TRIM'in çalışıp çalışmadığını anlama

soulmy

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Fen ve Teknoloji Öğretmeni
Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır soracağım soracağım, bir türlü nasip olmadı. Kısmet bugüneymiş.

Samsung SSD 840 EVO 120 GB modelinde bir diskim var.

Anakartım birazcık eski: ASUS P5KPL (SATA 3 yok, AHCI destekliyormuş.)

Trim işlevinin çalışıp çalışmadığını anlamak için diskle birlikte gelen Magician programıyla baktığımda deactivited yazıyor.

Komut sisteminde "fsutil behavior query disabledeletenotify" komutuyla test ettiğimde sıfır değeri çıkıyor. Sıfır olması etkin anlamına geliyormuş.

Ben şimdi hangisine inanacağım? :(

Ashampoo_Snap_2014.09.24_22h19m50s_002_.png
Ashampoo_Snap_2014.09.24_22h30m05s_001_.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız AHCI destekliyor olabilir ama BIOS'tan etkin hale getirmemiş olabilirsiniz.

Şu an aktif durumda.

lzrPRX.jpg

1. yönteme göre yaptım. 2 değeri de 0 olarak değiştirip bilgisayarı yeniden başlattım. Programı açınca yine aynısı çıktı. Regedit'ten kontrol ettim. 2. değiştirdiğim değer tekrar 3 olarak değişmiş. Aynı işlemi tekrardan denedim ama ısrarla 3'e geri dönüyor.

Bu arada resimde dikkat ettiyseniz SATA olan kısımda da herhangi bilgi vermiyor. Acaba programda mı sorun var? Ne de olsa çok eski bir anakartım var.

BIOS sürümüm en günceli, söylemeyi unutmuşum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı