Trigonometri nasıl öğrenilebilir?

Ahmet Emektar

Centipat
Daha fazla  
Trigonometriyi anlayamıyorum. Neredeyse 3-4 kanaldan tekrar ettim. Ama bir türlü girmiyor. Yarın sınavım var ne önerirsiniz?

Mantığını öğren ve 3 boyutlu düşün. Aslında bu bir geometri konusu gibi bak. Emin ol zor bir konu değil.

Kesinlikle ezberlememeye çalışın matematik mantık işidir. Sınava kadar gram çalışmadıysanız anlayamamanız normal :d en iyisi gidip tonguç çıkacak sorular izleyin

En temel için rehber matematikten bir tur izleyip mert hocaya geçebilirsin. Biraz daha üst klasman için tartışılmaz Eyüp B.

AYT konularında ezberden kaçınmak gerekli. Tanımları öğrenmek, kavramak için de iyi bir geometri pratiği lazım trigonometri için. Benim diyen öğrenci bile geometri temeli yoksa zorlanacaktır. En azından üçgenlerde iyi olmak gerekli.

Birim çember çiz (merkezi orijin yarıçapı 1 birim). Açıyı da çiz. X eksenine dikme indir. 30, 60, 90 veya 45, 45, 90 üçgeni çıkıyor zaten. 0 ile X eksenini kestiği yerin uzaklığı cos, 0 ile çemberi kesen noktanın yüksekliğinin uzaklığı sin. Tanjant sin/cos kotanjant cos/sin. sekant 1/cos kosekant 1/sin. Olayı bu kadar trigonometrinin. Dik üçgende ise cos komşu/hipotenüs,sin karşı/hipotenüs,tan karşı/komşu,cot komşu/karşı. Bunları ezberle cidden 10 sorunun 5-6'sı çıkıyor.

Ders özeti bile çıkarttım sizin için. Umarım yardımcı olur :D

Birim çember çiz (merkezi orijin yarıçapı 1 birim). Açıyı da çiz. X eksenine dikme indir. 30, 60, 90 veya 45, 45, 90 üçgeni çıkıyor zaten. 0 ile X eksenini kestiği yerin uzaklığı cos, 0 ile çemberi kesen noktanın yüksekliğinin uzaklığı sin. Tanjant sin/cos kotanjant cos/sin. sekant 1/cos kosekant 1/sin. Olayı bu kadar trigonometrinin. Dik üçgende ise cos komşu/hipotenüs,sin karşı/hipotenüs,tan karşı/komşu,cot komşu/karşı. Bunları ezberle cidden 10 sorunun 5-6'sı çıkıyor.

Ders özeti bile çıkarttım sizin için. Umarım yardımcı olur :D
Harbi hocam. Terimleri falan iyi bilince pek bir şey yok ama iyi anlamak gerekiyor.
Hoca anlatıyor bu ne diyorum. Anlamıyorum. Çat çat diye geçiyorlar anlamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı