Trigonometri sorusu

Burry

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Opera Anlık Görüntü_2020-11-17_112827_www.raunt.com.png

Cevabı E diye buldum.

3sin^2x-3=-3cos^2x demektir. (sin^2x+cos^2x=1 formülünden gelir) Pay kısmında -3cos^2x-4cos^2x=-7cos^2x oluyor. Şimdi paydaya bakalım

Yukarıdaki mantığa göre 2cos^2x-2=-2sin^2x demektir. -2sin^2x+sin^2x=-sin^2x olur.

Payı paydaya bölersek 7tan^2x oluyor.

Öncelikle sin2x+cos2x=1 kuralını bilmelisin. Buradan da 1-sin2x=cos2x veya 1-cos2x=sin2x değeri çıkar. Ya sinüsü kosinüse ya da kosinüsü sinüse çevireceksin. Ben burada kosinüsü sinüse dönüştürmeyi tercih ettim. 7sin2x-7 / -sin2x ortaya çıkar bu aradaki dönüştürme işlemlerini atladım ortaokul matematiği zaten yerine koyma yöntemi yaptım. Sonra üstü -7 parantezine aldım üst taraf -7cos2x oldu alt taraf da -sin2x oldu. Burada da - işaretleri sadeleşti ve 7tan2x kaldu cevap E şıkkı.

Vallahi benim okulum bunu gayet iyi sırtladı. Şuan 11. sınıftayım ve eksiğim yok gibi bir şey ders çalışmayı çok sevmediğim için biraz geriyim ama o da benden dolayı. Zor kaynaklar var çözüldü mü çözülüyor apotemi falan.

Vallahi benim okulum bunu gayet iyi sırtladı. Şuan 11. sınıftayım ve eksiğim yok gibi bir şey ders çalışmayı çok sevmediğim için biraz geriyim ama o da benden dolayı. Zor kaynaklar var çözüldü mü çözülüyor apotemi falan.
İşte kanka sorun da o ya, her okul aynı eğitimi istese de veremiyor.

Geri
Yukarı