i yükledikten 2 ya da 3 ay sonra PSU bozuldu. O zaman PSU 350W idi şimdi değiştirip 500W yaptım diğer donanımlar aynı kaldı. PSU'yu değiştirdikten sonra yeni PSU'dan açılırken yüksek bir ses gelip bir süre sonra gidiyordu biliyorsunuzdur. Yeni PSU'nun da bozulacağından korktuğum için TPM ve Security bootu kapatıp Windows 10'a tekrar döndüm. Windows 10'a döndüğümde PSU hala yüksek ses çıkarıp tekrar eski haline dönüyordu. Yaklaşık 2 hafta sonra PSU'daki bu sorun çözüldü. Windows 11'e tekrar geçmek istiyorum ama yine aynı şeylerle karşılaşmak istemediğimden sizce ne yapmalıyım?

Her bir donanımın içerisinde, işletim sistemiyle konuşan küçük yazılımlar vardır ama bahsettiğiniz gibi bir sorun yaratabilecek düzeyde Windows'la iç içe çalışmazlar. Bana sorarsanız, sizin senaryonuzda en olası etken, mesken elektriğinin dalgalanması ve tutarsızlığıdır. Bunun önüne geçmek için, kaliteli bir UPS satın almanızı önerebilirim.

Bir diğer sebep de, halihazırda kullandığınız PSU'nun kalitesi. PC donanımınızdaki belki de en önemli parça PSU'dur; Diğer tüm bileşenlerinize can verir. PSU seçerken çoğu kişi en önemsiz ve gereksiz parça olarak gördüğünden, en ucuzuna ve sertifikasızına yönelir.

Siz marka model belirtmediğiniz için o kısma yorum yapamıyorum ama sorunun kaynağını buralarda arayın. 👍

Her bir donanımın içerisinde, işletim sistemiyle konuşan küçük yazılımlar vardır ama bahsettiğiniz gibi bir sorun yaratabilecek düzeyde Windows'la iç içe çalışmazlar. Bana sorarsanız, sizin senaryonuzda en olası etken, mesken elektriğinin dalgalanması ve tutarsızlığıdır. Bunun önüne geçmek için, kaliteli bir UPS satın almanızı önerebilirim.

Bir diğer sebep de, halihazırda kullandığınız PSU'nun kalitesi. PC donanımınızdaki belki de en önemli parça PSU'dur; Diğer tüm bileşenlerinize can verir. PSU seçerken çoğu kişi en önemsiz ve gereksiz parça olarak gördüğünden, en ucuzuna ve sertifikasızına yönelir.

Siz marka model belirtmediğiniz için o kısma yorum yapamıyorum ama sorunun kaynağını buralarda arayın. 👍
Benim o zaman şüphelendiğim şey bizzat işletim sistemi değil de security boot veyahutta TPM 2.0 idi. Şüphem de şöyleydi: Bunlardan herhangi birini açınca PSU'nun elektrik dağılımı değişmiş olabilir mi acaba. PSU'nun gücü ona yetmemiş olabilir bilmiyorum.

Yahu öyle bir şey yok, daha güç kaynağının kendine ait veri sayfası, incelemesi de yok. Bulamadım, PB güç kaynaklarının çoğu genelde sorun çıkarmasıyla meşhur.

O ayarların güç kaynağını etkilemesi mümkün değil, imkanın varsa yeni güç kaynağıyla bir süre dene. İade hakkın varsa da iade etmeye bak.

Benim o zaman şüphelendiğim şey bizzat işletim sistemi değil de security boot veyahutta TPM 2.0 idi. Şüphem de şöyleydi: Bunlardan herhangi birini açınca PSU'nun elektrik dağılımı değişmiş olabilir mi acaba. PSU'nun gücü ona yetmemiş olabilir bilmiyorum.
Emin değilim ama kasanıza güç vermediğinizde bile, bahsettiğiniz bu teknolojileri anakartın üzerindeki BIOS pili dediğimiz pil bile enerji veriyor ve uyku modunda çalıştırıyor. PSU'dan o derece bağımsızlar...

Diğer arkadaşların da dediği gibi, sorun %99 kullandığınız PSU'dan kaynaklı. En kısa sürede geri iade etmenizi ve kaliteli bir PSU satın almanızı öneririm. "Bu bağlamda" benim önerim Seasonic ya da yine onun ürettiği, diğer bilinen markalar olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı