tr.quantumcode.cc Tehlikeli mi?

MR_burak01

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Skype'dan tanımadığım biri bana link attı. Benim de bir an boşluğuma denk gelip linke tıkladım. linki Virus Total'de taradığım da şu sonucu veriyor:

VirusTotal
Bana atılan bağlantı linki ise şöyle:
Kod:
https://www.goo.gl/Hou1Ct#yxuzjnikytice&43144?id=burak.ekici7
Daha sonra açılan site/siteler:
Konudan anlamayanlar lütfen dikkatli olsunlar.
Kod:
http://tr.quantumcode.cc/?aff_id=37&fpp=1&session=d309705aebda4c8a9576957f9db4639d
Kod:
http://global-profits11.com/?u=950wmwc&o=rrxpzz6#yxuzjnikytice&43144?id=burak.ekici7
Şimdi bilgisayarımı Bitdefender Rescue CD ile tartacağım. Onun dışında ne gibi problemler yaratır? Bilgilerimin çalındığından korkuyorum şuan.

İnternetteki ''1 ayda 9000 TL kazandım, evden çalışıp 12342 TL kazandım.'' tarzındaki scam sitelerden biridir. Gördüğüm kadarıyla Burak Ekici adlı kişi kendi referans linkini yayıp fazladan para kazanmaya çalışıyor. Siteden bir indirme yapmadıysanız virüs olacağını sanmıyorum ama tarama yapmakta fayda var.

Goo.gl ise Google'ın link kısaltma servisidir.

İnternetteki ''1 ayda 9000 TL kazandım, evden çalışıp 12342 TL kazandım.'' tarzındaki scam sitelerden biridir. Gördüğüm kadarıyla Burak Ekici adlı kişi kendi referans linkini yayıp fazladan para kazanmaya çalışıyor. Siteden bir indirme yapmadıysanız virüs olacağını sanmıyorum ama tarama yapmakta fayda var.

Goo.gl ise Google'ın link kısaltma servisidir.
Bahsettiğiniz şahıs benim. Burak Ekici benim yani. :) Bana bunu atan kaan diye birisi. İsmimi kullandığına göre durum daha ciddi gibi gözüküyor.

Bahsettiğiniz şahıs benim. Burak Ekici benim yani. :) Bana bunu atan Kaan diye birisi. İsmimi kullandığına göre durum daha ciddi gibi gözüküyor.
Attığınız ilk linkin sonunda aşağıdaki kod yazıyor, bu muhtemelen sizin Facebook ID'niz. Linki sizin adınıza dağıttığını sanmıyorum. Muhtemelen linke tıkladığınızda kaynak da belli olsun diye eklenmiştir. Siteden indirme yapmadıysanız sorun yok gibi görünüyor.

Kod:
id=burak.ekici7

Attığınız ilk linkin sonunda aşağıdaki kod yazıyor, bu muhtemelen sizin Facebook ID'niz. Linki sizin adınıza dağıttığını sanmıyorum. Muhtemelen linke tıkladığınızda kaynak da belli olsun diye eklenmiştir. Siteden indirme yapmadıysanız sorun yok gibi görünüyor.

Kod:
id=burak.ekici7
Muhtemelen linke tıkladığınızda kaynak da belli olsun diye eklenmiştir.
Şunu tam anlamadım. :) Para kasmak için neden benim ismimi kullansın ki. :) Ayrıca Skype İD'im o.

Karşıdaki kişinin bilgisayarı veya Skype hesabı ele geçirilmiş. Sana o mesajı attığından haberi bile yoktur...
Biri ile İnternette kavga etmiştik. Ertesi gün ise böyle garip bir link gelince acaba İP adresimi falan almaya çalışmış olabilir mi veya herhangi bir bilgi sızıntısı oldu mu diye düşünmüyor değilim.

Bu tip link tıklama vakalarında ne gibi bilgi sızıntıları olur? (Kaspersky Free kullanıyorum.)
Siz hangi antivirüsü kullanırsanız kullanın,eğer kullanıcı kendisi bazı şeylere bilerek veya bilmeyerek izin veriyorsa,antivirüsün yapabileceği bir şey yoktur. Bu nedenle hep deriz ki, kullanıcı bilgi seviyesi ve güvenlik kültürü çok önemlidir. Hangi antivirüsün daha iyi olduğuna öyle çok fazla takılmamak gerekir.

Bence korkmanız gereken çok ciddi bir şey yoktur. Bu tür tuzaklara kullanıcılar düşmemelidir. Sisteminizi kontrol ettirmek isterseniz, imzamdaki Farbar yazılım sonuçlarını gönderebilirsiniz.

Siz hangi antivirüsü kullanırsanız kullanın,eğer kullanıcı kendisi bazı şeylere bilerek veya bilmeyerek izin veriyorsa,antivirüsün yapabileceği bir şey yoktur. Bu nedenle hep deriz ki, kullanıcı bilgi seviyesi ve güvenlik kültürü çok önemlidir. Hangi antivirüsün daha iyi olduğuna öyle çok fazla takılmamak gerekir.

Bence korkmanız gereken çok ciddi bir şey yoktur. Bu tür tuzaklara kullanıcılar düşmemelidir. Sisteminizi kontrol ettirmek isterseniz, imzamdaki Farbar yazılım sonuçlarını gönderebilirsiniz.
Tabiki de dediğiniz gibi. Her türlü güvenlik güncelleştirmeleri ve bütün sistem güncelleştirmelerini yaptım. (Driver, Programlar, BİOS vb.) fakat benim demek istediğim bunlara rağmen bir linke tıkladığınızda (indirme olmadığını farz edin) bilgi sızıntısı oluyor mu? Mesela İP adresim tespit edilip bu kadar önleme rağmen bilgisayarımı rahatça ele geçirebilir mi? İP adresi ile bu tip işleri rahatça yapabilirler mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı